Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Kwalifikacje osób wykonujących usługi w zakresie konserwacji i naprawy urządzeń energetycznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1965.38.239

Akt utracił moc
Wersja od: 9 września 1965 r.

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Rozporządzenie określa kwalifikacje osób wykonujących usługi w zakresie konserwacji i naprawy urządzeń energetycznych oraz tryb i zasady stwierdzania tych kwalifikacji.
2.
Przepisy rozporządzenia dotyczą urządzeń energetycznych, wymienionych w § 2 i § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 stycznia 1963 r. w sprawie określenia rodzajów urządzeń energetycznych objętych przepisami ustawy o gospodarce paliwowo-energetycznej (Dz. U. Nr 3, poz. 16).
§  2.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do następujących usług (prac) w zakresie konserwacji i naprawy urządzeń energetycznych, wykonywanych na zlecenie lub w ramach obowiązków służbowych:
1)
warsztatowych konserwacyjno-remontowych przy elektrycznych aparatach i urządzeniach, z wyjątkiem robót spawalniczych oraz mechanicznej obróbki metalu,
2)
elektromontażowych i pomiarowo-kontrolnych przy elektrycznych urządzeniach i sieciach o napięciu do 1 kV włącznie,
3)
elektromontażowych i pomiarowo-kontrolnych przy elektrycznych urządzeniach i sieciach bez ograniczenia napięcia,
4)
konserwacyjno-remontowych aparatury kontrolno-pomiarowej dla pomiarów wielkości elektrycznych,
5)
konserwacyjno-remontowych aparatury kontrolno-pomiarowej dla pomiarów wielkości cieplnych, gazów i cieczy,
6)
konserwacyjno-remontowych obmurzy oraz izolacji cieplnych kotłów, pieców oraz sieci cieplnych parowych i wodnych,
7)
usuwania kamienia kotłowego,
8)
konserwacyjno-remontowych przy urządzeniach do przygotowywania wody do kotłów,
9)
konserwacyjno-remontowych dotyczących gazowych odbiorników i sieci na ciśnienie do 4 kg/cm2, z wyjątkiem prac spawalniczych,
10)
konserwacyjno-remontowych dotyczących gazowych odbiorników i sieci na ciśnienie bez ograniczenia, z wyjątkiem prac spawalniczych,
11)
remontowo-montażowych przy odbiornikach i sieciach parowych i gorącej wody, z wyjątkiem prac spawalniczych,
12)
zduńskich przy domowych piecach i trzonach kuchennych węglowych i koksowych.
§  3.
Osobami wykonującymi usługi w zakresie konserwacji i naprawy urządzeń energetycznych są:
1)
pracownicy jednostek gospodarki uspołecznionej, zwanych dalej zakładami, którym w ramach ich czynności służbowych kierownictwo zakładu powierza samodzielne wykonywanie prac w zakresie konserwacji i naprawy urządzeń energetycznych,
2)
osoby, które uzyskały uprawnienia do wykonywania usług w zakresie konserwacji i naprawy urządzeń energetycznych na podstawie ustawy z dnia 1 lipca 1958 r. o zezwoleniach na wykonywanie przemysłu, rzemiosła, handlu i niektórych usług przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. z 1958 r. Nr 45, poz. 224, z 1960 r. Nr 52, poz. 303 i z 1963 r. Nr 22, poz. 113) lub na podstawie prawa przemysłowego.
§  4.
1.
Kierownicy zakładów sporządzą w terminie trzymiesięcznym od dnia wejścia w życie rozporządzenia wykazy stanowisk pracy, na których powinny być zatrudniane osoby odpowiadające przepisom rozporządzenia i którym można powierzać wykonywanie czynności wymienionych w § 2.
2.
Wykazy, o których mowa w ust. 1, powinny być bieżąco uzupełniane w miarę potrzeb oraz na żądanie właściwego terenowo okręgowego inspektoratu gospodarki paliwowo-energetycznej.