Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Kwalifikacje osób sprawujących kierownictwo i dozór nad eksploatacją urządzeń energetycznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1965.38.238

Akt utracił moc
Wersja od: 1 czerwca 1984 r.

Rozdział  1.

Przepisy ogólne.

§  1.
Rozporządzenie określa kwalifikacje osób sprawujących kierownictwo i dozór nad eksploatacją urządzeń energetycznych w jednostkach gospodarki uspołecznionej, zwanych dalej zakładami, oraz tryb i zasady stwierdzania tych kwalifikacji.
§  2.
1.
Przepisy rozporządzenia dotyczą urządzeń energetycznych wymienionych w § 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 17 stycznia 1963 r. w sprawie określenia rodzajów urządzeń energetycznych objętych przepisami ustawy o gospodarce paliwowo-energetycznej (Dz. U. Nr 3, poz. 16).
2.
Urządzenia energetyczne dzieli się na następujące grupy:
1)
kotły parowe i wodne,
2)
turbiny i silniki parowe,
3)
urządzenia elektroenergetyczna o napięciu do 1 kV włącznie (z wyjątkiem pieców),
4)
urządzenia elektroenergetyczne bez ograniczenia napięcia (z wyjątkiem pieców),
5)
cieplne urządzenia odbiorcze parowe i wodne oraz sieci,
6)
piece gazownicze, koksownicze i do półkoksowania, czadnice oraz rozkładnie paliw ciekłych i gazowych,
7)
wielkie piece, piece stalownicze i inne piece i urządzenia do produkcji żeliwa, stali, metali nieżelaznych i wszelkich półproduktów,
8)
piece grzewcze do obróbki metali, materiałów budowlanych i ceramicznych oraz suszarnie,
9)
piece obrotowe cementowe,
10)
pompy, ssawy, wentylatory, dmuchawy, sprężarki wraz z sieciami,
11)
urządzenia i sieci gazowe o nadciśnieniu nominalnym do 4 kg/cm2 włącznie (z wyjątkiem pieców),
12)
urządzenia i sieci gazowe o nadciśnieniu nominalnym powyżej 4 kg/cm2 (z wyjątkiem pieców),
13)
instalacje do zmiękczania wody,
14)
młyny.
§  3.
1.
W zależności od wielkości mocy zainstalowanej w odbiornikach elektrycznych i wielkości zużycia paliw i energii zakłady dzieli się na następujące kategorie:
1)
kategoria I - zakłady o mocy zainstalowanej w odbiornikach powyżej 5 MW oraz o rocznym zużyciu powyżej 10.000 ton paliwa umownego albo powyżej 80.000 Gcal wszystkich rodzajów energii i paliw łącznie,
2)
kategoria II - zakłady o mocy zainstalowanej w odbiornikach powyżej 500 kW do 5 MW oraz o rocznym zużyciu powyżej 1.000 ton do 10.000 ton paliwa umownego lub powyżej 8.000 Gcal do 80.000 Gcal wszystkich rodzajów energii i paliw łącznie,
3)
kategoria III - zakłady o mocy zainstalowanej w odbiornikach powyżej 100 kW do 500 kW oraz o rocznym zużyciu powyżej 200 ton do 1.000 ton paliwa umownego lub powyżej 1.600 Gcal do 8.000 Gcal wszystkich rodzajów paliw i energii łącznie,
4)
kategoria IV - zakłady o mocy zainstalowanej w odbiornikach do 100 kW oraz o rocznym zużyciu do 200 ton paliwa umownego lub do 1.600 Gcal wszystkich rodzajów paliw i energii łącznie.
2.
Zakłady kategorii I, II lub III, nie spełniające jednocześnie ustalonych w ust. 1 warunków co do wielkości mocy zainstalowanej w odbiornikach elektrycznych i co do wielkości zużycia paliw i energii, zalicza się do kategorii niższej.
3.
Zaliczenia zakładu do odpowiedniej kategorii (ust. 1 i 2) dokonuje kierownik jednostki nadrzędnej nad zakładem.
§  4.
Osobami sprawującymi kierownictwo nad eksploatacją urządzeń energetycznych, zwanymi dalej osobami kierownictwa, są:
1)
w zakładach kategorii I, II i III:
a)
kierownik działu (wydziału, sekcji) głównego energetyka (główny, starszy energetyk), kierownik działu (wydziału, sekcji) głównego mechanika (główny, starszy mechanik),
b)
kierownicy działów (wydziałów), nie wymienieni pod lit. a), do których zakresu działania należy także prowadzenie eksploatacji urządzeń energetycznych tego działu (wydziału),
2)
w zakładach kategorii IV - kierownik komórki organizacyjnej, do której zakresu działania należy prowadzenie eksploatacji urządzeń energetycznych tego zakładu, a w braku takiej komórki - pracownik na wyznaczonym stanowisku pracy.
§  5.
1. 1
Osobami sprawującymi dozór nad eksploatacją urządzeń energetycznych, zwanymi dalej osobami dozoru, są pracownicy techniczni w działach (wydziałach, innych komórkach organizacyjnych) wymienionych w § 4, które bezpośrednio prowadzą eksploatację urządzeń energetycznych, kierujący czynnościami osób zajmujących się obsługą, konserwacją lub naprawami tych urządzeń (mistrzowie zmianowi, st. mistrzowie oraz kierownicy kotłowni, hali turbin, stalowni, odlewni, piecowni, rozdzielni, przepompowni, stacji czadnic, hartowni, mechanicy i energetycy wydziałowi, oddziałowi itp.), a w zakładach kategorii IV także pracownicy techniczni na wyznaczonych stanowiskach pracy.
2.
Przepisy rozporządzenia dotyczące osób dozoru mają odpowiednie zastosowanie do tych osób kierownictwa, które w rozumieniu przepisu ust. 1 prowadzą jako osoby dozoru eksploatację określonych urządzeń energetycznych.
§  6.
Przepisy rozporządzenia stosuje się odpowiednio do zastępców osób kierownictwa i dozoru, wyznaczonych czasowo do prowadzenia eksploatacji urządzeń energetycznych na poszczególnych zmianach w razie czasowej nieobecności osób kierownictwa i dozoru.
§  7.
1.
Kierownicy zakładów sporządzą, kierując się przepisami §§ 2-5, wykazy stanowisk pracy, podległych przepisom rozporządzenia.
2.
Wykazy, o których mowa w ust. 1, należy w terminie trzymiesięcznym od dnia wejścia w życie rozporządzenia przedstawić jednostce nadrzędnej do zatwierdzenia.
1 § 5 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 4 maja 1973 r. (Dz.U.73.19.112) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 16 maja 1973 r.