Rozdział 3 - Kwalifikacje zawodowe. - Kwalifikacje nauczycieli i wychowawców szkół i innych placówek oświatowo-wychowawczych i opiekuńczo-wychowawczych podległych Ministrowi Oświaty.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1962.30.141

Akt utracił moc
Wersja od: 23 maja 1962 r.

Rozdział 3

Kwalifikacje zawodowe.

§  28.
1.
Kwalifikacje zawodowe do nauczania lub prowadzenia zajęć wychowawczych w szkole posiada osoba, która po uzyskaniu kwalifikacji naukowo-pedagogicznych dla danego rodzaju szkoły odbyła w takiej szkole co najmniej dwuletnią ciągłą praktykę pedagogiczną w wymiarze nie niższym niż połowa obowiązkowego wymiaru godzin nauczania, zakończoną złożeniem z wynikiem pomyślnym egzaminu kwalifikacyjnego, a w szkołach, w których nie wprowadzono tego egzaminu - otrzymała pozytywną ocenę kwalifikacyjną.
2.
Nauczyciele szkół, w których wprowadzono egzamin kwalifikacyjny, obowiązani są poddać się temu egzaminowi w okresie pierwszych pięciu lat pracy nauczycielskiej lub wychowawczej. Egzamin kwalifikacyjny w tym okresie można składać dwa razy. Do egzaminu kwalifikacyjnego po raz pierwszy można przystąpić po 2 latach praktyki, o której mowa w ust. 1. Okres między pierwszym a drugim egzaminem nie może być krótszy niż rok.
3.
Egzamin kwalifikacyjny przeprowadza komisja, w skład której wchodzi również przedstawiciel Związku Nauczycielstwa Polskiego.
4.
Komisję egzaminacyjną powołuje:
1)
Minister Oświaty - dla nauczycieli studiów nauczycielskich,
2)
kuratorium okręgu szkolnego - dla nauczycieli szkół średnich oraz szkół bezpośrednio podległych kuratorium,
3)
wydział oświaty i kultury - dla nauczycieli innych szkół bezpośrednio podległych temu wydziałowi.
5.
Nauczyciel zatrudniony w szkole, w której wprowadzono egzamin kwalifikacyjny, może być zwolniony z obowiązku składania tego egzaminu, jeżeli w okresie praktyki pedagogicznej osiąga co najmniej dobre wyniki nauczania i wychowania.
6.
W szkołach, w których nie wprowadzono egzaminu kwalifikacyjnego, oceny kwalifikacyjnej dokonuje się nie wcześniej niż po upływie 2 i nie później niż przed upływem 4 lat praktyki. W razie negatywnego wyniku tej oceny należy przed upływem pięcioletniego okresu pracy nauczyciela dokonać ponownej oceny pracy nauczyciela nie wcześniej niż po upływie jednego roku od poprzedniej oceny.
7.
Minister Oświaty określa:
1)
szkoły, w których obowiązywać będzie egzamin kwalifikacyjny, oraz termin jego wprowadzenia,
2)
przypadki, w których kwalifikacje zawodowe uzyskane w jednym rodzaju szkół będą wystarczające również w innych rodzajach szkół,
3)
szczegółowy program i sposób przeprowadzania egzaminu kwalifikacyjnego i ustalania oceny kwalifikacyjnej, skład komisji egzaminacyjnej oraz tryb postępowania przy zwalnianiu z obowiązku składania tego egzaminu.
§  29.
1.
Nauczyciel, który w terminie określonym w § 28 ust. 2 nie przystąpił do egzaminu kwalifikacyjnego albo złożył ten egzamin po raz drugi z wynikiem niedostatecznym, powinien być zwolniony z pracy nauczycielskiej lub wychowawczej.
2.
Przepisy ust. 1 stosuje się odpowiednio do nauczycieli, którzy otrzymali dwukrotnie ujemną ocenę kwalifikacyjną (§ 28 ust. 6).