Rozdział 6 - Komisje egzaminacyjne i zakres wymagań egzaminacyjnych - Kwalifikacja zawodowa i skład załóg statków żeglugi śródlądowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2014.1686

Akt utracił moc
Wersja od: 20 marca 2018 r.

Rozdział  6

Komisje egzaminacyjne i zakres wymagań egzaminacyjnych

§  27. 
1. 
Egzaminy określone w rozporządzeniu są przeprowadzane przez:
1)
terenowe komisje egzaminacyjne działające przy dyrektorach urzędów żeglugi śródlądowej - w celu uzyskania przez egzaminowanych świadectw, o których mowa w § 9 ust. 1 pkt 2 i 4 i § 20 ust. 1 pkt 1, oraz patentów żeglarskich, o których mowa w § 9 ust. 1 pkt 5 i 7;
2)
centralną komisję egzaminacyjną działającą przy Dyrektorze Urzędu Żeglugi Śródlądowej w Szczecinie - w celu uzyskania przez egzaminowanych patentów żeglarskich, o których mowa w § 9 ust. 1 pkt 6 i 8, § 20 ust. 1 pkt 2, oraz świadectwa, o którym mowa w § 24 ust. 1.
2.  2
 Przewodniczących komisji i zastępców przewodniczącego centralnej komisji egzaminacyjnej powołuje i odwołuje minister właściwy do spraw żeglugi śródlądowej.
3. 
W skład komisji egzaminacyjnej wchodzą egzaminatorzy oraz sekretarz komisji, z tym że w skład centralnej komisji egzaminacyjnej wchodzą ponadto:
1)
przedstawiciel dyrektora urzędu żeglugi śródlądowej właściwego dla miejsca przeprowadzania egzaminu;
2)
przedstawiciel dyrektora urzędu morskiego - w przypadku egzaminów na patenty żeglarskie kapitanów żeglugi śródlądowej klasy A;
3)
osoba posiadająca uprawnienia pilotowe dla danej drogi wodnej lub jej odcinka oraz doświadczenie w zakresie pilotażu na tej drodze wodnej, której uprawnienie dotyczy - w przypadku egzaminu na uprawnienia pilotowe.
4.  3
 Egzaminatorów i sekretarza powołują przewodniczący właściwych komisji egzaminacyjnych. Egzaminatorów powołuje się spośród osób umieszczonych na liście egzaminatorów ministra właściwego do spraw żeglugi śródlądowej.
5.  4
 W skład centralnej komisji egzaminacyjnej może wchodzić przedstawiciel ministra właściwego do spraw żeglugi śródlądowej.
§  28. 
Wydatki związane z działalnością komisji egzaminacyjnych są pokrywane z budżetu urzędów żeglugi śródlądowej, przy czym przewodniczącemu, zastępcy przewodniczącego, członkom i sekretarzowi komisji przysługuje wynagrodzenie w wysokości 60 zł za jedno posiedzenie komisji, a egzaminatorom w wysokości 10 zł za przeegzaminowanie jednej osoby z jednego przedmiotu.
§  29. 
1. 
Osoba ubiegająca się o przystąpienie do egzaminu składa - we właściwej komisji egzaminacyjnej - pisemny wniosek w tej sprawie wraz z potwierdzonymi kopiami dokumentów, o których mowa w § 32 ust. 3 pkt 2, 3 i 6, stwierdzającymi spełnienie wymagań określonych w rozporządzeniu, natomiast przed przystąpieniem do egzaminu przedstawia dowód uiszczenia opłaty za egzamin.
2. 
Przed przystąpieniem kandydata do egzaminu komisja egzaminacyjna sprawdza, czy kandydat spełnia wymagania konieczne do ubiegania się o odpowiednie świadectwo albo patent.
3. 
Do egzaminu może przystąpić osoba, która legitymuje się praktyką pływania w wymiarze nie mniejszym niż 3/4 czasu wymaganego do uzyskania świadectwa lub patentu.
4. 
W przypadku niespełnienia wymagań lub nieprzedstawienia dowodu uiszczenia opłaty za egzamin komisja egzaminacyjna wzywa kandydata do uzupełnienia braków w terminie 7 dni, a w przypadku bezskutecznego upływu terminu zwraca przedłożone dokumenty.
5. 
Komisja egzaminacyjna może - na podstawie przedłożonych dokumentów, o których mowa w ust. 1 - zaliczyć egzaminy na świadectwa i patenty w części lub w całości, o ile są spełnione wymagania egzaminacyjne.
§  30. 
Egzaminy przeprowadza się w miarę napływu wniosków, nie rzadziej jednak niż dwa razy w ciągu roku. Komisja egzaminacyjna może przeprowadzać egzaminy na sesjach wyjazdowych.
§  31. 
1. 
Egzamin na poszczególne świadectwa i patenty przeprowadza się zgodnie z zakresem wymagań egzaminacyjnych, określonych w załączniku nr 6 do rozporządzenia.
2. 
Sposób przeprowadzania egzaminów określa regulamin działania komisji egzaminacyjnych stanowiący załącznik nr 7 do rozporządzenia.
3. 
Komisja wydaje zaświadczenie o złożeniu z wynikiem pozytywnym egzaminu z zakresu wymaganej wiedzy i umiejętności na świadectwo lub patent, o którego wydanie wnioskodawca się ubiega.
§  32. 
1. 
Świadectwa i patenty, o których mowa w rozporządzeniu, wydaje - na pisemny wniosek zainteresowanej osoby - dyrektor urzędu żeglugi śródlądowej właściwy dla miejsca zamieszkania wnioskodawcy lub dla siedziby armatora zatrudniającego osobę ubiegającą się o świadectwo lub patent.
2. 
Wniosek, o którym mowa w ust. 1, zawiera następujące informacje:
1)
imię i nazwisko;
2)
datę i miejsce urodzenia;
3)
rodzaj i numer dokumentu potwierdzającego tożsamość.
3. 
Do wniosku o wydanie świadectwa lub patentu należy dołączyć:
1)
dwie aktualne fotografie o wymiarach 20 x 25 mm;
2)
odpowiednio wyciąg pływania sporządzony na podstawie zapisów w żeglarskiej książeczce pracy i potwierdzony przez urząd żeglugi śródlądowej, stwierdzający odbycie wymaganej praktyki pływania na określonym stanowisku i wymieniający rodzaje statków oraz śródlądowe drogi wodne, na których została odbyta praktyka pływania, lub wyciąg pływania sporządzony na podstawie książki kontroli pracy sprzętu transportowego lub innego dokumentu potwierdzającego przebieg służby, potwierdzony przez właściwego kierownika jednostki organizacyjnej służb podległych ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych, stwierdzający nabycie wymaganej praktyki pływania na określonym stanowisku i wymieniający rodzaje statków oraz śródlądowe drogi wodne, na których praktyka pływania została odbyta, lub dokument potwierdzający praktyki w stoczni lub warsztatach mechanicznych dokonujących remontu silników;
3)
wyciąg pływania potwierdzony przez właściwy organ o praktyce pływania na morskich wodach wewnętrznych lub odpis innego dokumentu stwierdzającego posiadanie morskich kwalifikacji zawodowych w przypadku ubiegania się o patenty żeglarskie kapitanów żeglugi śródlądowej klasy A;
4)
zaświadczenie, o którym mowa w § 31 ust. 3;
5)
świadectwo zdrowia potwierdzające stan zdrowia wymagany do pracy na statkach żeglugi śródlądowej na określonym stanowisku;
6)
dokumenty potwierdzające posiadanie odpowiedniego wykształcenia.
§  33. 
Dyrektor urzędu żeglugi śródlądowej wpisuje w patencie ograniczenia co do rodzaju i parametrów statków.
§  34. 
W sprawach wydawania świadectw i patentów stosuje się przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego.
2 § 27 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 14 marca 2018 r. (Dz.U.2018.576) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2018 r.
3 § 27 ust. 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 14 marca 2018 r. (Dz.U.2018.576) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2018 r.
4 § 27 ust. 5 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 14 marca 2018 r. (Dz.U.2018.576) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 marca 2018 r.