Rozdział 5 - Przepisy przejściowe i końcowe. - Kwalifikacja osób uprawnionych do sporządzania projektów badań geologicznych, dokumentacji geologicznych, sprawowania nadzoru geologicznego i prowadzenia niektórych robót objętych prawem geologicznym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.35.204

Akt utracił moc
Wersja od: 17 sierpnia 1963 r.

Rozdział  5.

Przepisy przejściowe i końcowe.

§  19.
Stwierdzenie uprawnień, o których mowa w §§ 3, 4 i 5, w zakresie odpowiedniej specjalności może uzyskać także osoba, która w dniu wejścia w życie rozporządzenia była zatrudniona przy wykonywaniu prac geologicznych, ukończyła studia i uzyskała dyplom magistra, magistra inżyniera lub inżyniera w zakresie studiów nie wymienionych w §§ 3, 4 i 5, lecz obejmujących również nauki geologiczne, odbyła co najmniej siedmioletnią praktykę określoną w rozporządzeniu dla danej specjalności oraz złożyła z wynikiem pomyślnym egzamin ze znajomości przepisów prawa geologicznego, a w przypadku specjalności określonej w § 5 - również ze znajomości przepisów prawa budowlanego.
§  20.
1.
W okresie dwóch lat od dnia wejścia w życie rozporządzenia stwierdzenie uprawnień, o których mowa w §§ 3, 4 i 5 i w §§ 9, 10 i 11, może uzyskać także osoba zatrudniona w dniu wejścia w życie rozporządzenia przy wykonywaniu prac geologicznych, która:
1)
do dnia złożenia wniosku o stwierdzenie uprawnień do wykonywania prac geologicznych odbyła w danej specjalności praktykę zawodową oraz posiada następujące wykształcenie:
a)
w zakresie specjalności określonych w §§ 3, 4 i 5 oraz § 10 - odbyła co najmniej ośmioletnią praktykę zawodową oraz posiada co najmniej średnie wykształcenie ogólne,
b)
w zakresie specjalności określonej w § 9 - odbyła co najmniej pięcioletnią praktykę zawodową oraz posiada co najmniej wykształcenie podstawowe,
c)
w zakresie specjalności określonej w § 11 - odbyła co najmniej pięcioletnią praktykę zawodową oraz posiada co najmniej wykształcenie podstawowe;
2)
złożyła z wynikiem pomyślnym egzamin ze znajomości przepisów prawa geologicznego, a w przypadku określonym w § 5 - również ze znajomości przepisów prawa budowlanego.
2.
Do zakresu praktyk zawodowych określonych w ust. 1 pkt 1 stosuje się odpowiednio przepisy §§ 3, 4 i 5 oraz §§ 9, 10 i 11.
§  21.
Prezes Centralnego Urzędu Geologii w okresie dwóch lat od wejścia w życie rozporządzenia na wniosek właściwej komisji egzaminacyjnej może:
1)
zwolnić od obowiązku złożenia egzaminu osobę, której dotychczasowe wyniki pracy zawodowej świadczą o znajomości zagadnień objętych programem egzaminu,
2)
uznać praktykę zawodową inną niż wymienione w §§ 3, 4 i 5 oraz w §§ 9, 10 i 11 za równorzędną z praktyką określoną w tych przepisach, jeżeli posiadana przez daną osobę praktyka zawodowa umożliwiła jej nabycie niezbędnej wiedzy praktycznej.
§  22.
Przewodniczący komisji egzaminacyjnych i członkowie komisji otrzymują za udział w posiedzeniach komisji wynagrodzenie w wysokości ustalonej przez Prezesa Centralnego Urzędu Geologii w porozumieniu z Ministrem Finansów i Przewodniczącym Komitetu Pracy i Płac.
§  23.
Dyplom wydany przez zagraniczną uczelnię wymaga nostryfikacji, chyba że Minister Szkolnictwa Wyższego uzna studia za granicą za równorzędne ze studiami w kraju lub równorzędność taka zostanie uznana w obowiązującej Polskę umowie międzynarodowej.
§  24.
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie sześciu miesięcy od dnia ogłoszenia.