Rozdział 4 - Tryb stwierdzania oraz pozbawiania uprawnień do wykonywania prac geologicznych. - Kwalifikacja osób uprawnionych do sporządzania projektów badań geologicznych, dokumentacji geologicznych, sprawowania nadzoru geologicznego i prowadzenia niektórych robót objętych prawem geologicznym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1963.35.204

Akt utracił moc
Wersja od: 17 sierpnia 1963 r.

Rozdział  4.

Tryb stwierdzania oraz pozbawiania uprawnień do wykonywania prac geologicznych.

§  12.
1.
Uprawnienia do wykonywania prac geologicznych stwierdza organ państwowej administracji geologicznej w drodze decyzji, przy czym:
1)
organ do spraw geologii prezydium wojewódzkiej (miasta wyłączonego z województwa) rady narodowej właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby zainteresowanej stwierdza uprawnienia określone w §§ 9 i 11,
2)
Centralny Urząd Geologii stwierdza uprawnienia określone w §§ 3, 4, 5, 7, 8 i 10.
2.
Decyzję stwierdzającą uprawnienia do wykonywania prac geologicznych wydaje się na podstawie orzeczenia komisji egzaminacyjnej.
3.
Decyzja powinna w szczególności określić specjalność oraz zakres prac w tej specjalności, do których wykonywania uprawniona jest dana osoba.
4.
Organ do spraw geologii prezydium wojewódzkiej (miasta wyłączonego z województwa) rady narodowej przesyła do Centralnego Urzędu Geologii kopię wydanej decyzji stwierdzającej uprawnienia do wykonywania prac geologicznych.
5.
Centralny Urząd Geologii prowadzi centralny rejestr wydanych uprawnień do prowadzenia prac geologicznych.
§  13.
1.
Do wniosku o stwierdzenie uprawnień do prowadzenia prac geologicznych należy dołączyć:
1)
oświadczenie o posiadaniu obywatelstwa polskiego i świadectwo niekaralności;
2)
uwierzytelniony odpis dyplomu bądź świadectwa szkolnego;
3)
własnoręcznie napisany życiorys;
4)
zaświadczenie z odbycia wymaganej praktyki wydane przez przedsiębiorstwo geologiczne; zaświadczenie powinno stwierdzać okresy i charakterystykę praktyki przy wykonywaniu poszczególnych czynności z zakresu prac geologicznych;
5)
dowód uiszczenia opłaty egzaminacyjnej.
2.
Osoby wymienione w §§ 7 i 8 załączają do wniosku tylko zaświadczenie szkoły wyższej, instytutu naukowego, instytutu naukowo-badawczego lub Wyższego Urzędu Górniczego stwierdzające okoliczności uzasadniające zwolnienie od egzaminu i zaświadczenie z odbycia wymaganej praktyki.
§  14.
Organ państwowej administracji geologicznej obowiązany jest sprawdzić, czy osoba ubiegająca się o stwierdzenie uprawnień do prowadzenia prac geologicznych posiada wymagane kwalifikacje w zakresie wykształcenia i praktyki - przed wydaniem postanowienia o dopuszczeniu zainteresowanego do egzaminu, a jeśli egzamin nie jest wymagany - przed wydaniem decyzji stwierdzającej uprawnienia do wykonywania prac geologicznych.
§  15.
1.
Egzaminy ze znajomości przepisów prawa geologicznego i prawa budowlanego przeprowadza komisja egzaminacyjna działająca przy organie administracji geologicznej powołanym do stwierdzania uprawnień do wykonywania prac geologicznych.
2.
Egzamin jest ustny.
3.
Szczegółowe programy egzaminów dla poszczególnych specjalności ustala Prezes Centralnego Urzędu Geologii; program egzaminu dla osób ubiegających się o uprawnienia do wykonywania prac geologicznych, o których mowa w § 5, Prezes Centralnego Urzędu Geologii ustala w porozumieniu z Przewodniczącym Komitetu Budownictwa, Urbanistyki i Architektury.
4.
Za egzamin pobiera się opłatę egzaminacyjną w wysokości 200 zł.
§  16.
1.
Komisje egzaminacyjne powołuje Prezes Centralnego Urzędu Geologii; komisje przy organach do spraw geologii wojewódzkich (miast wyłączonych z województwa) rad narodowych Prezes Centralnego Urzędu Geologii powołuje w porozumieniu z prezydiami wojewódzkich (miast wyłączonych z województwa) rad narodowych.
2.
W skład komisji wchodzą: przewodniczący, zastępcy przewodniczącego oraz członkowie, powoływani spośród specjalistów posiadających dyplom magistra lub magistra inżyniera i wieloletnią praktykę w zakresie samodzielnego wykonywania prac geologicznych lub budowlanych oraz prawników posiadających znajomość prawa geologicznego i budowlanego.
3.
Komisja przeprowadza egzaminy w kompletach egzaminacyjnych, złożonych z trzech do pięciu osób.
4.
W skład kompletu egzaminacyjnego wchodzą:
1)
przewodniczący kompletu, którym jest przewodniczący komisji egzaminacyjnej lub wyznaczony przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej zastępca przewodniczącego;
2)
członkowie kompletu wyznaczeni przez przewodniczącego komisji egzaminacyjnej spośród członków komisji posiadających odpowiednie przygotowanie zawodowe w specjalności, w jakiej ma być wydane stwierdzenie uprawnień do wykonywania prac geologicznych, oraz spośród członków komisji posiadających wykształcenie prawnicze; w kompletach przeprowadzających egzaminy dotyczące uprawnień określonych w § 5 powinien brać udział również specjalista zagadnień budownictwa.
5.
O wyniku egzaminu decyduje komplet egzaminacyjny większością głosów; w przypadku równości głosów decyduje głos przewodniczącego kompletu egzaminacyjnego.
§  17.
1.
Wynik egzaminu określa się jako "zadowalający" lub "niezadowalający".
2.
Z przebiegu egzaminu sporządza się protokół oraz orzeczenie zawierające wynik egzaminu; protokół i orzeczenie podpisują przewodniczący i członkowie kompletu egzaminacyjnego.
3.
W przypadku uzyskania przez zainteresowanego na egzaminie oceny niezadowalającej komplet egzaminacyjny określa w protokole termin ponownego egzaminu; termin ponownego egzaminu nie może być krótszy niż 6 miesięcy.
4.
Protokół z przebiegu egzaminu i orzeczenie kompletu egzaminacyjnego przewodniczący komisji egzaminacyjnej przesyła niezwłocznie organowi administracji geologicznej powołanemu do stwierdzania uprawnień do prowadzenia prac geologicznych.
§  18.
1.
Osoba posiadająca stwierdzone uprawnienia do prowadzenia prac geologicznych traci te uprawnienia w przypadku: utraty obywatelstwa polskiego, praw publicznych i honorowych, prawa wykonywania zawodu oraz w przypadku ubezwłasnowolnienia.
2.
Organ administracji geologicznej właściwy do stwierdzania w danej specjalności uprawnień do wykonywania prac geologicznych, w drodze decyzji wydanej po przeprowadzeniu rozprawy, pozbawi uprawnień do wykonywania prac geologicznych na czas określony lub na stałe osobę, która wykazała oczywistą nieudolność lub niedbałość przy pełnieniu powierzonych jej czynności z zakresu prac geologicznych.
3.
Kopię decyzji pozbawiającej prawa do wykonywania prac geologicznych przesyła się jednostce zatrudniającej osobę, której decyzja dotyczy, a jeżeli decyzję wydał organ do spraw geologii prezydium wojewódzkiej (miasta wyłączonego z województwa) rady narodowej - także do Centralnego Urzędu Geologii.