Rozdział 4 - Sport. - Kultura fizyczna.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.34.181

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1991 r.

Rozdział  4

Sport.

1.
Uprawianie sportu jest dobrowolne i odbywa się zgodnie z przepisami ustawy oraz postanowieniami regulaminów sportowych stowarzyszeń kultury fizycznej i ich związków oraz sportowych organizacji międzynarodowych.
2.
Uprawnianie sportu odbywa się w:
1)
stowarzyszeniach kultury fizycznej i ich związkach, których statutowym zadaniem jest rozwijanie działalności sportowej,
2)
innych jednostkach organizacyjnych, prowadzących działalność sportową zgodnie z postanowieniami regulaminów, o których mowa w ust. 1.
3.
Uprawianie sportu przez osoby, które nie ukończyły 18 lat, jest dozwolone za zgodą rodziców lub opiekunów.

Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu ustala dyscypliny sportowe dopuszczone do uprawnienia w kraju, zakres tego dopuszczania, a w razie potrzeby także warunki ich uprawiania.

1.
Zawodnikami są członkowie stowarzyszeń kultury fizycznej, uprawiający systematycznie określoną dyscyplinę sportu i biorący udział w zawodach sportowych, organizowanych przez te stowarzyszenia, związki stowarzyszeń kultury fizycznej albo w których stowarzyszenie lub związek bierze udział.
2.
Zawodnicy są kwalifikowani zgodnie z obowiązującymi w danej dyscyplinie sportu klasami sportowymi.
3.
Warunkiem nadania odpowiedniej klasy sportowej jest uzyskanie przez zawodnika określonej normy kwalifikacyjnej.
4.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu określa zasady i tryb nadawania klas sportowych.
1.
Obowiązkiem zawodników jest godna postawa obywatela i sportowca Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, stałe podnoszenie poziomu sportowego oraz ambitne współzawodnictwo w zawodach sportowych.
2.
Szczególnym wyróżnieniem i obowiązkiem zawodnika jest reprezentowanie barw narodowych w zawodach międzynarodowych.
3.
Zawodnicy są obowiązani w szczególności do:
1)
systematycznego, zdyscyplinowanego i aktywnego uczestnictwa w zajęciach, treningach i zawodach sportowych,
2)
przestrzegania regulaminów sportowych i zasad uczciwej walki sportowej oraz szacunku dla rywali,
3)
dbałości w toku zajęć, treningów i zawodów sportowych o bezpieczeństwo i zdrowie swoje, swoich kolegów oraz rywali,
4)
dbałości o obiekty, sprzęt i ubiór sportowy,
5)
poddawania się obowiązkowym badaniom lekarskim i przestrzegania zaleceń lekarskich.
4.
Używanie przez zawodników środków farmakologicznych i innych uznanych za dopingujące jest zabronione.
5.
W razie nieprzestrzegania obowiązków określonych w ust. 3 oraz zakazu, o którym mowa w ust. 4, zawodnicy ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną na zasadach określonych w statutach stowarzyszeń kultury fizycznej i ich związków oraz regulaminach sportowych.
6.
W razie gdy naruszenie zakazu określonego w ust. 4 nastąpiło z wyłącznej lub częściowej winy osób-członków stowarzyszeń kultury fizycznej biorących udział w organizowaniu życia sportowego, odpowiedzialność określoną w ust. 5 ponoszą także te osoby.

Zawodnik nie może reprezentować w jednej dyscyplinie sportu równocześnie barw więcej niż jednego stowarzyszenia kultury fizycznej.

1.
Stowarzyszenia kultury fizycznej i ich związki oraz organizacje, o których mowa w art. 15 ust. 2, są obowiązane zapewnić zawodnikom bezpieczne i higieniczne warunki uprawiania sportu oraz ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, a ponadto odpowiednio do potrzeb wynikających z procesu szkolenia sportowego w szczególności zapewnić:
1)
bezpłatne korzystanie z urządzeń i obiektów sportowych,
2)
wyposażenie w sprzęt i ubiory sportowe,
3)
opiekę medyczną,
4)
wyżywienie i zakwaterowanie na zawodach i zgrupowaniach sportowych oraz w czasie zajęć szkoleniowych,
5)
zwrot kosztów przyjazdu i przewozu sprzętu.
2.
Zawodnicy mogą otrzymać również inne świadczenia mające na celu stworzenie warunków do osiągania wysokiego poziomu wyszkolenia sportowego, a w szczególności:
1)
zwrot utraconych zarobków,
2)
pomoc w nauce i adaptacji w pracy zawodowej,
3)
zasiłki i zapomogi losowe,
4)
nagrody i premie za uzyskane wyniki sportowe.
3. 5
Komitet do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej, ustala zakres i zasady przyznawania świadczeń, o których mowa w ust. 2.
4.
Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu określa szczegółowe warunki uprawiania sportu i przyznawania świadczeń, o których mowa w ust. 1, oraz tryb przyznawania świadczeń, o których mowa w ust. 2.
5.
Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki, w porozumieniu z Przewodniczącym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu, określa warunki odbywania studiów przez studentów-zawodników osiągających wysoki poziom sportowy.
1.
Stowarzyszenia kultury fizycznej mogą przyznawać zawodnikom stypendia sportowe.
2. 6
Komitet do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej, określa zakres, zasady i tryb przyznawania i wstrzymywania stypendiów sportowych oraz ich wysokość.
3.
Osobom otrzymującym stypendia sportowe na zasadach określonych w ust. 2, z wyjątkiem osób uczących się lub studiujących w systemie studiów dziennych, okres pobierania stypendium zalicza się do okresów zatrudnienia, na warunkach przewidzianych dla pracowników.
4.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych, w porozumieniu z Przewodniczącym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu, w drodze rozporządzenia, określa zasady i tryb zaliczania okresów pobierania stypendiów sportowych do okresów zatrudnienia.
1.
Zawodnikom, którzy uzyskali wybitne wyniki sportowe we współzawodnictwie międzynarodowym, może być nadany "Medal za Wybitne Osiągnięcia Sportowe".
2.
Zawodnikom szczególnie wyróżniającym się osiągnięciami oraz godną postawą obywatelską mogą być nadawane tytuły "Mistrz Sportu" oraz "Zasłużony Mistrz Sportu".
3.
Medal i tytuły nadaje Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu.
4. 7
Komitet do Spraw Młodzieży i Kultury Fizycznej określa zasady i tryb nadawania medalu i tytułów oraz wzór medalu i odznak tych tytułów, a także sposób ich noszenia.

Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu określa:

1)
zasady i tryb zmiany przynależności zawodników do stowarzyszeń kultury fizycznej i jednostek organizacyjnych, o których mowa w art. 15 ust. 2,
2)
zasady reprezentowania tych stowarzyszeń i jednostek organizacyjnych,
3)
zasady i tryb powoływania kadry narodowej,
4)
zasady i warunki reprezentowania barw narodowych w zawodach międzynarodowych.
5 Art. 20 ust. 3 zmieniony przez art. 63 pkt 1 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz.U.89.35.192) z dniem 1 lipca 1989 r.
6 Art. 21 ust. 2 zmieniony przez art. 63 pkt 1 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz.U.89.35.192) z dniem 1 lipca 1989 r.
7 Art. 22 ust. 4 zmieniony przez art. 63 pkt 2 ustawy z dnia 30 maja 1989 r. o zmianie upoważnień do wydawania aktów wykonawczych (Dz.U.89.35.192) z dniem 1 lipca 1989 r.