Rozdział 2 - Wychowanie fizyczne. - Kultura fizyczna.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.34.181

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1991 r.

Rozdział  2

Wychowanie fizyczne.

1.
Zajęcia wychowania fizycznego są obowiązkowe w przedszkolach, szkołach i szkołach wyższych.
2.
Obowiązkiem uczestniczenia w zajęciach wychowania fizycznego w jednostkach organizacyjnych, o których mowa w ust. 1, w pełnym zakresie obejmuje się osoby posiadające odpowiedni stan zdrowia.
3.
Osoby, którym stan zdrowia nie pozwala na uczestniczenie w zajęciach wychowania fizycznego w pełnym zakresie uczestniczą w zajęciach w zakresie oraz wymiarze dostosowanym do ich stanu zdrowia i sprawności psychofizycznej.
1.
Minister Oświaty i wychowania, w porozumieniu z Przewodniczącym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu, uwzględniając fizjologiczne potrzeby ruchu dziecka i młodzieży w poszczególnych grupach wieku, ustala wymiar i formy zajęć wychowania fizycznego w przedszkolach i szkołach, z wyłączeniem szkół wyższych.
2. 2
Wymiar i formy zajęć wychowania fizycznego, prowadzonych w szkołach wyższych w czasie całego toku studiów, określają plany studiów oraz programy nauczania i wychowania, ustalane według zasad określonych w odrębnych przepisach.

Jednostki organizacyjne prowadzące zajęcia wychowania fizycznego są obowiązane zapewnić:

1)
systematyczną realizację programu zajęć,
2)
odpowiednie z punktu widzenia bezpieczeństwa i higieny urządzenia i sprzętu, niezbędne do realizacji programu zajęć,
3)
przeprowadzanie okresowych badań medycznych uczestników zajęć wychowania fizycznego.
1.
Młodzież o szczególnych uzdolnieniach sportowych oraz odpowiednich warunkach zdrowotnych może być kształcona w:
1)
klasach sportowych,
2)
szkołach sportowych,
3)
szkołach mistrzostwa sportowego.
2.
Warunkiem utworzenia i działalności szkoły mistrzostwa sportowego jest zapewnienie przez szkołę:
1)
wykwalifikowanej kadry nauczycielskiej oraz trenerskiej lub instruktorskiej,
2)
odpowiednich dla danej dyscypliny sportu urządzeń i obiektów sportowych lub możliwości korzystania z takich urządzeń i obiektów,
3)
opieki lekarskiej i niezbędnego zaplecza medycznego,
4)
odpowiedniego wyżywienia dla uczniów,
5)
możliwości korzystania przez uczniów z internatu.
3.
Klasy i szkoły sportowe mogą być tworzone po spełnieniu warunków, o których mowa w ust. 2 pkt 1-4.
4.
Utworzenie klasy i szkoły sportowej oraz szkoły mistrzostwa sportowego następuje w trybie określonym w przepisach ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160, z 1971 r. Nr 12, poz. 115, z 1972 r. Nr 16, poz. 114 i z 1975 r. Nr 45, poz. 234) z tym że utworzenie szkoły mistrzostwa sportowego wymaga zgody Ministra Oświaty i Wychowania, udzielonej w porozumieniu z Przewodniczącym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu.
1.
Klasy i szkoły sportowe oraz szkoły mistrzostwa sportowego realizują ogólnie obowiązujący program kształcenia przewidziany dla szkół określonego rodzaju, zapewniając równocześnie warunki sprzyjające rozwijaniu umiejętności sportowych uczniów.
2.
Klasy i szkoły sportowe oraz szkoły mistrzostwa sportowego mogą realizować program szkolenia sportowego samodzielnie lub we współpracy ze stowarzyszeniami kultury fizycznej. Zasady tej współpracy określają Minister Oświaty i Wychowania oraz Przewodniczący Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu.

Minister Oświaty i Wychowania w porozumieniu z Przewodniczącym Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu w drodze rozporządzenia, ustala:

1)
warunki i tryb dopuszczania osób, o których mowa w art. 2 ust. 2 do prowadzenia zajęć wychowania fizycznego,
2)
wymiar i program zajęć sportowych w klasach i szkołach, o których mowa w art. 8 ust. 1.

Minister Zdrowia i Opieki Społecznej, w porozumieniu z ministrami nadzorującymi szkoły w drodze rozporządzenia określa zakres, zasady i tryb sprawowania opieki medycznej nad osobami uczestniczącymi w zajęciach wychowania fizycznego oraz nad uczniami klas i szkół, o których mowa w art. 8 ust. 1.

2 Art. 6 ust. 2 zmieniony przez art. 5 ustawy z dnia 29 maja 1989 r. zmieniającej ustawę o szkolnictwie wyższym i o kulturze fizycznej (Dz.U.89.34.181) z dniem 6 czerwca 1989 r.