Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Kultura fizyczna.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1984.34.181

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1991 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

1.
Ustawa reguluje sprawy:
1)
wychowania fizycznego,
2)
rekreacji ruchowej,
3)
sportu,
4)
rehabilitacji ruchowej.
2.
W rozumieniu ustawy:
1)
wychowanie fizyczne jest procesem pedagogicznym kształtującym aktywne uczestnictwo dzieci i młodzieży w kulturze fizycznej oraz sprzyjającym harmonijnemu ich rozwojowi i ochronie zdrowia,
2)
rekreacja ruchowa jest procesem służącym utrzymaniu i przedłużaniu funkcji życiowych człowieka oraz kształtowaniu obyczajów kulturalnego wypoczynku,
3)
sport jest procesem polegającym na doskonaleniu sprawności psychofizycznej, zaspakajającym potrzeby rywalizacji i dążenia do osiągania wyników w ramach społecznie akceptowanych zasad współzawodnictwa,
4)
rehabilitacja ruchowa jest procesem służącym przywracaniu osobom czasowo lub trwale niepełnosprawnym aktywności życiowej oraz sprawności psychofizycznej przy wykorzystywaniu zajęć fizycznych i sportu oraz wiedzy medycznej.
1.
Zajęcia wychowania fizycznego, rekreacyjne, sportowe i rehabilitacji ruchowej mogą być prowadzone przez osoby mające odpowiednio kwalifikacje nauczyciela wychowania fizycznego, instruktora rekreacji ruchowej, sportu, trenera, fizjoterapeuty i technika fizjoterapii oraz wymagane w tym zakresie uprawnienia. Zajęcia rehabilitacji ruchowej mogą być prowadzone również przez lekarzy.
2.
W wyjątkowych wypadkach, uzasadnionych brakiem wykwalifikowanych nauczycieli wychowania fizycznego, zajęcia wychowania fizycznego w przedszkolach i szkołach, z wyjątkiem szkół wyższych, mogą być prowadzone również przez osoby nie posiadające kwalifikacji nauczyciela wychowania fizycznego, mające jednak niezbędne przygotowanie praktyczne do prowadzenia tych zajęć.
1.
Państwo, w zakresie i formach określonych w ustawie i innych przepisach, realizuje zadania w dziedzinie kultury fizycznej oraz wspiera rozwój społecznych form działania w tej dziedzinie.
2.
Działalność społeczna w dziedzinie kultury fizycznej jest realizowana głównie w stowarzyszeniach kultury fizycznej.
1.
Zadania w dziedzinie kultury fizycznej rad narodowych oraz terenowych organów administracji państwowej określają przepisy ustawy z dnia 20 lipca 1983 r. o systemie rad narodowych i samorządu terytorialnego (Dz. U. Nr 41, poz. 185 i Nr 62, poz. 286 oraz z 1984 r. Nr 21, poz. 100 i Nr 31, poz. 173) oraz niniejszej ustawy.
2.
Rady narodowe 1 oraz zakłady pracy w zakresie określonym przepisami prawa, a także organizacje społeczne, zawodowe i społeczno-zawodowe w zakresie wynikającym z ich statutów, współdziałają w rozwoju kultury fizycznej ze stowarzyszeniami kultury fizycznej oraz udzielają im pomocy w realizacji ich zadań.
3.
Zadania związane z kulturą fizyczną są częścią składową planów społeczno-gospodarczych, centralnych i terenowych.
1 Od dnia 27 maja 1990 r. organ gminy zgodnie z art. 1 pkt 24 lit. a) ustawy z dnia 17 maja 1990 r. o podziale zadań i kompetencji określonych w ustawach szczególnych pomiędzy organy gminy a organy administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.90.34.198).