Art. 4. - Kształtowanie środków na wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1995.34.163

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2000 r.
Art.  4.
1.
Prognozowane przeciętne wynagrodzenie oraz międzydziałowe relacje tego wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej są corocznie, z zastrzeżeniem art. 5 ust. 2, przedmiotem negocjacji w ramach Trójstronnej Komisji do Spraw Społeczno-Gospodarczych, powołanej na podstawie odrębnych przepisów, zwanej dalej "Trójstronną Komisją", z udziałem przedstawicieli organizacji związków zawodowych pracowników sfery budżetowej o zasięgu ogólnokrajowym.
2. 11
Rada Ministrów, w terminie do dnia 30 czerwca każdego roku, przedkłada ogólnokrajowym organizacjom związków zawodowych zrzeszających pracowników państwowej sfery budżetowej, w celu wyrażenia opinii, propozycję prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia i międzydziałowych relacji tego wynagrodzenia na rok następny. Wraz z tą propozycją przedkłada informację o:
1)
przewidywanych zmianach cen towarów i usług konsumpcyjnych,
1a)
prognozowanym średniorocznym wskaźniku cen towarów i usług konsumpcyjnych ogółem, ustalanym w ustawie budżetowej,
2)
przewidywanym wzroście wynagrodzeń w sektorze przedsiębiorstw,
3)
innych założeniach makroekonomicznych, w tym zmiany realnej wartości przeciętnego wynagrodzenia w państwowej sferze budżetowej na okresy wieloletnie, prognozowany wskaźnik wzrostu produktu krajowego brutto i prognozowane liczby zatrudnionych w gospodarce narodowej, w sektorze przedsiębiorstw oraz w państwowej sferze budżetowej,
4)
prognozowanej kalkulacyjnej liczbie etatów pracowników cywilnych państwowej sfery budżetowej w układzie działowym oraz ogółem pracowników państwowej sfery budżetowej.

Nieprzedstawienie opinii w terminie 20 dni od przedłożenia propozycji uważa się za rezygnację z prawa jej wyrażenia.

3. 12
Rada Ministrów przedstawia Trójstronnej Komisji w terminie do dnia 25 lipca każdego roku propozycję prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia i międzydziałowych relacji tego wynagrodzenia na rok następny. Wraz z tą propozycją przedkłada informację, o której mowa w ust. 2, oraz informację o planowanym stopniu wzrostu wynagrodzeń w grupach osób, o których mowa w art. 3 ust. 2.
4.
Jeżeli Trójstronna Komisja uzgodni wysokość prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia oraz międzydziałowe relacje tego wynagrodzenia, Rada Ministrów jest zobowiązana do uwzględnienia w projekcie ustawy budżetowej środków na wynagrodzenia zapewniających osiągnięcie ustalonej wysokości prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia.
5.
Jeżeli w ciągu dwóch tygodni od przedstawienia propozycji, o których mowa w ust. 3, nie nastąpi uzgodnienie stanowiska Trójstronnej Komisji, Rada Ministrów przyjmie do projektu ustawy budżetowej wysokość prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia, z tym że nie może być ona niższa od prognozowanego wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 3.
11 Art. 4 ust. 2 zmieniony przez art. 1 pkt 4 ustawy z dnia 10 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.160.1059) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.
12 Art. 4 ust. 3 zmieniony przez art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 10 grudnia 1998 r. (Dz.U.98.160.1059) zmieniającej nin. ustawę z dniem 1 stycznia 1999 r.