Rozdział 5 - Kryteria i sposób rozliczania przyznanych środków finansowych, w tym umarzania lub odraczania spłaty i rozkładania na raty należności finansowych - Kryteria i tryb przyznawania oraz rozliczania środków finansowych na naukę na finansowanie działalności statutowej.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2014.90 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 2018 r.

Rozdział  5

Kryteria i sposób rozliczania przyznanych środków finansowych, w tym umarzania lub odraczania spłaty i rozkładania na raty należności finansowych

§  13. 
1. 
Jednostka naukowa otrzymująca środki finansowe na działalność statutową ponosi odpowiedzialność za ich prawidłowe wydatkowanie, zgodnie z przepisami o finansach publicznych.
2. 
Jednostka naukowa otrzymująca środki finansowe na działalność statutową jest obowiązana do:
1)
prawidłowego, efektywnego i zgodnego z przeznaczeniem wykorzystywania otrzymanych środków finansowych;
2)
przestrzegania przepisów o finansach publicznych;
3)
terminowej realizacji zadań;
4)
składania rozliczenia przyznanych środków finansowych;
5)
składania raportu rocznego o wykorzystaniu środków finansowych w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku, zwanego dalej "raportem".
§  14. 
1. 
Jednostka naukowa sporządza rozliczenie, o którym mowa w § 13 ust. 2 pkt 4, odrębnie dla poszczególnych zakresów działań, finansowanych w ramach działalności statutowej, o których mowa w art. 18 ust. 1 ustawy.
2. 
Rozliczenie przedstawione przez jednostkę podlega merytorycznej ocenie zespołu.
3. 
Rozliczenie stanowi część raportu.
§  15. 
1. 
Jednostka naukowa otrzymująca środki finansowe na działalność statutową składa raport, zgodnie z wzorem określonym w części F wniosku, stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia.
2. 
Jednostka przedstawia raport:
1)
w przypadku ubiegania się o przyznanie środków w następnym roku - wraz z wnioskiem o przyznanie dotacji;
2)
w przypadku nieubiegania się o przyznanie takich środków w roku następnym - w terminie do dnia 31 marca następnego roku;
3)
w przypadku likwidacji lub przekształcenia jednostki naukowej - do dnia zakończenia likwidacji lub przekształcenia;
4)
w przypadku zakończenia zadań związanych z utrzymaniem specjalnego urządzenia badawczego lub infrastruktury informatycznej - w terminie do dnia 31 marca następnego roku.
3. 
Niezłożenie w terminie raportu lub stwierdzenie, że raport został sporządzony nieprawidłowo lub jest nierzetelny, stanowi podstawę do wstrzymania przez Ministra dalszego finansowania oraz może skutkować żądaniem zwrotu przekazanych środków finansowych.
4. 
Nieprzeprowadzenie w terminie zewnętrznego audytu, o którym mowa w art. 34 ust. 1 pkt 1 ustawy, stanowi podstawę do wstrzymania przez Ministra dalszego finansowania oraz może skutkować żądaniem zwrotu przekazanych jednostce naukowej środków finansowych.
§  16. 
1. 
Środki finansowe niewykorzystane w roku kalendarzowym następującym po roku, na który zostały przyznane, podlegają zwrotowi na rachunek bankowy urzędu obsługującego Ministra. Do ewidencjonowania, rozliczania i zwrotu środków stosuje się przepisy o finansach publicznych.
2. 
Środki finansowe przyznane i nieprawidłowo wykorzystane podlegają zwrotowi na rachunek bankowy urzędu obsługującego Ministra wraz z odsetkami naliczonymi zgodnie z przepisami o finansach publicznych.
§  17. 
1. 
Należności finansowe wynikające z rozliczenia przyznanych środków finansowych umarza się, jeżeli wystąpi jedna z następujących przesłanek:
1)
dłużnik został wykreślony z właściwego rejestru, a odpowiedzialność za długi nie przeszła na osoby trzecie;
2)
zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się sumy wyższej od kosztów egzekucyjnych lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne;
3)
zostało zastosowane umorzenie w ramach zawartego układu z wierzycielami dłużnika;
4)
sąd oddalił wniosek o ogłoszenie upadłości dłużnika lub umorzył postępowanie upadłościowe.
2. 
Minister, na uzasadniony wniosek dłużnika lub z urzędu, może umorzyć należność finansową w całości lub w części, odłożyć termin spłaty lub rozłożyć spłatę na raty, w jednym z następujących przypadków:
1)
wystąpiła nadzwyczajna zmiana stosunków gospodarczych, której strony nie mogły przewidzieć w dniu otrzymania środków finansowych, z powodu której zapłata należności przez dłużnika groziłaby znacznym pogorszeniem jego sytuacji ekonomicznej;
2)
wystąpiły ważne zdarzenia losowe niezależne od dłużnika;
3)
jest to uzasadnione ryzykiem naukowym lub inwestycyjnym wynikającym z charakteru wykonywanych zadań.
3. 
Spłata należności finansowej odroczonej lub rozłożonej na raty następuje na podstawie umowy zawartej z dłużnikiem.