§ 18. - Kryteria i tryb przyznawania kategorii naukowej jednostkom naukowym.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2015.2015

Akt utracił moc
Wersja od: 2 grudnia 2015 r.
§  18. 
1. 
Zespół ewaluacji przyznaje jednostce naukowej odrębną ocenę w zakresie każdego z kryteriów kompleksowej oceny, o których mowa w § 6.
2. 
Zespół ewaluacji przyznaje jednostce naukowej oceny, o których mowa w ust. 1, w terminie 3 miesięcy od dnia przekazania sprawy przez właściwą komisję Komitetu.
3. 
Zespół ewaluacji przedstawia wyniki kompleksowej oceny w karcie kompleksowej oceny jednostki naukowej. Zakresy informacji zawartych w karcie kompleksowej oceny dla poszczególnych grup nauk są określone w załącznikach nr 5-8 do rozporządzenia. Kartę kompleksowej oceny podpisuje przewodniczący zespołu ewaluacji i przekazuje właściwej komisji Komitetu.
4. 
Komisja Komitetu określa kategorię naukową proponowaną dla jednostki naukowej, na podstawie porównania ocen, o których mowa w ust. 1, z wartościami ocen jednostek referencyjnych właściwej GWO w zakresie każdego z kryteriów kompleksowej oceny, o których mowa w § 6, stosując algorytm określony w załączniku nr 10 do rozporządzenia.
5. 
Komitet określa propozycję kategorii naukowej dla NJN na podstawie porównania ocen uzyskanych przez NJN w zakresie każdego z kryteriów kompleksowej oceny z odpowiadającymi im ocenami jednostek referencyjnych dla danej NJN - jednej dla kategorii naukowej A i jednej dla kategorii naukowej B.
6. 
Wartości ocen jednostek referencyjnych dla danej NJN wyznacza się jako średnie ważone ocen jednostek referencyjnych zatwierdzonych dla GWO utworzonych z jednostek naukowych tego samego rodzaju co oceniana NJN i prowadzących działalność w obszarach wiedzy właściwych dla działalności naukowej danej NJN.
7. 
Tryb oceny oraz sposób ustalania jednostek referencyjnych dla jednostek naukowych uznanych za NJN określa załącznik nr 9 do rozporządzenia.
8. 
Do porównywania ocen, o którym mowa w ust. 4 i 5, wykorzystuje się ważoną relację przewyższania, o której mowa w ust. 3 i 4 załącznika nr 10 do rozporządzenia.
9. 
Nieujemny wynik punktowy porównania ocenianej jednostki naukowej z jednostką referencyjną dla kategorii naukowej A obliczony według wzoru, o którym mowa w ust. 4 załącznika nr 10 do rozporządzenia, stanowi podstawę do zaliczenia tej jednostki do kategorii naukowej A. Ujemny wynik punktowy porównania ocenianej jednostki naukowej z jednostką referencyjną dla kategorii naukowej B stanowi podstawę do zaliczenia tej jednostki do kategorii naukowej C. Wynik punktowy porównania ocenianej jednostki naukowej z jednostkami referencyjnymi dla kategorii naukowej A i B niestanowiący podstawy do zaliczenia tej jednostki do kategorii naukowej A lub C stanowi podstawę do zaliczenia tej jednostki naukowej do kategorii naukowej B.
10. 
W celu wyłonienia jednostek naukowych kategorii naukowej A+ właściwa komisja Komitetu przeprowadza dodatkową, ekspercką ocenę działalności jednostek naukowych, których wynik punktowy porównania z jednostką referencyjną dla kategorii naukowej A w danej GWO stanowi podstawę do ich zaliczenia do kategorii naukowej A. Propozycja przyznania jednostce naukowej kategorii naukowej A+ wymaga uzasadnienia.
11. 
Kategoria naukowa A+ może być przyznana jednostce naukowej, która:
1)
uzyskała w ramach kryterium, o którym mowa w § 6 pkt 1, ocenę o wartości nie mniejszej niż 70% najwyższej oceny według tego kryterium w jej GWO;
2)
wyróżnia się spośród jednostek naukowych, o których mowa w ust. 10 i spełniających warunek wymieniony w pkt 1, jakością i efektami prowadzonych badań naukowych, prac rozwojowych lub działalności artystycznej.
12. 
Przy ocenie, o której mowa w ust. 10, uwzględnia się odpowiednio w zależności od specyfiki działalności naukowej i badawczo-rozwojowej lub działalności artystycznej w danej GWO, następujące kryteria:
1)
znaczenie osiągnięć uwzględnianych w ramach kryterium, o którym mowa w § 6 pkt 1, dla rozwoju dyscypliny naukowej lub dziedziny nauki, w szczególności publikacji, a także monografii naukowych lub dzieł artystycznych wskazanych przez jednostkę naukową jako wybitne i mogących mieć wpływ na podejmowanie nowych kierunków badań naukowych lub działalności artystycznej, na podstawie następujących wskaźników:
a)
średniej wartości ocen 25% osiągnięć jednostki naukowej, najwyżej ocenionych według kryterium, o którym mowa w § 6 pkt 1,
b)
wartości zmodyfikowanego indeksu Hirscha (hm) obliczonego dla jednostki naukowej na podstawie cytowań publikacji pracowników jednostki naukowej (według bazy, o której mowa w § 8 ust. 1 pkt 5), powstałych w okresie objętym oceną, określonego według wzoru hm = h/N0,4, gdzie h oznacza indeks Hirscha dla jednostki naukowej,
c)
liczbę wysoko cytowanych publikacji, z okresu objętego kompleksową oceną, w których pierwszy autor lub autor korespondujący albo co najmniej połowa autorów są zatrudnieni w ocenianej jednostce naukowej;
2)
udział w upowszechnianiu osiągnięć naukowych lub artystycznych, w szczególności w skali międzynarodowej, w tym działalność wydawnicza jednostki naukowej, obejmująca ważne dla dyscypliny naukowej lub dziedziny sztuki czasopisma naukowe i serie wydawnicze;
3)
udział w tworzeniu strategicznej infrastruktury badawczej;
4)
znaczenie wyników badań naukowych lub prac rozwojowych dla rozwoju gospodarczego Polski, w szczególności zwiększenia konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki - przede wszystkim znaczące w skali międzynarodowej wynalazki i wdrożenia wyników badań naukowych lub prac rozwojowych;
5)
osiągnięcia naukowe i artystyczne o szczególnym znaczeniu dla rozwoju społecznego Polski, ochrony dziedzictwa narodowego lub rozwoju kultury i sztuki;
6)
udział w realizacji międzynarodowych projektów badawczych uwzględnianych w ramach kryterium, o którym mowa w § 6 pkt 2, ze szczególnym uwzględnieniem koordynacji projektów.
13. 
Stosując kryteria określone w ust. 12, Komisja przyznaje jednostce naukowej odrębne oceny według każdego z tych kryteriów w skali od 0 do 50 pkt. Komisja uzasadnia wysokość przyznanych ocen punktowych.
14. 
Liczba jednostek naukowych posiadających kategorię naukową A+ w danej GWO zależy od pozycji międzynarodowej Polski w dziedzinie lub dziedzinach nauki reprezentowanych przez jednostki naukowe oceniane w danej GWO.
15. 
Komisja Komitetu podejmuje uchwałę w sprawie kategorii naukowych proponowanych dla ocenionych jednostek naukowych, którą niezwłocznie przekazuje Przewodniczącemu Komitetu.