Rozdział 5 - Finansowanie projektów celowych - Kryteria i tryb przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.161.1359

Akt utracił moc
Wersja od: 25 sierpnia 2005 r.

Rozdział  5

Finansowanie projektów celowych

§  53.
1.
Projekt celowy dotyczy realizacji przedsięwzięcia technicznego, technologicznego lub organizacyjnego, obejmującego - odpowiednio do przedmiotu projektu - badania stosowane, prace rozwojowe, badania przemysłowe lub badania przedkonkurencyjne.
2.
Dofinansowanie ze środków finansowych na naukę badań stosowanych i prac rozwojowych objętych projektem celowym może stanowić nie więcej niż 70 % łącznych nakładów na te badania.
3.
Dofinansowanie ze środków finansowych na naukę badań przemysłowych i badań przedkonkurencyjnych objętych projektem celowym nie może przekraczać maksymalnej intensywności pomocy publicznej określonej w przepisach wydanych na podstawie art. 16 ust. 2 ustawy.
4.
Do badań przemysłowych lub badań przedkonkurencyjnych objętych projektem celowym stosuje się przepisy o pomocy publicznej.
5.
Działalność wdrożeniowa i inwestycyjna związana z realizacją projektu celowego jest finansowana w całości ze środków finansowych wnioskodawcy.
§  54.
1.
Wniosek o dofinansowanie projektu celowego składa się w ciągu całego roku, w czterech egzemplarzach, według wzoru stanowiącego załącznik nr 21 do rozporządzenia.
2.
Wniosek o dofinansowanie projektu celowego może złożyć, z inicjatywy własnej, ministrów albo organów samorządu województwa:
1)
przedsiębiorca lub grupa przedsiębiorców, w której imieniu występuje przedsiębiorca wskazany w porozumieniu o utworzeniu grupy przedsiębiorców,
2)
Dyrektor Generalny Lasów Państwowych, w imieniu państwowych jednostek organizacyjnych leśnictwa niemających osobowości prawnej,
3)
jednostka organizacyjna reprezentująca konsorcjum naukowe wskazana w umowie o utworzeniu konsorcjum,
4)
jednostka naukowa

- jeżeli posiadają zdolność do bezpośredniego zastosowania w praktyce wyników projektu.

3.
Wnioskodawca projektu celowego składa wniosek samodzielnie albo wspólnie z jednostką naukową, w której będą w całości lub w części realizowane badania lub prace, o których mowa w § 53 ust. 1.
4.
Do wniosku dołącza się:
1)
odpis uzyskany w Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego albo dokument potwierdzający prowadzenie działalności gospodarczej - wydany w okresie 3 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku;
2)
w przypadku spółek handlowych, w tym z udziałem kapitału zagranicznego - umowę lub statut spółki;
3)
zaświadczenie uzyskane z banku, w którym jest prowadzony rachunek bieżący podmiotu, o posiadaniu przez zleceniodawcę środków finansowych w wysokości niezbędnej do realizacji projektu lub o jego zdolności kredytowej;
4)
kopię sprawozdania finansowego za kwartał poprzedzający kwartał, w którym złożono wniosek, oraz za rok poprzedzający rok złożenia wniosku, a w przypadku wnioskodawców niezobowiązanych do sporządzania rocznych sprawozdań finansowych - kopię rachunku wyników działalności gospodarczej za rok poprzedzający rok złożenia wniosku;
5)
zaświadczenia uzyskane z właściwego urzędu skarbowego o niezaleganiu przez podmiot z wpłatami z tytułu należności budżetowych;
6)
zaświadczenia uzyskane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu przez podmiot z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne;
7)
informację o wysokości uzyskanej pomocy publicznej, sporządzonej na podstawie przepisów o postępowaniu w sprawach pomocy publicznej.
5.
Do wniosku składanego przez konsorcjum naukowe lub grupę przedsiębiorców dołącza się informację o podmiotach tworzących konsorcjum naukowe lub grupę przedsiębiorców oraz o podziale zadań związanych z realizacją projektu celowego pomiędzy członków konsorcjum lub przedsiębiorców tworzących grupę, a także o sposobie finansowania tych zadań.
§  55.
1.
Projekty celowe kwalifikowane są do dofinansowania na podstawie wyników oceny złożonych wniosków.
2.
Wniosek o dofinansowanie projektu celowego rozpatruje się, uwzględniając odpowiednio następujące kryteria:
1)
innowacyjność przedsięwzięcia;
2)
zapotrzebowanie na wynik projektu celowego;
3)
konkurencyjność wyniku projektu celowego, zwłaszcza w skali międzynarodowej;
4)
wpływ na rynek pracy;
5)
znaczenie dla rozwoju regionalnego;
6)
zasadność planowanych kosztów w stosunku do przedmiotu i zakresu przedsięwzięcia;
7)
możliwość wykonywania badań i wdrożenia wyników projektu celowego;
8)
efektywność ekonomiczną przedsięwzięcia;
9)
prawidłowość i ocenę wywiązywania się wnioskodawcy projektu z realizowanych uprzednio zadań finansowanych ze środków finansowych na naukę.
§  56.
1.
Wniosek o dofinansowanie projektu celowego jest opiniowany przez dwóch recenzentów właściwych merytorycznie ze względu na zakres prac objętych projektem. Recenzentów wyznacza członek komisji Rady Nauki upoważniony przez przewodniczącego komisji lub w przypadku projektów z zakresu obronności i bezpieczeństwa - członek zespołu powołanego na podstawie art. 30 ust. 2 ustawy.
2.
Do recenzentów kierowany jest wniosek sprawdzony pod względem finansowo-ekonomicznym oraz w zakresie zgodności udzielenia pomocy z przepisami o pomocy publicznej.
3.
Oceny wniosków o dofinansowanie projektów celowych sporządza Komisja Badań na Rzecz Rozwoju Gospodarki Rady Nauki.
4.
Przewodniczący Komisji powołuje zespoły robocze do przygotowania projektów list rankingowych tych wniosków, odpowiednio do dziedzin nauki związanych z określonymi działami gospodarki lub w uzasadnionych przypadkach występuje do Ministra o powołanie zespołu. Zespół roboczy lub zespół dokonuje oceny wniosku z uwzględnieniem opinii recenzentów.
5.
Komisja Badań na Rzecz Rozwoju Gospodarki Rady Nauki przedstawia Ministrowi propozycje dotyczące przyznania określonych środków finansowych na dofinansowanie projektów celowych lub odmowy przyznania środków finansowych wraz z uzasadnieniem tych propozycji.
§  57.
1.
Minister zawiadamia wnioskodawcę o zakwalifikowaniu projektu celowego do dofinansowania, zobowiązując go do dostarczenia, w terminie nie dłuższym niż 30 dni od dnia doręczenia zawiadomienia:
1)
dokumentów aktualizujących dane zawarte we wniosku;
2)
projektu umowy o wykonanie projektu celowego

albo wydaje decyzję o odmowie przyznania środków finansowych na dofinansowanie projektu celowego.

2.
Minister podejmuje decyzję o dofinansowaniu projektu celowego na podstawie oceny dokumentów, o których mowa w ust. 1. Decyzja Ministra stanowi podstawę do zawarcia umowy o realizację projektu celowego.
3.
Niedostarczenie w terminie dokumentów, o których mowa w ust. 1, traktuje się jako rezygnację z zawarcia umowy o wykonanie projektu celowego.
§  58.
1.
Okres realizacji projektu celowego nie powinien przekraczać 3 lat; w uzasadnionych przypadkach okres ten może być przedłużony za zgodą Ministra, nie dłużej jednak niż do 5 lat.
2.
Zmiana warunków realizacji projektu celowego określonych w umowie o wykonanie projektu może być dokonana wyłącznie na wniosek podmiotu składającego wniosek o dofinansowanie projektu celowego, w terminie nie krótszym niż 3 miesiące przed dniem zakończenia projektu określonym w umowie.
3.
Wniosek o zmianę zakresu merytorycznego jest oceniany przez zespół roboczy lub zespół oceniający wniosek o dofinansowanie projektu celowego.
4.
Wniosek dotyczący zmian wysokości środków przyznanych na realizację prac objętych projektem celowym, o których mowa w § 53 ust. 1, jest oceniany przez Komisję Badań na Rzecz Rozwoju Gospodarki Rady Nauki na podstawie oceny zespołu roboczego lub zespołu oceniającego wniosek o dofinansowanie projektu.
§  59.
1.
Środki finansowe na realizację prac objętych projektem celowym, o których mowa w § 53 ust. 1, są przekazywane na rachunek bankowy, odpowiednio: wnioskodawcy - na podstawie złożonych faktur lub dokumentów równoważnych, albo jednostki naukowej, zgodnie z warunkami płatności i z harmonogramem prac określonym w umowie, lub w ratach kwartalnych.
2.
Warunkiem przekazania kolejnej raty przyznanych środków finansowych jest przyjęcie rozliczenia nie mniej niż 80 % poprzednich rat, na podstawie złożonych faktur lub dokumentów równoważnych potwierdzonych przez właściwe komórki organizacyjne ministerstwa.
3.
Faktury lub dokumenty równoważne przedstawiane przez jednostkę naukową będącą wykonawcą projektu celowego wymagają potwierdzenia przez wnioskodawcę.
4.
Faktury lub dokumenty równoważne przeznaczone do realizacji w danym roku budżetowym powinny być złożone w ministerstwie do dnia 15 listopada.
§  60.
1.
Wnioskodawca projektu celowego składa raporty roczne z realizacji projektu celowego, sporządzane według wzoru stanowiącego załącznik nr 22 do rozporządzenia, w terminie do dnia 31 marca, nie wcześniej jednak niż po upływie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy.
2.
Raport końcowy, sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik nr 23 do rozporządzenia, składa się w terminie 60 dni od dnia zakończenia realizacji projektu celowego określonego w umowie.
3.
Wnioskodawca projektu celowego jest obowiązany do przedłożenia informacji o wykorzystaniu wyników projektu celowego, w tym o korzyściach społecznych i efektach gospodarczych prac wdrożeniowych po upływie roku od dnia uznania umowy za wykonaną, według wzoru stanowiącego załącznik nr 24 do rozporządzenia.
4.
Raport końcowy z realizacji projektu celowego jest oceniany z uwzględnieniem następujących kryteriów:
1)
zakresu wykonania zadań i wdrożenia przedmiotu projektu celowego;
2)
efektów gospodarczych i korzyści społecznych osiągniętych w wyniku wykonania projektu celowego lub przewidywanych do osiągnięcia w ciągu roku od dnia zakończenia projektu, w stosunku do przedstawionych we wniosku o dofinansowanie projektu;
3)
uzyskanych zamówień krajowych lub kontraktów eksportowych.
5.
Do oceny raportów rocznych stosuje się odpowiednio przepisy § 51.
6.
Do oceny raportów końcowych i rozliczania umów o realizację projektów celowych stosuje się odpowiednio przepisy § 52 ust. 1, 3 i 7.