Rozdział 2 - Finansowanie działalności statutowej jednostek naukowych - Kryteria i tryb przyznawania i rozliczania środków finansowych na naukę.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.161.1359

Akt utracił moc
Wersja od: 25 sierpnia 2005 r.

Rozdział  2

Finansowanie działalności statutowej jednostek naukowych

§  11.
1.
Minister, w ramach środków finansowych przeznaczonych na finansowanie działalności statutowej, wyodrębnia w planie finansowym środki na:
1)
podstawową działalność statutową;
2)
utrzymanie specjalnych urządzeń badawczych;
3)
badania własne prowadzone przez szkoły wyższe;
4)
badania wspólne prowadzone przez sieci naukowe.
2.
Dotacje na finansowanie działalności, o której mowa w ust. 1, są przyznawane na cały rok w odrębnych decyzjach Ministra, a środki finansowe są przekazywane jednostkom naukowym, szkołom wyższym lub jednostkom naukowym reprezentującym sieci naukowe - w ratach.
§  12.
1.
Jednostka naukowa ubiegająca się o przyznanie dotacji na podstawową działalność statutową, w terminie do dnia 30 czerwca roku poprzedzającego rok, w którym ma być przyznana dotacja, przesyła:
1)
wniosek o przyznanie dotacji, sporządzony w dwóch egzemplarzach, według wzoru stanowiącego załącznik nr 3 do rozporządzenia;
2)
wypełnioną ankietę jednostki naukowej, sporządzoną według wzoru stanowiącego załącznik nr 1 do rozporządzenia, oraz jej wersję elektroniczną w wymaganym formacie, na adres wskazany przez ministerstwo.
2.
Jednostka naukowa, o której mowa w art. 2 pkt 9 lit. g ustawy, przesyła dodatkowo wraz z wnioskiem:
1)
odpis uzyskany w Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego - wydany w okresie 3 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku;
2)
w przypadku spółek handlowych, w tym z udziałem kapitału zagranicznego - umowę lub statut spółki;
3)
kopię sprawozdania finansowego za rok poprzedzający rok złożenia wniosku;
4)
zaświadczenia uzyskane z właściwego urzędu skarbowego o niezaleganiu z wpłatami z tytułu należności budżetowych;
5)
zaświadczenia uzyskane z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu z opłacaniem składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.
3.
Do wniosku o przyznanie dotacji na podstawową działalność statutową dołącza się opinię:
1)
właściwego ministra sprawującego nadzór nad jednostką badawczo-rozwojową;
2)
Prezesa Polskiej Akademii Nauk w odniesieniu do placówki naukowej Polskiej Akademii Nauk;
3)
rektora szkoły wyższej w odniesieniu do podstawowych jednostek organizacyjnych tej szkoły.
4.
Opinia powinna zawierać:
1)
wskazanie zadań badawczych, które według organu opiniodawczego powinny być realizowane przez jednostkę naukową w związku z:
a)
programami rozwoju określonych dziedzin nauki, gospodarki i życia społecznego,
b)
wykonywaniem zadań badawczych państwowego instytutu badawczego określonych w akcie dotyczącym jego działalności;
2)
uzasadnienie celowości realizacji wskazanych zadań badawczych.
5.
Przepisu ust. 3 nie stosuje się do jednostek naukowych określonych w art. 2 pkt 9 lit. d, f i g ustawy.
§  13.
1.
Przy przyznawaniu dotacji na podstawową działalność statutową uwzględnia się:
1)
ocenę wniosku o przyznanie dotacji;
2)
ocenę jednostki sporządzoną na podstawie § 7;
3)
informacje zawarte w aktualnej ankiecie jednostki naukowej.
2.
Ocena wniosku o przyznanie dotacji dokonywana jest na podstawie analizy:
1)
zadań badawczych, kontynuowanych i nowych, planowanych do wykonania przez jednostkę naukową z uwzględnieniem opinii, o której mowa w § 12 ust. 3;
2)
warunków wykonania zadań badawczych, z uwzględnieniem planowanych kosztów zakupu aparatury naukowo-badawczej oraz kosztów współpracy naukowej;
3)
struktury wydatków planowanych na cele określone w art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy;
4)
kosztów wykonania zadań badawczych:
a)
kontynuowanych i nowych, planowanych do sfinansowania w roku, którego dotyczy wniosek,
b)
poniesionych w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku;
5)
innych kosztów funkcjonowania jednostki naukowej.
3.
Oceny wniosku o przyznanie dotacji dokonuje się z uwzględnieniem następujących kryteriów:
1)
w zakresie nowych zadań badawczych:
a)
nowoczesność i oryginalność nowych zadań badawczych,
b)
przydatność społeczna i gospodarcza, w tym dla wzrostu innowacyjności i konkurencyjności gospodarki,
c)
przydatność dla potrzeb edukacyjnych,
d)
zasadność zakupu aparatury naukowo-badawczej do realizacji określonego zadania badawczego,
e)
zasadność współpracy międzynarodowej związanej z realizacją określonego zadania badawczego, w tym planowanej do zgłoszenia do programu lub protokołu wykonawczego do umowy międzyrządowej;
2)
w zakresie pozyskiwania i wykorzystywania środków finansowych:
a)
efektywność działalności jednostki naukowej określona na podstawie oceny parametrycznej jednostki,
b)
skuteczność pozyskiwania środków finansowych poza dotacją na podstawową działalność statutową określona na podstawie ankiety jednostki naukowej.
§  14.
1.
Minister, po zasięgnięciu opinii Komitetu Polityki Naukowej i Naukowo-Technicznej Rady Nauki, wskazuje, która komisja jest właściwa dla poszczególnych jednostek naukowych lub wnioski których jednostek powinny być oceniane przez obie komisje.
2.
Minister, po zasięgnięciu opinii Komitetu Polityki Naukowej i Naukowo-Technicznej Rady Nauki:
1)
wyodrębnia, w celu dokonania podziału środków finansowych na podstawową działalność statutową, rodzaje jednostek naukowych jednorodne ze względu na dziedzinę nauki lub grupę dyscyplin naukowych albo status prawny;
2)
dokonuje podziału środków finansowych określonych w planie finansowym na finansowanie podstawowej działalności statutowej pomiędzy rodzaje jednostek naukowych, o których mowa w pkt 1, mając na uwadze cele polityki naukowej, naukowo-technicznej i innowacyjnej państwa, z wydzieleniem środków finansowych niezbędnych do uwzględnienia wniosków zespołu odwoławczego.
3.
Zespoły robocze powołane na podstawie art. 30 ust. 4 ustawy sporządzają projekty ocen z uwzględnieniem ustaleń, o których mowa w ust. 2:
1)
nowych zadań badawczych z uwzględnieniem kryteriów, o których mowa w § 13 ust. 3 pkt 1; ocena zawiera propozycje wysokości środków finansowych na finansowanie nowych zadań badawczych dla poszczególnych jednostek naukowych wchodzących w skład grup jednorodnych;
2)
wykorzystania uprzednio przyznanej dotacji na podstawową działalność statutową z uwzględnieniem wskaźnika efektywności; ocena zawiera propozycje wysokości środków finansowych na kontynuowaną działalność badawczą i jest iloczynem ubiegłorocznej dotacji i wskaźnika względnej efektywności jednostki naukowej w ramach grupy jednorodnej;
3)
pozyskiwania środków finansowych na działalność badawczą, poza dotacją na działalność statutową, z uwzględnieniem wskaźnika skuteczności pozyskiwania tych środków będącego względnym udziałem przychodów jednostki naukowej ze sprzedaży wyników badań naukowych lub prac rozwojowych w sumie przychodów (z wyłączeniem dotacji na działalność statutową) jednostek wchodzących w skład grupy jednorodnej; ocena zawiera propozycje wysokości środków finansowych na wspieranie działalności jednostki w pozyskiwaniu środków finansowych innych niż dotacja na działalność statutową. Wysokość tych środków określa się na podstawie wskaźnika skuteczności i kwoty do podziału pomiędzy jednostki naukowe pozostałej z uwzględnienia wysokości środków finansowych określonych w pkt 1 i 2 w kwocie ustalonej na podstawie ust. 2 pkt 2.
4.
Wnioski jednostek naukowych o przyznanie dotacji na podstawową działalność statutową są oceniane przez komisje Rady Nauki na podstawie projektów oceny przygotowanych przez zespoły robocze.
§  15.
1.
Dotacja na utrzymanie specjalnego urządzenia badawczego, w tym w zakresie infrastruktury informatycznej nauki, może być przeznaczona wyłącznie na bieżące koszty utrzymania urządzenia w gotowości do prowadzenia badań naukowych lub prac rozwojowych albo świadczenia usług na rzecz tych badań lub prac, z wyłączeniem kosztów zakupu lub wytworzenia aparatury naukowo-badawczej oraz kosztów prac prowadzonych z wykorzystaniem tego urządzenia.
2.
Wniosek o przyznanie dotacji na utrzymanie specjalnego urządzenia badawczego, sporządzony w dwóch egzemplarzach, według wzoru stanowiącego załącznik nr 4 do rozporządzenia, może złożyć jednostka naukowa odpowiedzialna za utrzymanie tego urządzenia, w terminie do dnia 30 czerwca roku poprzedzającego rok przyznania dotacji.
3.
Do wniosku dołącza się kopię porozumienia zawartego pomiędzy jednostkami naukowymi wspólnie wykorzystującymi specjalne urządzenie badawcze lub regulamin ustalający zasady korzystania z tego urządzenia, wydany przez jednostkę odpowiedzialną za jego utrzymanie.
4.
Wniosek o przyznanie dotacji na utrzymanie specjalnego urządzenia badawczego rozpatruje się, uwzględniając następujące kryteria:
1)
znaczenie dla rozwoju określonej dziedziny badań naukowych lub prac rozwojowych albo dla rozwoju nauki;
2)
zakres i stopień wykorzystania do realizacji badań naukowych lub prac rozwojowych, a także liczebność i poziom naukowy środowiska naukowego wykorzystującego to urządzenie;
3)
zakres i udział współpracy krajowej i międzynarodowej w wykorzystaniu tego urządzenia.
5.
Ocena wniosku o przyznanie dotacji na utrzymanie specjalnego urządzenia badawczego sporządzana jest przez właściwą komisję Rady Nauki na podstawie projektu oceny przygotowanego przez zespół roboczy.
§  16.
1.
Wniosek o przyznanie dotacji na badania własne szkół wyższych, sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik nr 5 do rozporządzenia, składa w terminie do dnia 31 grudnia roku poprzedzającego rok przyznania dotacji:
1)
minister sprawujący nadzór nad szkołą wyższą - w przypadku państwowych szkół wyższych;
2)
minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego - w przypadku niepaństwowych szkół wyższych.
2.
Do wniosku dołącza się uzasadnienie zawierające informacje o sposobach podziału środków finansowych na badania własne pomiędzy szkoły wyższe, a w szczególności dotyczące kierunków rozwoju kadr naukowych i priorytetów badawczych związanych z rozwojem specjalności naukowych w poszczególnych szkołach wyższych.
3.
Wniosek o przyznanie dotacji na badania własne szkół wyższych jest oceniany z uwzględnieniem kryteriów:
1)
zgodności rozwoju kadr naukowych i specjalności naukowych w szkole wyższej z priorytetami wynikającymi z polityki naukowej i naukowo-technicznej;
2)
wykorzystania przez szkołę wyższą dotacji na badania własne w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku.
4.
Ocena wniosku o przyznanie dotacji na badania własne sporządzana jest przez właściwą komisję Rady Nauki na podstawie projektu oceny przygotowanej przez zespół.
§  17.
1.
Dotacja na badania wspólne sieci naukowej jest przeznaczona na:
1)
koordynację współpracy jednostek naukowych tworzących sieć naukową, związanej z prowadzonymi przez nie w ramach działalności statutowej badaniami naukowymi lub pracami rozwojowymi;
2)
finansowanie wspólnych badań naukowych lub prac rozwojowych, uzupełniających w stosunku do zadań wykonywanych w ramach działalności statutowej jednostek naukowych tworzących sieć naukową, niezbędnych do rozwoju specjalności naukowej tej sieci;
3)
tworzenie i upowszechnianie informacji w zakresie działania sieci naukowej.
2.
Wniosek o przyznanie dotacji na badania wspólne sieci naukowej sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 6 do rozporządzenia. Wniosek składa jednostka naukowa wskazana w umowie dotyczącej utworzenia sieci, reprezentująca sieć naukową, w terminie do dnia 30 września roku poprzedzającego rok przyznania dotacji.
3.
Do wniosku dołącza się informację o:
1)
celach działania sieci naukowej;
2)
sposobach przystępowania do sieci oraz uczestnictwa w jej pracach;
3)
sposobie zarządzania działalnością sieci.
4.
Wniosek o przyznanie dotacji na badania wspólne sieci naukowej rozpatruje się, uwzględniając następujące kryteria:
1)
kategorie jednostek naukowych tworzących sieć naukową;
2)
zgodność specjalności naukowej sieci naukowej z badaniami naukowymi i pracami rozwojowymi prowadzonymi w ramach działalności statutowej jednostek tworzących sieć;
3)
nowoczesność specjalności rozwijanej przez sieć naukową;
4)
przydatność specjalności rozwijanej przez sieć naukową dla nauki, społeczeństwa i gospodarki.
5.
Ocena wniosku o przyznanie dotacji na badania wspólne sieci naukowej dokonywana jest przez właściwą komisję Rady Nauki na podstawie propozycji przedstawionych przez zespół roboczy.
§  18.
1.
Jednostka naukowa otrzymująca dotację na finansowanie podstawowej działalności statutowej składa rozliczenie dotacji oraz informację roczną o merytorycznych wynikach działalności statutowej w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku.
2.
Rozliczenie i informację sporządza się według wzoru stanowiącego część D w załączniku nr 3 do rozporządzenia i składa się łącznie z wnioskiem o finansowanie podstawowej działalności statutowej.
3.
Jednostka naukowa, która otrzymała dotację na działalność statutową, lecz:
1)
nie ubiega się o przyznanie takiej dotacji w roku następnym - przedstawia rozliczenie otrzymanej dotacji w terminie do dnia 15 marca roku następnego;
2)
podlega likwidacji lub przekształceniu własnościowemu - przedstawia rozliczenie otrzymanej dotacji do dnia zakończenia likwidacji lub przekształcenia.
§  19.
1.
Jednostka naukowa otrzymująca dotację na utrzymanie specjalnego urządzenia badawczego składa rozliczenie wraz z informacją roczną o wykorzystaniu tej dotacji w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku, w tym na rzecz innych zadań niż badania naukowe lub prace rozwojowe, jeśli takie wykorzystanie występuje.
2.
Rozliczenie i informację sporządza się według wzoru stanowiącego część C w załączniku nr 4 do rozporządzenia i składa się łącznie z wnioskiem o finansowanie utrzymania specjalnego urządzenia badawczego.
3.
W przypadku zakończenia zadań związanych z utrzymaniem specjalnego urządzenia badawczego jednostka naukowa przedstawia rozliczenie otrzymanej dotacji i informację, o których mowa w ust. 2, w terminie do dnia 31 marca następnego roku.
§  20.
1.
Właściwy minister, a w odniesieniu do niepaństwowych szkół wyższych minister właściwy do spraw szkolnictwa wyższego, przedstawia informację zbiorczą o realizacji celów osiągniętych przez szkoły wyższe w wyniku wykorzystania dotacji na badania własne w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku, sporządzoną według wzoru stanowiącego część C w załączniku nr 5 do rozporządzenia.
2.
Informacje, o których mowa w ust. 1, składa się łącznie z wnioskiem o finansowanie badań własnych.
§  21.
1.
Jednostka naukowa reprezentująca sieć naukową składa informację roczną o wykorzystaniu dotacji przyznanej na badania wspólne tej sieci w roku poprzedzającym rok złożenia wniosku, sporządzoną według wzoru stanowiącego część D załącznika nr 6 do rozporządzenia. Informację składa się łącznie z wnioskiem o finansowanie badań wspólnych sieci naukowej.
2.
W przypadku rozwiązania umowy o utworzeniu sieci naukowej jednostka naukowa reprezentująca sieć naukową przedstawia rozliczenie otrzymanej dotacji w terminie 60 dni od dnia rozwiązania tej umowy.