Rozdział 7 - Dofinansowywanie projektów celowych - Kryteria i tryb przyznawania i rozliczania środków finansowych ustalanych w budżecie państwa na naukę.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.146.1642

Akt utracił moc
Wersja od: 4 maja 2004 r.

Rozdział  7

Dofinansowywanie projektów celowych

§  65.
1.
Komitet dofinansowuje projekty celowe w części obejmującej badania stosowane i prace rozwojowe prowadzone na zlecenie podmiotu, który zastosuje w praktyce wyniki projektu oraz w razie potrzeby zrealizuje niezbędne do tego inwestycje.
2.
Komitet dofinansowuje projekty celowe o tematyce dotyczącej wszystkich dziedzin badań stosowanych i prac rozwojowych niezbędnych do realizacji projektu, zgłoszone przez:
1)
przedsiębiorcę, w tym jednostkę posiadającą zdolność do bezpośredniego zastosowania w praktyce wyników projektu celowego, grupę przedsiębiorców lub konsorcjum naukowe, w skład którego wchodzą wyłącznie przedsiębiorcy,
2)
organ administracji rządowej lub organ samorządu województwa,

zwanych dalej "zleceniodawcami".

§  66.
1.
Komitet dofinansowuje wyłącznie projekty celowe, których planowanym wynikiem końcowym jest wdrożenie określonego produktu lub technologii, a także inne określone zastosowanie uzyskanych wyników w praktyce gospodarczej lub społecznej.
2.
Wysokość środków finansowych przyznanych na dofinansowanie projektu celowego może stanowić nie więcej niż 50% nakładów na badania stosowane i prace rozwojowe, z zastrzeżeniem ust. 3 oraz przepisów dotyczących pomocy publicznej udzielanej na wspieranie prac badawczo-rozwojowych.
3.
W odniesieniu do projektów celowych zgłaszanych przez małych i średnich przedsiębiorców wysokość środków finansowych, o których mowa w ust. 2, może być zwiększona, nie więcej jednak niż do 70% planowych nakładów.
§  67.
1.
Wniosek o dofinansowanie projektu celowego składa się w Komitecie, w ciągu całego roku, w czterech egzemplarzach, według wzoru stanowiącego załącznik nr 18 do rozporządzenia.
2.
Wniosek powinien zawierać:
1)
opis projektu, z wyszczególnieniem:
a)
badań stosowanych i prac rozwojowych,
b)
prac wdrożeniowo-inwestycyjnych,
2)
plan zadaniowo-finansowy,
3)
harmonogram wykonania projektu,
4)
informacje o zleceniodawcy projektu, w tym o prowadzonej przez niego działalności gospodarczej,
5)
zobowiązanie zleceniodawcy do zapewnienia własnych środków finansowych, niezbędnych do realizacji projektu, pochodzących z innych źródeł niż środki z części przeznaczonej w budżecie państwa na naukę,
6)
oświadczenie podmiotów współfinansujących projekt o przyjęciu zobowiązania, o którym mowa w pkt 5,
7)
opis planowanych wyników wykonania projektu, z ewentualnym sposobem ich upowszechniania,
8)
studium wykonalności projektu wraz z analizą rynku w sektorze, którego dotyczy wniosek.
3.
Zleceniodawcy, o których mowa w § 65 ust. 2 pkt 1, są zobowiązani dołączyć do wniosku:
1)
aktualny odpis uzyskany w Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego albo dokument potwierdzający prowadzenie działalności gospodarczej,
2)
sprawozdanie finansowe za rok poprzedzający rok złożenia wniosku, a w przypadku zleceniodawców niezobowiązanych do sporządzania rocznych sprawozdań finansowych - rachunek wyników działalności gospodarczej za ostatni rok kalendarzowy,
3)
zaświadczenie właściwego urzędu skarbowego o niezaleganiu z wpłatami z tytułu należności budżetowych,
4)
zaświadczenie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o niezaleganiu z opłacaniem składek na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne,
5)
zaświadczenie banku, w którym prowadzony jest rachunek bieżący, o wysokości środków finansowych,
6)
w przypadku spółek handlowych - umowę lub statut spółki.
§  68.
Zleceniodawca projektu celowego składa wniosek samodzielnie, jeżeli posiada wyodrębnioną komórkę organizacyjną prowadzącą badania stosowane i prace rozwojowe, albo razem z jednostką, która będzie prowadzić badania stosowane i prace rozwojowe w ramach projektu celowego, zwaną dalej "wykonawcą".
§  69.
Wnioski o dofinansowanie projektu celowego rozpatruje się, uwzględniając, odpowiednio do rodzaju tego projektu, następujące kryteria:
1)
wartość merytoryczną projektu,
2)
celowość wykonania projektu, a zwłaszcza możliwość wykorzystania proponowanych rozwiązań przez więcej niż jednego użytkownika,
3)
możliwość i realność wdrożenia lub innego zastosowania wyników badań stosowanych i prac rozwojowych,
4)
oczekiwaną wartość rynkową wyników projektu,
5)
potrzeby społeczno-gospodarcze oraz oczekiwane efekty ekonomiczne i społeczne,
6)
oczekiwaną konkurencyjność produktów i usług, zwłaszcza w skali międzynarodowej,
7)
zgodność proponowanych rozwiązań z obowiązującymi normami, a w szczególności w zakresie ochrony zdrowia, ochrony środowiska i bezpieczeństwa technicznego,
8)
aktualny stan wiedzy w zakresie objętym projektem,
9)
poziom merytoryczny wykonawcy,
10)
prawidłowość wywiązywania się zleceniodawcy z podejmowanych uprzednio zobowiązań wobec Komitetu.
§  70.
1.
Oceny i kwalifikacji wniosków o dofinansowanie projektu celowego dokonuje właściwy zespół Komitetu, na podstawie opinii sekcji specjalistycznych i recenzentów, a w przypadku projektu interdyscyplinarnego lub multidyscyplinarnego - oceny i kwalifikacji dokonują wspólnie właściwe zespoły Komitetu.
2.
Zespół Komitetu, kwalifikując projekt celowy, w drodze uchwały, określa:
1)
wysokość przyznanego dofinansowania,
2)
zakres wykonania lub zakupu prototypu, instalacji doświadczalnej lub aparatury specjalnej, a także ich użytkownika końcowego,
3)
inne niezbędne warunki wykonania projektu.
§  71.
Do projektów celowych stosuje się odpowiednio przepisy § 50 ust. 4 i 5 oraz § 53 ust. 4-6.
§  72.
Odwołanie od uchwały zespołu Komitetu dotyczącej przyznania lub odmowy dofinansowywania projektu celowego albo projektu celowego zamawianego składa się do Przewodniczącego Komitetu w terminie 14 dni od dnia otrzymania zawiadomienia o treści uchwały. W uzasadnieniu odwołania należy ustosunkować się do treści recenzji i ocen projektu. Odwołanie rozpatruje Komitet.
§  73.
1.
Umowa o wykonanie projektu celowego zawierana jest przez Komitet:
1)
ze zleceniodawcą, który złożył wniosek samodzielnie, albo
2)
ze zleceniodawcą i wykonawcą.
2.
Przed zawarciem umowy Komitet może zażądać aktualizacji dokumentów, o których mowa w § 67 ust. 3.
3.
Środki finansowe na prowadzenie badań stosowanych i prac rozwojowych objętych projektem celowym są przekazywane przez Komitet odpowiednio na rachunek bankowy zleceniodawcy lub wykonawcy, na podstawie złożonych przez niego faktur, a w odniesieniu do wykonawcy będącego jednostką - zaliczkowo, zgodnie z harmonogramem prac określonym w umowie, lub w ratach kwartalnych, z uwzględnieniem oceny wcześniejszych raportów z wykonanych zadań.
4.
Warunkiem przekazania kolejnej zaliczki lub raty środków finansowych jest przyjęcie przez Komitet rozliczenia nie mniej niż 80% poprzedniej zaliczki lub raty, na podstawie złożonych faktur.
5.
Faktury przedstawiane Komitetowi przez wykonawcę wymagają potwierdzenia przez zleceniodawcę.
§  74.
Do umowy o realizację projektu celowego stosuje się odpowiednio przepisy § 55 ust. 4 i 5.
§  75.
1.
Zleceniodawca projektu celowego składa Komitetowi raporty roczne z realizacji projektu celowego, sporządzane według wzoru stanowiącego załącznik nr 19 do rozporządzenia.
2.
Raport roczny powinien zawierać:
1)
syntetyczny opis wykonanych badań stosowanych i prac rozwojowych, z uwzględnieniem zgodności z planem finansowym i harmonogramem,
2)
informację o stanie przygotowań do wdrożenia wyników projektu,
3)
informację o współdziałaniu zleceniodawcy z wykonawcą,
4)
informację o wykonaniu lub zakupie prototypu, instalacji doświadczalnej, aparatury naukowo-badawczej,
5)
informację o wysokości nakładów planowanych i poniesionych w roku objętym raportem.
3.
W przypadku odstępstw od sposobu wykonania projektu celowego określonego w umowie, do raportu rocznego należy dołączyć odpowiednie uzasadnienie lub wyjaśnienie.
§  76.
1.
Zleceniodawca projektu celowego składa Komitetowi raport końcowy z realizacji projektu celowego, sporządzony według wzoru stanowiącego załącznik nr 20 do rozporządzenia.
2.
Raport końcowy powinien zawierać:
1)
sprawozdanie merytoryczne z realizacji wykonanych badań stosowanych i prac rozwojowych,
2)
syntetyczny opis osiągnięć praktycznych, przeznaczony do ewentualnego upowszechniania przez Komitet,
3)
sprawozdanie z dokonania wdrożenia i wykorzystania wyników prac przez zleceniodawcę lub inne zainteresowane podmioty,
4)
opis efektów ekonomicznych i społecznych uzyskanych w wyniku wdrożenia,
5)
rozliczenie finansowe nakładów poniesionych na:
a)
badania stosowane i prace rozwojowe, wraz z zestawieniem faktur,
b)
prace wdrożeniowo-inwestycyjne, według harmonogramu, w formie umożliwiającej weryfikację rozliczenia u zleceniodawcy.
§  77.
1.
Właściwe zespoły Komitetu dokonują oceny raportów rocznych i raportu końcowego z wykonania projektu celowego na podstawie opinii sekcji specjalistycznych, a raporty końcowe są opiniowane także przez recenzentów.
2.
Raporty roczne ocenia się, uwzględniając zgodność zaawansowania prac prowadzonych w ramach projektu celowego z zawartą umową, w tym z planem finansowym i harmonogramem.
3.
Raport końcowy ocenia się, uwzględniając wartość merytoryczną wyników badań stosowanych i prac rozwojowych, efektywność wykonania prac wdrożeniowych oraz wartość efektów gospodarczych i społecznych projektu celowego.
4.
Zleceniodawca jest zobowiązany do przedłożenia Komitetowi informacji o wykorzystaniu wyników projektu celowego oraz o efektach społecznych i gospodarczych prac wdrożeniowych po upływie roku od dnia uznania umowy za wykonaną.
§  78.
1.
Komitet może dofinansowywać projekty celowe o tematyce określonej przez Komitet lub przez Przewodniczącego Komitetu, zwane dalej "projektami celowymi zamawianymi".
2.
Zleceniodawców projektów celowych zamawianych wyłania się w drodze konkursu ogłoszonego publicznie przez Komitet w dzienniku "Rzeczpospolita" oraz na stronach internetowych Komitetu. W ogłoszeniu o konkursie określa się przedmiot zamówienia, termin zgłaszania ofert oraz inne warunki uczestniczenia w konkursie.
3.
Ofertę na wykonywanie projektu celowego zamawianego składa się w Komitecie, w czterech egzemplarzach, w terminach podanych w ogłoszeniu, według wzoru stanowiącego załącznik nr 21 do rozporządzenia.
4.
Do projektów celowych zamawianych stosuje się odpowiednio przepisy § 65, 66, 67 ust. 2 i 3, § 68-77, z tym że przy rozpatrywaniu ofert na wykonanie projektu celowego zamawianego poza kryteriami określonymi w § 69 stosuje się ponadto kryterium zgodności wniosku z tematyką i warunkami ogłoszonymi w zamówieniu.
§  79.
Zleceniodawcy projektów celowych zamawianych mogą być wyłonieni w drodze zamkniętego konkursu wniosków, jeżeli tematyka badań stosowanych lub prac rozwojowych dotyczy obronności lub bezpieczeństwa państwa.