Rozdział 5 - Finansowanie lub dofinansowywanie inwestycji służących potrzebom badań naukowych lub prac rozwojowych - Kryteria i tryb przyznawania i rozliczania środków finansowych ustalanych w budżecie państwa na naukę.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.146.1642

Akt utracił moc
Wersja od: 4 maja 2004 r.

Rozdział  5

Finansowanie lub dofinansowywanie inwestycji służących potrzebom badań naukowych lub prac rozwojowych

§  42.
1.
Dotacja może być przyznana jednostce na finansowanie lub dofinansowywanie kosztów realizacji inwestycji służących potrzebom badań naukowych lub prac rozwojowych, polegających na:
1)
budownictwie realizowanym na podstawie przepisów prawa budowlanego, zwanych dalej "inwestycjami budowlanymi",
2)
zakupie lub wytworzeniu aparatury naukowo-badawczej zaliczanej do środków trwałych zgodnie z odrębnymi przepisami, z zastrzeżeniem § 13, a także zakupie wartości niematerialnych i prawnych, zwanych dalej "inwestycjami aparaturowymi".
2.
Nie traktuje się jako inwestycji wykonania remontu bieżącego.
§  43.
1.
Wniosek o przyznanie dotacji na inwestycję, w dwóch egzemplarzach, składa w Komitecie jednostka lub grupa jednostek podejmujących inwestycję wspólnie, w terminie do dnia 30 czerwca roku poprzedzającego rok, w którym ma być przyznana dotacja.
2.
W przypadku uzasadnionym sytuacją losową niezależną od jednostki, wniosek o przyznanie dotacji na inwestycję może być złożony w Komitecie bez zachowania terminu określonego w ust. 1.
3.
Do wniosku o przyznanie dotacji na inwestycję z zakresu infrastruktury informatycznej nauki należy dołączyć opinię rady utworzonej przez użytkowników miejskiej sieci komputerowej właściwej dla miejsca inwestycji. W przypadku inwestycji związanych z budową lub rozbudową lokalnych sieci komputerowych opinia rady użytkowników powinna zawierać w szczególności listę rankingową wniosków wraz z propozycją zakresu i wysokości dofinansowania inwestycji.
§  44.
1.
Wniosek o przyznanie dotacji na inwestycję budowlaną sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 10 do rozporządzenia. Wniosek powinien zawierać:
1)
informację o przedmiocie i przeznaczeniu inwestycji oraz uzasadnienie jej celowości, w tym określenie badań naukowych lub prac rozwojowych, którym będzie służyła inwestycja,
2)
informację o planowanej wartości kosztorysowej oraz źródłach finansowania inwestycji w kolejnych latach, w podziale na:
a)
nakłady z budżetu państwa, w tym ze środków przeznaczonych na naukę,
b)
nakłady ze środków własnych inwestora, kredytu lub pożyczki objętej poręczeniem lub gwarancją Skarbu Państwa oraz z innych źródeł,
3)
kopię pozwolenia na budowę lub odpowiedniego innego zezwolenia.
2.
Wniosek o przyznanie dotacji na inwestycję aparaturową sporządza się według wzoru stanowiącego załącznik nr 11 do rozporządzenia. Wniosek powinien zawierać, odpowiednio do przedmiotu wniosku:
1)
informację o przedmiocie i przeznaczeniu inwestycji oraz uzasadnienie jej celowości, w tym określenie badań naukowych lub prac rozwojowych, którym będzie służyła inwestycja,
2)
informację o nakładach na inwestycję oraz o źródłach jej finansowania,
3)
informację potwierdzającą, że wnioskodawca dysponuje kadrą o kwalifikacjach niezbędnych do obsługi aparatury i właściwego wykorzystania jej możliwości techniczno-eksploatacyjnych,
4)
oświadczenie jednostki o zapewnieniu pomieszczeń i warunków właściwego użytkowania aparatury,
5)
informację o możliwości i planach udostępniania aparatury użytkownikom zewnętrznym, a także o przewidywanym jej wykorzystaniu do realizacji zadań innych niż badania naukowe lub prace rozwojowe,
6)
informację o przewidywanym stopniu wykorzystania aparatury, z uwzględnieniem jej możliwości techniczno-eksploatacyjnych.
3.
Wniosek o finansowanie lub dofinansowanie inwestycji wspólnej powinien spełniać wymagania określone w ust. 1 i 2, odpowiednio do przedmiotu inwestycji, a ponadto powinien zawierać:
1)
wskazanie jednostki wiodącej, upoważnionej do występowania do Komitetu w imieniu grupy jednostek, odpowiedzialnej za wykorzystanie i rozliczenie dotacji oraz wskazanie jednostki lub jednostek, które przyjmą przedmiot inwestycji na stan środków trwałych,
2)
odpis lub potwierdzoną kopię porozumienia, zawartego przez grupę jednostek, określającego:
a)
zasady finansowania kosztów utrzymania i użytkowania przedmiotu inwestycji,
b)
zasady wspólnego użytkowania przedmiotu inwestycji oraz zasady dostępu do niej jednostek nieobjętych porozumieniem.
§  45.
1.
Wniosek jednostki o przyznanie dotacji na inwestycję rozpatruje się, uwzględniając następujące kryteria:
1)
znaczenie dla nauki i rozwoju technicznego badań naukowych i prac rozwojowych, którym ma służyć inwestycja,
2)
zasadność planowanego zakresu rzeczowego inwestycji,
3)
zasadność planowanych nakładów,
4)
przygotowanie jednostki do realizacji inwestycji i użytkowania przedmiotu inwestycji,
5)
planowany zakres wykorzystania inwestycji po jej zakończeniu, także przez inne zainteresowane jednostki,
6)
zakres dofinansowania inwestycji ze środków własnych jednostki,
7)
zakres dofinansowania inwestycji ze środków innych niż dotacja, w przypadku przewidywanego wykorzystywania inwestycji do realizacji zadań innych niż badania naukowe i prace rozwojowe.
2.
Właściwy zespół Komitetu przedstawia Komitetowi wnioski w sprawie przyznania dotacji na inwestycje poszczególnych jednostek objętych właściwością tego zespołu. Komitet podejmuje na tej podstawie uchwałę w sprawie przyznania środków finansowych na inwestycje.
§  46.
Wnioski o dotację na inwestycję wieloletnią lub o szczególnie wysokich kosztach realizacji mogą być rozpatrywane w dwóch etapach:
1)
w pierwszym etapie, na podstawie uproszczonego wniosku, bez dołączonej kopii pozwolenia na budowę lub odpowiedniego innego zezwolenia, właściwy zespół Komitetu może zaproponować wysokość zaplanowanej dotacji, warunki, które powinna spełnić jednostka składająca wniosek, oraz termin ich zrealizowania,
2)
w drugim etapie, na podstawie wniosku sporządzonego według wymagań określonych w § 44, po udokumentowaniu przygotowania inwestycji zgodnie z warunkami, o których mowa w pkt 1.
§  47.
1.
Podstawą przekazania jednostce dotacji na inwestycję jest złożenie w Komitecie, w terminie 3 miesięcy od otrzymania decyzji, harmonogramu płatności wynikającego z terminów płatności określonych w umowie o realizację inwestycji oraz numeru rachunku bankowego, z którego inwestycja będzie finansowana.
2.
Termin, o którym mowa w ust. 1, może być przedłużony na wniosek jednostki, jeżeli wymaga tego procedura przetargowa.
3.
Odsetki uzyskane od dotacji przekazanych na inwestycję mogą być przeznaczone wyłącznie na dofinansowanie realizacji zadań objętych tą dotacją.
§  48.
1.
Jednostka, która otrzymała dotację na inwestycję, składa Komitetowi raport roczny zawierający informację o wykorzystaniu tej dotacji, według wzoru stanowiącego załącznik nr 12 do rozporządzenia.
2.
Jednostka, która zakończyła inwestycję, składa Komitetowi raport końcowy dotyczący zrealizowanej inwestycji, obejmujący odpowiednio do rodzaju inwestycji:
1)
opis zakończonej inwestycji i jej charakterystykę techniczną, a także opis planowanych badań naukowych lub prac rozwojowych oraz innych zadań jednostki, których potrzebom będzie służyła inwestycja w okresie następnych nie mniej niż trzech lat,
2)
rozliczenie finansowe,
3)
wyszczególnienie źródeł finansowania innych niż dotacja ze środków ustalonych w budżecie państwa na naukę,
4)
kopię dokumentu stwierdzającego przyjęcie inwestycji na stan środków trwałych, potwierdzoną za zgodność z oryginałem,
5)
w przypadku inwestycji budowlanych - kopię protokołu odbioru końcowego inwestycji,
6)
inne informacje, w tym planowany i rzeczywisty termin zakończenia inwestycji, wartość kosztorysową według zbiorczego zestawienia kosztów, wielkość planowanych i poniesionych nakładów.
3.
Raport końcowy i rozliczenie finansowe sporządza się według wzorów stanowiących załączniki do rozporządzenia:
1)
nr 13 - w odniesieniu do inwestycji budowlanych,
2)
nr 14 - w odniesieniu do inwestycji aparaturowych.
§  49.
Po zakończeniu realizacji inwestycji niewykorzystane środki z dotacji i odsetek od dotacji podlegają zwrotowi na rachunek bankowy Komitetu.