Rozdział 7 - Wykorzystanie ładowności ciężarowych pojazdów samochodowych i ich próżnych przebiegów. - Krajowy transport drogowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1965.7.40

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1967 r.

Rozdział  7.

Wykorzystanie ładowności ciężarowych pojazdów samochodowych i ich próżnych przebiegów.

§  46.
1.
Jeżeli w wyniku zamierzonej jazdy ciężarowy pojazd samochodowy ma mieć przebieg próżny lub wykonać przewóz ładunku, przy którym ładowność pojazdu jest tylko częściowo wykorzystana, a jazda ma się rozpocząć w miejscowości, w której znajduje się państwowa jednostka organizacyjna prowadząca spedycję publiczną, zwana w dalszym ciągu "placówką spedycyjną", zlecający jazdę i kierowca obowiązani są:
1)
zgłosić zamiar jazdy wyżej wymienionej placówce spedycyjnej;
2)
przyjąć do przewozu przesyłkę zleconą przez placówkę spedycyjną (pkt 1) i dostarczyć ją placówce spedycyjnej wskazanej w dokumencie przewozowym, a jeżeli przesyłka stanowi jedyny ładunek pojazdu - bezpośrednio do jej odbiorcy określonego w dokumencie przewozowym przez placówkę wysyłającą lub odbierającą przesyłkę.
2.
Za jedną jazdę uważa się każdą jazdę ciężarowego pojazdu samochodowego rozpoczynającą się w miejscowości, w której znajduje się placówka spedycyjna, jeżeli celem jazdy jest inna miejscowość.
3.
Placówka spedycyjna może zlecić przewóz przesyłki nawet w wypadku, gdy droga zamierzonej jazdy przedłuży się z tego powodu, jednak nie więcej niż o 10%, a w każdym razie nie więcej niż o 20 km.
§  47.
Zakres stosowania przepisów § 46 do pojazdów samochodowych państwowych przedsiębiorstw transportowych określi Minister Komunikacji w porozumieniu z ministrami nadzorującymi te przedsiębiorstwa.
§  48.
1.
Przepisu § 46 nie stosuje się do:
1)
pojazdów, których nadwozia przystosowane są na stałe do:
a)
przewozu osób,
b)
przewozu ładunków określonego rodzaju,
c)
wyładunku mechanicznego;
2)
pojazdów o ładowności do 1.500 kg włącznie;
3)
przyczep (naczep) ciężarowych przeznaczonych do przewozu ładunków przekraczających dopuszczalne wymiary lub ciężar;
4)
zespołów złożonych z ciągnika rolniczego i przyczepy (naczepy).
2.
Przepisu § 46 nie stosuje się również przy przewozie:
1)
nie opakowanych lub nieszczelnie opakowanych artykułów żywnościowych przeznaczonych do spożycia;
2)
żywych zwierząt i drobiu;
3)
ryb i przetworów rybnych oraz konserw rybnych;
4)
materiałów niebezpiecznych (wybuchowych, żrących, cuchnących, łatwopalnych, radioaktywnych);
5)
zwłok;
6)
odpadków zwierzęcych i padliny.
3.
Zlecając zgodnie z przepisami § 46 przewóz przesyłki, wymagający ze względu na jej właściwość zachowania szczególnej ostrożności, placówka spedycyjna obowiązana jest wyznaczyć własnego dozorcę przesyłki (konwojenta).
§  49.
1.
Wyjazd pojazdu z miejscowości stanowiącej stałe lub czasowe miejsce postoju, w warunkach określonych w § 46 ust. 1, zgłasza się placówce spedycyjnej w przeddzień zamierzonego wyjazdu, nie później jednak niż na 6 godzin przed zamierzonym czasem wyjazdu; zgłoszenia dokonanego na dzień bieżący później niż na 6 godzin przed zamierzonym czasem wyjazdu placówka spedycyjna może nie uznać i odmówić jego potwierdzenia, chyba że osoba zobowiązana do dokonania zgłoszenia wykaże, że nagły wyjazd został spowodowany ważnymi względami gospodarczymi.
2.
Wyjazd pojazdu z innej miejscowości niż określona w ust. 1 zgłasza kierowca placówce spedycyjnej bezpośrednio po przyjeździe do niej, a najpóźniej na 2 godziny przed zamierzonym odjazdem pojazdu.
3.
Zgłoszenie (ust. 1) powinno określać:
1)
posiadacza pojazdu;
2)
numer rejestracyjny pojazdu i jego dopuszczalną ładowność;
3)
drogę jazdy;
4)
czas (datę i godzinę) zamierzonego wyjazdu;
5)
rodzaj i ciężar ładunku;
6)
nazwisko kierowcy pojazdu i ewentualnego konwojenta.
4.
Kierowca pojazdu, którego wyjazd został zgłoszony placówce spedycyjnej zgodnie z przepisem ust. 1, obowiązany jest:
1)
stawić się z pojazdem przed placówką spedycyjną;
2)
okazać przedstawicielowi placówki spedycyjnej:
a)
swój dowód osobisty i legitymację służbową,
b)
dowód rejestracyjny pojazdu oraz jego kartę drogową.
§  50.
1.
Placówka spedycyjna, której zgłoszono wyjazd pojazdu zgodnie z przepisami § 49:
1)
zleca kierowcy pojazdu przesyłkę do przewozu z jednoczesnym odnotowaniem zlecenia w karcie drogowej, przy czym w razie zlecenia przesyłki może wyznaczyć własnego konwojenta, albo
2)
potwierdza zgłoszenie wyjazdu pojazdu w jego karcie drogowej bez zlecania przesyłki do przewozu, jeżeli odpowiednią przesyłką nie dysponuje.
2.
Placówka spedycyjna zlecająca przesyłkę do przewozu pojazdem, którego jazda została zgłoszona, obowiązana jest:
1)
wystawić dokument przewozowy ze wskazaniem w nim dodatkowo nazwy i dokładnego adresu placówki spedycyjnej, której ma być doręczona przesyłka, jeżeli nie zleca doręczenia jej bezpośrednio odbiorcy;
2)
załadować przesyłkę w sposób zabezpieczający ją przed uszkodzeniem oraz częściowym lub całkowitym zaginięciem, a także, w razie potrzeby, przed wyrządzeniem szkody innym przesyłkom przewożonym tym pojazdem;
3)
nie przetrzymywać pojazdu ponad czas konieczny do załadowania przesyłki i wystawienia dla niej dokumentu przewozowego.
3.
Dokument przewozowy (ust. 2 pkt 1) placówka spedycyjna wystawia w 4 egzemplarzach; trzy egzemplarze dokumentu otrzymuje kierowca pojazdu, z których dwa (oryginał i kopię) oddaje wraz z przesyłką placówce spedycyjnej miejsca przeznaczenia lub odbiorcy przesyłki odpowiednio do brzmienia zlecenia (§ 46 ust. 1 pkt 2), trzeci egzemplarz dokumentu przewozowego, poświadczony przez placówkę spedycyjną lub odbiorcę przesyłki, kierowca wręcza posiadaczowi pojazdu po powrocie do stałego miejsca postoju. Czwarty egzemplarz dokumentu przewozowego pozostaje w placówce zlecającej.
4.
Placówka spedycyjna obowiązana jest prowadzić rejestr zgłaszanych wyjazdów zawierający dane określone w § 49 ust. 3.
§  51.
Kierowca pojazdu, którego jazda została zgłoszona, nie może odmówić przyjęcia do przewozu przesyłki zleconej przez placówkę spedycyjną, chyba że naruszono warunki określone w § 46 ust. 3.
§  52.
1.
Placówka spedycyjna przejmująca przesyłkę przywiezioną pojazdem, którego jazda została zgłoszona, odpowiedzialna jest za jej wyładunek, chyba że zleci kierowcy pojazdu bezpośrednie doręczenie przesyłki jej odbiorcy.
2.
Zlecenia wymienionego w ust. 1 placówka spedycyjna może dokonać tylko za zgodą kierowcy pojazdu oraz wtedy, gdy siedziba odbiorcy przesyłki znajduje się w tej samej miejscowości, co siedziba tej placówki.
§  53.
Do przewozu przesyłki, wykonywanego na zlecenie placówki spedycyjnej stosuje się przepisy regulaminu zarobkowego przewozu i spedycji w ciężarowym transporcie samochodowym, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Ministra Komunikacji z dnia 24 maja 1960 r. (Dz. U. Nr 31, poz. 174), oraz taryfę towarową transportu samochodowego i spedycji.
§  54.
1.
Za przewóz przesyłki zleconej do przewozu przez placówkę spedycyjną, posiadacz pojazdu otrzymuje od placówki spedycyjnej, która przewóz zleciła, 80% sumy należnej za przewóz, po przedstawieniu odpisu dokumentu przewozowego potwierdzonego przez odbiorcę przesyłki bez zastrzeżeń.
2.
Posiadacz pojazdu, którym dokonano przewozu przesyłki zleconej przez placówkę spedycyjną, wypłaca premię:
1)
kierowcy pojazdu - w wysokości 15% należności otrzymanej od placówki spedycyjnej;
2)
osobie bezpośrednio zlecającej jazdę - w wysokości 10% należności określonej w pkt 1.
3.
Przepisu ust. 2 nie stosuje się do kierowców i zlecających jazdę (dyspozytorów) zatrudnionych w państwowych przedsiębiorstwach transportu publicznego.
§  55.
1.
Miejscowości, w których znajdują się placówki spedycyjne, powinny być oznaczone tablicami umieszczonymi u wylotu każdej drogi publicznej wybiegającej z tej miejscowości, obok tablic oznaczających jej granicę administracyjną.
2.
Tablice (ust. 1), według wzoru określonego przez Ministra Komunikacji, obowiązana jest ustawić jednostka organizacyjna prowadząca państwową spedycję publiczną.
§  56.
1.
Prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może rozciągnąć obowiązek przyjmowania do przewozu na zlecenie placówki spedycyjnej na pojazdy przejeżdżające bez ładunku po określonej drodze ładunku ziemiopłodów w czasie trwania akcji przewozów jesiennych, w celu dostarczenia go bezpośrednio z miejsca skupu, znajdującego się przy tej drodze, do miejsca przeznaczenia.
2.
Do wypadków określonych w ust. 1 stosuje się przepis § 46 ust. 3.