Rozdział 6 - Tryb udzielania i cofania zezwoleń na prowadzenie transportu drogowego oraz potwierdzeń zgłoszenia tego transportu. - Krajowy transport drogowy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1965.7.40

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1967 r.

Rozdział  6.

Tryb udzielania i cofania zezwoleń na prowadzenie transportu drogowego oraz potwierdzeń zgłoszenia tego transportu.

§  36.
1.
Zezwolenia na prowadzenie transportu drogowego jako działalności podstawowej udziela i cofa:
1)
właściwy do spraw komunikacji organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) - jeżeli przedmiotem zezwolenia jest:
a)
prowadzenie komunikacji autobusowej,
b)
prowadzenie publicznego transportu w zakresie nieregularnego przewozu osób autobusami,
c)
prowadzenie publicznego lub branżowego ciężarowego transportu samochodowego;
2)
właściwy do spraw komunikacji organ prezydium rady narodowej miasta wyłączonego z województwa - jeżeli przedmiotem zezwolenia jest prowadzenie publicznego nieregularnego transportu osób lub bagażu taksówkami na obszarze tego miasta;
3)
właściwy do spraw komunikacji organ prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat miejski) - jeżeli przedmiotem zezwolenia jest prowadzenie publicznego nieregularnego transportu osób lub bagażu taksówkami lub dorożkami na obszarze powiatu (miasta stanowiącego powiat miejski);
4)
właściwy do spraw komunikacji organ prezydium powiatowej rady narodowej (rady narodowej miasta stanowiącego powiat miejski) lub prezydium rady narodowej miasta wyłączonego z województwa - jeżeli przedmiotem zezwolenia jest prowadzenie publicznego ciężarowego konnego transportu drogowego przez osoby fizyczne.
2.
Zezwolenia na prowadzenie komunikacji autobusowej na obszarze miasta lub na wykonywanie nieregularnego publicznego przewozu osób lub bagażu taksówkami i dorożkami samochodowymi organy do spraw komunikacji prezydiów i rad narodowych udzielają w porozumieniu z organami do spraw gospodarki komunalnej tych prezydiów.
3.
Prezydium rady narodowej miasta wyłączonego z województwa może przekazać uprawnienia do udzielania zezwoleń wymienionych w ust. 1 pkt 4 organowi do spraw komunikacji prezydium dzielnicowej rady narodowej.
4.
Jeżeli zezwolenie na prowadzenie zarobkowego transportu drogowego ma być udzielone na obszar powiatu i miasta stanowiącego powiat miejski, właściwe do spraw udzielania zezwoleń organy prezydium powiatowej rady narodowej i miasta stanowiącego powiat miejski działają w porozumieniu, zezwolenie zaś wydaje organ właściwy ze względu na siedzibę (zamieszkanie) jednostki (osoby) ubiegającej się o zezwolenie.
5.
Przepis ust. 4 stosuje się odpowiednio, jeżeli zezwolenie na prowadzenie zarobkowego transportu drogowego ma być wydane na obszar miasta wyłączonego z województwa i województwa, z którego zostało wyłączone, lub części tego województwa.
§  37.
Zezwolenia na prowadzenie zarobkowego transportu drogowego jako działalności ubocznej udziela i cofa:
1)
Minister Komunikacji - w zakresie nieregularnego przewozu osób określonego w § 22 ust. 1 i ust. 2 pkt 2;
2)
właściwy do spraw komunikacji organ prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) - w zakresie innych rodzajów przewozu niż wymienione w pkt 1.
§  38.
Potwierdzenia zgłoszenia niezarobkowego transportu samochodowego udziela organ do spraw komunikacji prezydium rady narodowej właściwy do rejestracji pojazdu, którym ma być prowadzony ten transport.
§  39.
Jeżeli zezwolenie ma być udzielone na prowadzenie transportu w zasięgu przekraczającym granicę województwa (miasta wyłączonego z województwa), organ do spraw komunikacji prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa) może udzielić zezwolenia w porozumieniu z organami do spraw komunikacji prezydiów wojewódzkich rad narodowych (rad narodowych miast wyłączonych z województw) właściwych miejscowo dla obszarów, przekraczających granice właściwości organu udzielającego zezwolenia.
§  40.
Zezwolenie i potwierdzenie zgłoszenia powinny zawierać:
1)
określenie organu, który udzielił zezwolenia (potwierdzenia zgłoszenia);
2)
podstawę prawną;
3)
nazwę (nazwisko i imię) uprawnionego do prowadzenia transportu oraz jego siedzibę (adres) lub miejsce prowadzenia działalności związanej z transportem, a w zezwoleniach na transport zarobkowy - także nazwę oddziałów (placówek) terenowych jednostki oraz ich adresy;
4)
określenie:
a)
rodzaju i przedmiotu prowadzonego transportu,
b)
rodzaju i zasięgu wykonywania przewozu,
c)
rodzaju, ładowności (liczby miejsc pasażerskich) i liczby pojazdów samochodowych dopuszczonych do przewozu;
5)
wyszczególnienie w razie potrzeby innych warunków zezwolenia lub potwierdzenia zgłoszenia;
6)
pouczenie o przepisach karnych ustawy (art. 30 i 37).
§  41.
1.
Zezwolenia lub potwierdzenia zgłoszenia udziela się na czas ograniczony lub nieograniczony, z tym że w razie zmiany okoliczności uzasadniających udzielenie zezwolenia lub potwierdzenia zgłoszenia mogą one być cofnięte w każdym czasie przez właściwy do spraw komunikacji organ prezydium rady narodowej, który zezwolenia lub potwierdzenia zgłoszenia udzielił - z zastrzeżeniem przepisów ust. 2 i 3.
2.
Zezwolenie lub potwierdzenie zgłoszenia udzielone państwowemu przedsiębiorstwu, urzędowi, instytucji, jednostce spółdzielczej lub organizacji społecznej może być cofnięte z terminem zaprzestania działalności nie krótszym niż na koniec danego roku kalendarzowego, a jeżeli doręczenie decyzji o cofnięciu następuje w drugim półroczu - z terminem nie krótszym niż koniec następnego roku kalendarzowego.
3.
Zezwolenie lub potwierdzenie zgłoszenia udzielone osobie fizycznej lub osobie prawnej nie będącej jednostką gospodarki uspołecznionej może być cofnięte z terminem zaprzestania działalności nie krótszym niż sześć miesięcy; jednakże w razie wygaśnięcia uprawnienia do prowadzenia działalności podstawowej, uzasadniającej pomocnicze prowadzenie niezarobkowego transportu drogowego, cofnięcie potwierdzenia zgłoszenia powinno nastąpić równocześnie z terminem wygaśnięcia wymienionego uprawnienia. Potwierdzenie zgłoszenia może być cofnięte także równocześnie z wycofaniem z ruchu pojazdu samochodowego, którym transport jest prowadzony.
§  42.
1.
Niezależnie od przepisów § 41 zezwolenie i potwierdzenie zgłoszenia może być cofnięte na stałe lub na czas oznaczony w wypadkach określonych w art. 37 pkt 1 ustawy, przy czym cofnięcie zezwolenia lub potwierdzenia zgłoszenia jednostce uspołecznionej następuje po zasięgnięciu opinii właściwego organu porozumienia branżowego transportu samochodowego.
2.
Zezwolenie lub potwierdzenie zgłoszenia udzielone osobie fizycznej może być cofnięte ponadto w razie:
1)
skazania jej prawomocnym wyrokiem sądowym za przestępstwo popełnione z chęci zysku;
2)
ukarania jej co najmniej trzykrotnie prawomocnym orzeczeniem za wykroczenia popełnione w związku z prowadzoną działalnością transportową.
3.
Cofnięcie zezwolenia w wypadku określonym w ust. 1 powinno być poprzedzone co najmniej trzykrotnym pisemnym ostrzeżeniem.
4.
Cofnięcie potwierdzenia zgłoszenia w wypadku określonym w ust. 1 powinno być poprzedzone co najmniej:
1)
jednym pisemnym ostrzeżeniem - w stosunku do osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej;
2)
dwukrotnym pisemnym ostrzeżeniem - w stosunku do innych niż wymienieni w pkt 1 posiadaczy potwierdzenia zgłoszenia.
§  43.
1.
Jednostki (osoby) ubiegające się o zezwolenie na transport zarobkowy lub potwierdzenie zgłoszenia transportu niezarobkowego składają wnioski (podania) do właściwego organu administracji państwowej.
2.
Wnioski (podania) powinny zawierać dane wymienione w § 40 pkt 3 i 4; do wniosku (podania) powinno być dołączone uzasadnienie potrzeby uzyskania zezwolenia lub potwierdzenia zgłoszenia wraz z popierającymi je dokumentami.
§  44.
1.
Wnioski (podania) w sprawach zezwoleń na prowadzenie transportu drogowego, wydawanych przez Ministra Komunikacji, składa się za pośrednictwem właściwego do spraw komunikacji organu prezydium wojewódzkiej rady narodowej (rady narodowej miasta wyłączonego z województwa), a wnioski (podania) w sprawach zezwoleń na prowadzenie transportu drogowego, wydawanych przez właściwe do spraw komunikacji organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych - za pośrednictwem właściwych do spraw komunikacji organów prezydiów powiatowych rad narodowych (rad narodowych miast stanowiących powiaty miejskie).
2.
Organy, za których pośrednictwem składa się wnioski (podania) wymienione w ust. 1, przesyłają je organom właściwym do udzielania zezwoleń, dołączając swoją opinię.
§  45.
Wzory druków i formularzy stosowanych w sprawach zezwoleń i potwierdzeń zgłoszenia transportu drogowego oraz wzory dokumentów eksploatacyjnych i przewozowych i zakres ich stosowania ustala Minister Komunikacji.