Krajowy obrót handlowy materiałem siewnym roślin rolniczych, warzywnych, ozdobnych i zielarskich.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1962.58.285

Akt utracił moc
Wersja od: 15 listopada 1962 r.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ROLNICTWA
z dnia 23 października 1962 r.
w sprawie krajowego obrotu handlowego materiałem siewnym roślin rolniczych, warzywnych, ozdobnych i zielarskich.

Na podstawie art. 18 ust. 1 i 2, art. 19 ust. 1 i art. 21 ustawy z dnia 16 lutego 1961 r. o hodowli roślin i nasiennictwie (Dz. U. Nr 10, poz. 54) zarządza się, co następuje:
1.
Do pełnego krajowego obrotu handlowego materiałem siewnym upoważnione są:
1)
przedsiębiorstwa zgrupowane w Zjednoczeniu Hodowli Roślin i Nasiennictwa - w zakresie roślin rolniczych,
2)
Centrala Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa - w zakresie roślin warzywnych i ozdobnych,
3)
przedsiębiorstwa zgrupowane w Zjednoczeniu Przemysłu Zielarskiego "Herbapol" - w zakresie roślin zielarskich.
2.
Przedsiębiorstwa zgrupowane w Zjednoczeniu Hodowli Roślin i Nasiennictwa upoważnione są również do sprzedaży bezpośrednim odbiorcom na cele siewne nasion roślin warzywnych i ozdobnych zakupionych w Centrali Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa oraz nasion roślin zielarskich zakupionych w przedsiębiorstwach zgrupowanych w Zjednoczeniu Przemysłu Zielarskiego "Herbapol".
3.
Centrala Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa upoważniona jest również do sprzedaży bezpośrednim odbiorcom na cele siewne nasion roślin rolniczych zakupionych w przedsiębiorstwach zgrupowanych w Zjednoczeniu Hodowli Roślin i Nasiennictwa oraz nasion zielarskich zakupionych w przedsiębiorstwach zgrupowanych w Zjednoczeniu Przemysłu Zielarskiego "Herbapol".
Spółdzielnie ogrodnicze zrzeszone w Centrali Spółdzielni Ogrodniczych i zakłady podległe tej centrali upoważnione są do:
1)
zakupu materiału siewnego od przedsiębiorstw wymienionych w § 1 ust. 1,
2)
obrotu materiałem siewnym z innymi spółdzielniami ogrodniczymi (zakładami) położonymi na terenie tego samego województwa,
3)
zakupu materiału siewnego roślin rolniczych od spółdzielni ogrodniczych (zakładów) położonych na terenie innego województwa w przypadku, gdy właściwe terenowo wojewódzkie przedsiębiorstwa obrotu nasionami, należące do Zjednoczenia Hodowli Roślin i Nasiennictwa, zwane dalej "wojewódzkim przedsiębiorstwem obrotu nasionami", odmówi sprzedaży tego materiału,
4)
sprzedaży zakupionego materiału siewnego bezpośrednim odbiorcom na zasiew.
Spółdzielnie zrzeszone w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska" upoważnione są do:
1)
zakupu materiału siewnego roślin rolniczych od producenta w celu sprzedaży bezpośrednim odbiorcom na cele siewne lub odsprzedaży przedsiębiorstwom wymienionym w § 1 ust. 1 pkt 1, z tym że skup i sprzedaż materiału siewnego kwalifikowanego oraz skup i sprzedaż materiału siewnego handlowego w razie wydania przez Ministra Rolnictwa zarządzenia, o którym mowa w art. 12 ustawy z dnia 16 lutego 1961 r. o hodowli roślin i nasiennictwie (Dz. U. Nr 10, poz. 54), mogą być wykonywane wyłącznie w ramach zleceń otrzymywanych od przedsiębiorstw wymienionych w § 1 ust. 1 pkt 1,
2)
obrotu hurtowego materiałem siewnym:
a)
w zakresie zakupu - z przedsiębiorstwami, o których mowa w § 4, i z Centralą Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego "PZZ" na zaopatrzenie gospodarstw dotkniętych klęskami losowymi oraz z dostawcami wskazanymi przez Ministra Rolnictwa,
b)
w zakresie zakupu i sprzedaży - z przedsiębiorstwami wymienionymi w § 1 ust. 1 i ze spółdzielniami należącymi do tego samego powiatowego związku gminnych spółdzielni, a w braku takiego związku - ze spółdzielniami znajdującymi się w tym samym powiecie; obrót hurtowy może być również wykonywany między spółdzielniami należącymi do różnych powiatowych związków gminnych spółdzielni bądź położonymi na terenie różnych powiatów - w razie odmowy nabycia materiału siewnego przez wojewódzkie przedsiębiorstwo obrotu nasionami oraz między spółdzielniami położonymi na terenie różnych województw, jeżeli wojewódzkie przedsiębiorstwo obrotu nasionami, właściwe terenowo dla spółdzielni zamierzającej sprzedać materiał siewny, odmówi nabycia tego materiału, a wojewódzkie przedsiębiorstwo obrotu nasionami, właściwe dla spółdzielni zamierzającej nabyć ten materiał odmówi przyjęcia zamówienia; zarówno spółdzielnie sprzedające, jak i nabywające materiał siewny mają jednak w każdym przypadku obowiązek zawiadamiania właściwych terenowo wojewódzkich przedsiębiorstw obrotu nasionami o dokonaniu transakcji,
3)
sprzedaży bezpośrednim odbiorcom na cele siewne materiału siewnego kwalifikowanego i handlowego zakupionego w przedsiębiorstwach, o których mowa w pkt 2 i w § 1 ust. 1.
Przedsiębiorstwa państwowe i spółdzielcze prowadzące kontraktację produkcji roślinnej upoważnione są do obrotu handlowego materiałem siewnym w zakresie określonym planem kontraktacji, a jeżeli plan ten nie obejmuje planu zaopatrzenia w materiał siewny - w zakresie ustalonym przez Ministra Rolnictwa.
1.
Właściwe do spraw handlu organy prezydiów powiatowych rad narodowych mogą za zgodą właściwych do spraw rolnych organów tych prezydiów udzielać państwowym i spółdzielczym jednostkom handlu detalicznego nie wymienionym w § 1-3 oraz jednostkom gospodarki nie uspołecznionej zezwoleń na prowadzenie obrotu handlowego materiałem siewnym roślin warzywnych, ozdobnych i zielarskich.
2.
Obrót materiałem siewnym wykonywany przez jednostki określone w ust. 1 może dotyczyć:
1)
obrotu hurtowego z przedsiębiorstwami wymienionymi w § 1 ust. 1 pkt 2 i 3,
2)
sprzedaży zakupionego materiału siewnego bezpośrednim odbiorcom na cele siewne.
3.
Jednostki określone w ust. 1 nie mogą mieszać materiału siewnego pochodzącego z różnych partii (sporządzać zestawów). Materiał siewny zakupiony w opakowaniach oryginalnych przystosowanych do sprzedaży detalicznej powinien być sprzedawany w takich opakowaniach.
4.
Obrót materiałem siewnym wykonywany przez jednostki określone w ust. 1 odbywa się po cenach ustalonych w cennikach dla państwowych przedsiębiorstw wymienionych w § 1 ust. 1.
1.
Przedsiębiorstwa zgrupowane w Zjednoczeniu Hodowli Roślin i Nasiennictwa obowiązane są prowadzić we wszystkich powiatowych punktach skupu i kontraktacji sprzedaż materiału siewnego zbóż i ziemniaków indywidualnym gospodarstwom rolnym reprodukcyjnym oraz gospodarstwom obowiązanym do odnawiania materiału siewnego zbóż i ziemniaków, zgodnie z planami zaopatrzenia tych gospodarstw, ustalonymi przez właściwe do spraw rolnych organy prezydiów powiatowych rad narodowych.
2.
Właściwe do spraw rolnych organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych mogą nałożyć taki sam obowiązek na te spółdzielnie zrzeszone w Centrali Rolniczej Spółdzielni "Samopomoc Chłopska", których udział w dystrybucji zbóż siewnych i sadzeniaków ziemniaka jest niezbędny ze względu na planowe zaopatrzenie gospodarstw chłopskich reprodukcyjnych i gospodarstw obowiązanych do odnawiania materiału siewnego zbóż i ziemniaków.
3.
Właściwe do spraw rolnych organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych mogą określić rejony działalności placówek dystrybucyjnych materiału siewnego zbóż i ziemniaków po zasięgnięciu opinii wojewódzkich przedsiębiorstw obrotu nasionami i wojewódzkich związków gminnych spółdzielni "Samopomoc Chłopska".
4.
Właściwe do spraw rolnych organy prezydiów wojewódzkich rad narodowych mogą dokonywać zmian w sieci placówek dystrybucyjnych materiału siewnego zbóż i ziemniaków oraz zmian rejonów ich działalności corocznie na wniosek lub po zasięgnięciu opinii jednostek wymienionych w ust. 3. Zmiany te powinny być podane do wiadomości placówkom dystrybucyjnym nie później niż do dnia 15 grudnia roku poprzedzającego rok, w którym wymienione zmiany mają być wprowadzone.
Przedsiębiorstwa wymienione w § 1 ust. 1 pkt 1 obowiązane są do prowadzenia sprzedaży nasion rolniczych na cele siewne bezpośrednim odbiorcom przez własne placówki terenowe lub przez spółdzielcze placówki handlowe, z którymi zawrą odpowiednie umowy w rozmiarach określonych planami zaopatrzenia w materiał siewny gospodarstw rolnych, położonych w rejonach obsługiwanych przez te przedsiębiorstwa.
1.
Zakupiony w celu wykonania planu zaopatrzenia przez spółdzielczą placówkę dystrybucyjną (§ 6 ust. 2) od wojewódzkiego przedsiębiorstwa obrotu nasionami materiał siewny zbóż i ziemniaków, nie rozprowadzony w ramach zaplanowanego zaopatrzenia, placówka dystrybucyjna może postawić do dyspozycji dostawcy, który obowiązany jest materiał ten w ciągu 30 dni odkupić lub wskazać nabywcę bądź zlecić sprzedaż na cele konsumpcyjne i przemysłowe. W razie zlecenia sprzedaży na cele konsumpcyjne lub przemysłowe wojewódzkie przedsiębiorstwo obrotu nasionami zwraca placówce dystrybucyjnej różnicę między ceną zakupu a ceną sprzedaży zboża bądź sadzeniaków ziemniaka na cele konsumpcyjne lub przemysłowe powiększoną o marżę określoną przez Państwową Komisję Cen.
2.
Obowiązkowi odbioru przez dostawcę podlega tylko ten nie rozprowadzony materiał siewny, który jest w takim stanie co do jakości i opakowania, w jakim był dostarczony placówkom. Materiał siewny w rozplombowanych opakowaniach podlega obowiązkowi odbioru tylko w tych przypadkach, gdy otwarcie opakowania było konieczne dla zabezpieczenia materiału siewnego przed utratą lub zmniejszeniem wartości siewnej. Zdjęcie plomby powinno być dokonane w obecności agronoma gromadzkiego lub powiatowego inspektora nasiennictwa. Z czynności tej należy sporządzić protokół i dostarczyć go wojewódzkim przedsiębiorstwom obrotu nasionami.
3.
Zwracany przez placówkę dystrybucyjną towar należy dostarczyć franco stacja załadowania. Rozliczenie z tytułu zwracanego towaru następuje po cenie zakupu powiększonej o marżę określoną przez Państwową Komisję Cen.
Producenci nasion roślin wymienionych w załączniku do rozporządzenia mogą od dnia 1 lipca 1963 r. wyprodukowane nasiona sprzedawać wyłącznie przedsiębiorstwom określonym w tym załączniku.
Placówki prowadzące obrót materiałem siewnym powinny posiadać:
1)
pomieszczenia i urządzenia magazynowe wystarczające do przechowywania materiału siewnego w ilości przewidzianej w planach obrotu oraz zabezpieczające ten materiał przed zmieszaniem, zniszczeniem lub obniżeniem jego wartości,
2)
wyposażenie w legalizowane wagi i proste przyrządy pomiarowe dla oceny wartości materiału siewnego oraz
3)
personel fachowy w zakresie obrotu materiałem siewnym.
1.
Placówki prowadzące obrót materiałem siewnym obowiązane są posiadać książki kontrolne, w których przedstawiciele Inspekcji Nasiennej notują swoje uwagi i zalecenia.
2.
W razie stwierdzenia, że magazyny lub urządzenia placówki prowadzącej obrót materiałem siewnym nie odpowiadają warunkom określonym w § 10, właściwy do spraw rolnych organ prezydium powiatowej rady narodowej zarządza usunięcie w oznaczonym terminie stwierdzonych braków lub niewłaściwości albo wydaje zakaz prowadzenia obrotu materiałem siewnym; w przypadkach określonych w § 5 zakaz prowadzenia obrotu materiałem siewnym wydaje właściwy do spraw handlu organ prezydium powiatowej rady narodowej na wniosek właściwego do spraw rolnych organu tego prezydium. Decyzję w tym zakresie doręcza się placówce prowadzącej obrót materiałem siewnym, a jeśli decyzja dotyczy placówki uspołecznionej, odpis decyzji doręcza się ponadto przedsiębiorstwu lub spółdzielni, w której skład wchodzi dana placówka, oraz jednostce nadrzędnej nad przedsiębiorstwem lub spółdzielnią.
W zakresie warunków obrotu handlowego materiałem siewnym między przedsiębiorstwami wymienionymi w § 1 ust. 1 a jednostkami gospodarki nie uspołecznionej, o których mowa w § 5, stosuje się odpowiednio przepisy w sprawie branżowych warunków dostaw materiału siewnego.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa:
1)
o prezydiach powiatowych rad narodowych - należy przez to rozumieć również prezydia rad narodowych miast stanowiących powiaty miejskie i dzielnicowych rad narodowych miast wyłączonych z województw,
2)
o prezydiach wojewódzkich rad narodowych - należy przez to rozumieć również prezydia rad narodowych miast wyłączonych z województw.
Traci moc zarządzenie Ministra Rolnictwa z dnia 22 kwietnia 1959 r. w sprawie obrotu materiałem siewnym (Monitor Polski Nr 50, poz. 223).
Rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

WYKAZ ROŚLIN, KTÓRYCH MATERIAŁ SIEWNY OBJĘTY JEST ZAKAZEM ZBYWANIA PRZEZ PRODUCENTÓW INNYM JEDNOSTKOM POZA PRZEDSIĘBIORSTWAMI UPRAWNIONYMI DO SKUPU

Gatunek rośliny uprawnejPrzedsiębiorstwo uprawnione do skupu
Rośliny rolnicze:Przedsiębiorstwa zgrupowane w Zjednoczeniu Hodowli Roślin i Nasiennictwa
Burak cukrowy
Burak pastewny
Brukiew pastewna
Marchew pastewna
Rzepa ścierniskowa
Kapusta pastewna
Łubin pastewny
Esparceta
Rzepak ozimy i jary
Rzodkiew oleista
Trawy
Rośliny warzywne:Centrala Nasiennictwa Ogrodniczego i Szkółkarstwa
Brukiew
Kalafior
Kalarepa
Kapusta
Rzepa jadalna
Rzodkiew
Rzodkiewka
Cebula
Burak ćwikłowy
Marchew
Pietruszka
Ogórek
Pomidor
Szpinak