Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Koszty sądowe na obszarze sądów apelacyjnych poznańskiego i toruńskiego i sądu okręgowego katowickiego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.27.252

Akt utracił moc
Wersja od: 31 marca 1932 r.

ROZDZIAŁ  I.

Przepisy ogólne.

W postępowaniu przed sądami powszechnemi w sprawach, toczących się na zasadzie ustawy postępowania cywilnego, ordynacji upadłościowej, rozporządzenia o zapobieganiu upadłości, ustawy o przymusowym przetargu i zarządzie nieruchomości oraz ustawy o przymusowej likwidacji jednostki kolejowej, pobierane będą koszty sądowe (opłaty sądowe i kaszty postępowania) według niniejszej ustawy.

O ile ustawa niniejsza nie stanowi inaczej, obowiązany do uiszczenia kosztów sądowych jest ten, kto spowodował czynność lub postępowanie podlegające opłacie lub ten, kto w myśl rozstrzygnięcia sądowego lub ugody ponosić koszty jest zobowiązany.

Przepis powyższy w niczem nie narusza przepisów o ponoszeniu kosztów w myśl obowiązujących ustaw postępowania.

Uwolnienie od kosztów sądowych (opłat sądowych i kosztów postępowania) służy:

1)
osobom, którym sąd przyznał prawo ubogich w zakresie, określonym ustawą postępowania cywilnego;
2)
kuratorowi, wyznaczonemu przez sąd do zastępowania strony, nieznanej z miejsca pobytu.

W zakresie, w którym w myśl niniejszego przepisu strony są zwolnione od obowiązku uiszczenia, kosztów sądowymi, koszty postępowania uiszcza tymczasowo Skarb Państwa.

Uwolnienie od opłat sądowych służy:

1)
Skarbowi Państwa;
2)
instytucjom prawa publicznego, zwolnionym od tych opłat na mocy szczególnych przepisów;
3)
zarządcy masy upadłościowej oraz wydziałowi i radzie wierzycieli od wszelkich opłat jedynie w postępowaniu upadłościowem;
4)
dłużnikowi upadłe nu w postępowaniu upadłościowem od opłat od podań i załączników, składanych w tem postępowaniu;
5)
nadzorcy sądowemu od opłat od podań i załączników, składanych sądowi nadzorującemu z tytułu wykonywania nadzoru;
6)
dłużnikowi w postępowaniu, zapobiegającem upadłości, od opłat od podań i załączników, składanych w tem postępowaniu.

Uwolnienie od opłat nie zwalnia od obowiązku uiszczenia kosztów postępowania.

Jeżeli na przeciwnika strony zwolnionej od kosztów lub opłat sądowych włożony będzie obowiązek ponoszenia kosztów w całości lub w części, koszty sądowe lub opłaty, nieuiszczone z powodu zwolnienia, będą ściągnięte od tegoż przeciwnika w całości lub w odpowiedniej części po uprawomocnieniu się orzeczenia sądu.

W przypadku uwolnienia na podstawie prawa ubóstwa ma zastosowanie przepis § 123 u. p. c.

W razie uchylenia kurateli lub ujawnienia majątku osób, dla których ustanowiono kuratora, koszty sądowe, od których kurator był zwolniony, będą ściągnięte od strony działającej przez kuratora. Przepis ten ma odpowiednie zastosowanie w razie cofnięcia prawa ubogich.

Postępowanie o przyznanie prawa ubogich, o uznanie za zmarłe osób zaginionych na wojnie (§ 960 do 970 u. p. c.) oraz postępowanie przed sądami polubownemi wolne są od opłat sądowych.

Opłata sądowa winna być uiszczona przy wniesieniu pisma lub przy zgłoszeniu wniosku, podlegającego opłacie.

Żadna czynność nie będzie podjęta na skutek pisma od którego nie została uiszczona należna opłata sądowa. Pismo takie będzie zwrócone, jeżeli wnoszący je w ciągu siedmiu dni od daty doręczenia mu wezwania o uzupełnienie braku nie uiści przypadającej opłaty lub jej nie uzupełni do należytej wysokości. Termin siedmiu dni może być odpowiednio przedłużony, jeśli chodzi o pisma, wpływające od osób, zamieszkałych zagranicą, a wnoszący nie ma w kraju zastępcy.

Termin uważa się za dochowany, jeżeli przed jego upływem opłatę nadano na pocztę lab wpłacono na konto danego sądu przez Pocztową Kasę Oszczędności.

Wnioski, podlegające opłacie, które się składa przez oświadczenie do protokółu, nie będą przyjęte, jeżeli jednocześnie nie zostanie uiszczona oplata.

Przepis artykułu poprzedzającego ma odpowiednie zastosowanie w przypadku, gdy w wyniku sprawdzenia wartości przedmiotu sporu, w wyniku zmiany lub rozszerzenia żądania albo wskutek zmiany rodzaju postępowania przypadać będzie opłata wyższa od poprzednio uiszczonej.

Przewodniczący wydaje zarządzenia co do wezwania o uiszczenie opłaty i co do zwrócenia pism, nieopłaconych należycie.

Jednakże uchwały co do zwrócenia wydaje sąd na posiedzeniu niejawnem, jeżeli opłata przypada Od rewizji, od skargi nieważności lub od skargi o wznowienie wniesionych do sądu drugiej instancji albo do Sądu Najwyższego, lub wreszcie od zażalenia do Sądu Najwyższego.

Od zarządzenia co do wezwania o uiszczenie opłaty niema zażalenia.

Od zarządzania przewodniczącego co do zwrócenia pisma służy przedstawienie do sądu danej instancji w ciągu 7 dni od daty doręczenia tego zarządzenia. Sąd wydaje orzeczenie na posiedzeniu niejawnem.

Od uchwały sądu, powziętej w myśl ustępu poprzedzającego, tudzież od zarządzenia sędziego, orzekającego jednoosobowo co do zwrócenia pisma, służy natychmiastowe zażalenie w myśl § 577 u. p. c.

Wymiaru kosztów sądowych dokonywa sekretarz sądowy w przypadku:

1)
ujawnienia majątku kuranda i cofnięcia kurateli lub prawa ubogich;
2)
nałożenia kosztów procesowych na przeciwnika strony, uwolnionej od kosztów lub opłat sądowych, oraz w przypadku § 123 ust. I u. p. c.;
3)
gdy w myśl niniejszej ustawy uiszczenie opłaty zależne jest od urzędowego wymiaru.

Koszty powyższe uiścić należy w ciągu 14 dni, licząc od dnia doręczenia stronie nieobecnej nakazu płatniczego lub stwierdzonego protokólarnie ogłoszenia wymiaru stronie obecnej.

Kwoty, nieuiszczone w tym terminie, będą ściągnięte w drodze egzekucji.

Przeciw wymiarowi, uskutecznionemu przez sekretarza sądowego, służy przedstawienie do sądu danej instancji w ciągu siedmiu dni, licząc od dnia doręczenia nakazu płatniczego lub ustnego zawiadomienia.

Sąd wydaje orzeczenie bez poprzedniej ustnej rozprawy. W wydziałach załatwienia przedstawienia należy do przewodniczącego lub sędziego wyznaczonego.

Od uchwały służy natychmiastowe zażalenie w myśl § 577 u. p. c.

Przedstawienie lub zażalenie można wnieść przez oświadczenie do protokółu przed sekretarzem sądowym lub na piśmie bez podpisu adwokata.

Przedstawienie i zażalenie same przez się nie odraczają terminu płatności.

Opłaty, uchylone w całości lub w części prawomocnem orzeczeniem, będą w granicach uchylenia zwrócone stronie z urzędu.

Rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości, wydane w porozumieniu z Ministrem Skarbu, określi sposób uiszczania opłat.

Prawo Skarbu Państwa do żądania nieuszczonej opłaty sądowej przedawnia się z upływem lat trzech, licząc od dnia, w którym opłatę należało uiścić.

Prawo strony do żądania zwrotu opłaty sądowej przedawnia się z upływem lat trzech od dnia powstania tego prawa.

Groszowe końcówki opłat, obliczonych według stopy procentowej, przewidzianej w niniejszej ustawie, niepodzielne przez dziesięć, zaokrągla się wzwyż do kwoty w ten sposób podzielnej.

W ten sposób obliczona suma opłaty nie może wynosić mniej jak 2 zł, a w sprawach, należących, do właściwości sądów okręgowych - mniej aniżeli 10 zł.