Rozdział 2 - OKREŚLENIE I PONOWNY PODZIAŁ KOSZTÓW POBORU - Konwencja w sprawie scentralizowanej odprawy celnej dotycząca podziału krajowych kosztów poboru, które są zatrzymywane, gdy tradycyjne zasoby własne są udostępniane budżetowi UE. Bruksela.2009.03.10.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2012.255

Akt obowiązujący
Wersja od: 13 stycznia 2012 r.

ROZDZIAŁ  II

OKREŚLENIE I PONOWNY PODZIAŁ KOSZTÓW POBORU

1.
Państwo członkowskie organów celnych wydających pozwolenie powiadamia państwo członkowskie organów celnych udzielających pomocy - drogą elektroniczną lub, jeżeli nie jest ona dostępna, przy użyciu innych odpowiednich środków - o stosownych danych dotyczących kwoty kosztów poboru podlegającej ponownemu podziałowi.
2.
Organy celne udzielające pomocy przekazują organom celnym wydającym pozwolenie:
a)
nazwę i adres organu właściwego do otrzymywania informacji na podstawie ust. 1;
b)
dane dotyczące rachunku bankowego, na który ma być wpłacona kwota kosztów poboru podlegająca ponownemu podziałowi.
3.
Stosowne dane, o których mowa w ust. 1, są następujące:
a)
identyfikacja pozwolenia;
b)
data zapisania na rachunku ustalonej kwoty zasobów własnych zgodnie z art. 9 i 10 rozporządzenia;
c)
kwota udostępnionych zasobów własnych, z uwzględnieniem ewentualnych zwrotów należności celnych przywozowych lub odzyskanych należności celnych po zwolnieniu towarów;
d)
kwota zatrzymanych kosztów poboru.

Kwota kosztów poboru, która ma podlegać ponownemu podziałowi przez państwo członkowskie organów celnych wydających pozwolenie na rzecz państwa członkowskiego organów celnych udzielających pomocy, jest równa pięćdziesięciu procentom (50%) kwoty zatrzymanych kosztów poboru.

1.
Płatność kwoty, o której mowa w art. 4, następuje w miesiącu, w którym ustalona kwota zasobów własnych została zapisana na rachunku zgodnie z art. 9 i 10 rozporządzenia,
2.
Odsetki za zwłokę są naliczane od kwoty, o której mowa w ust. 1, począwszy od dnia, w którym upłynął przewidziany termin, do dnia zapłaty.

Stawką odsetek za zwłokę jest stopa procentowa stosowana przez Europejski Bank Centralny do swojej ostatniej głównej operacji refinansowania przeprowadzonej przed pierwszym dniem kalendarzowym danej połowy roku (stopa referencyjna) powiększona o dwa punkty procentowe.

W przypadku państwa członkowskiego organów celnych wydających pozwolenie, które nie uczestniczy w trzecim etapie unii gospodarczej i walutowej, wspomnianą powyżej stopą referencyjną jest równoważna stopa procentowa ustalana przez jego krajowy bank centralny. W tym przypadku stopa referencyjna obowiązująca w pierwszym dniu kalendarzowym danego półrocza obowiązuje przez kolejne sześć miesięcy.