Rozdział 4 - POSTANOWIENIA FINANSOWE - Konwencja powołująca Europejski Instytut Uniwersytecki. Florencja.1972.04.19.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2019.2051

Akt obowiązujący
Wersja od: 11 października 2005 r.

ROZDIAŁ  IV

POSTANOWIENIA FINANSOWE

1. 
Na każdy rok budżetowy przyjmowany jest budżet operacyjny.
2. 
Wszystkie pozycje dochodów i wydatków Instytutu są zawarte w preliminarzu, opracowywanym na każdy rok budżetowy oraz są wykazane w budżecie.

Budżet jest zrównoważony w odniesieniu do dochodów i wydatków.

Regulamin finansowy wyszczególnia dochody Instytutu.

3. 
Rok budżetowy rozpoczyna się dnia 1 stycznia i kończy się dnia 31 grudnia.
4. 
Dochody i wydatki wyrażane są w euro.
1. 
Wkłady finansowe Umawiających się Państw mające na celu pokrycie wydatków przewidzianych w budżecie Instytutu określane są według następującego podziału zgodnie z decyzją Wysokiej Rady nr 3/04 z dnia 10 czerwca 2004 roku:

Belgia 4,90 %

Bułgaria 0,31 %

Dania 2,00 %

Niemcy 17,16 %

Estonia 0,07 %

Irlandia 0,50 %

Łotwa 0,17 %

Grecja 1,45 %

Hiszpania 6,13 %

Francja 17,16 %

Włochy 17,16 %

Cypr 0,12 %

Luksemburg 0,16 %

Malta 0,06 %

Niderlandy 4,90 %

Austria 2,60 %

Polska 2,10 %

Portugalia 0,74 %

Rumunia 1,07 %

Słowenia 0,23 %

Finlandia 1,17 %

Szwecja 2,68 %

Zjednoczone Królestwo 17,16 %

2. 
Od dnia 1 stycznia 1978 roku, finansowanie odbywać się będzie na zasadach ustalonych w trakcie roku akademickiego, który rozpocznie się dnia 1 stycznia 1977 roku, w świetle rozwoju we Wspólnotach Europejskich do tego dnia oraz alternatywnego finansowania przez Wspólnotę.
1. 
Wydatki wskazane w budżecie zatwierdzane są na jeden rok budżetowy, z zastrzeżeniem innych przepisów ustanowionych zgodnie z Artykułem 26.
2. 
Zgodnie z warunkami ustanowionymi na mocy Artykułu 26, wszelkie środki inne niż odnoszące się do wydatków dotyczących personelu, które nie zostaną wykorzystane na koniec roku budżetowego, mogą być przeniesione wyłącznie na następny rok budżetowy.
3. 
Środki są klasyfikowane w rozdziały grupujące pozycje wydatków według ich charakteru i przeznaczenia oraz są dzielone dalej w niezbędnym zakresie, zgodnie z regulaminem finansowym.
1. 
Dyrektor wykonuje budżet zgodnie z regulaminem finansowym oraz w granicach przyznanych środków. Dyrektor składa Wysokiej Radzie sprawozdania ze swojego zarządu.
2. 
Regulamin finansowy może ustanawiać przepisy dotyczące przeniesienia środków z jednego rozdziału do innego lub pomiędzy jednostkami podziału.

Jeżeli na początku roku budżetowego, budżet nie był jeszcze poddany głosowaniu, kwota równa nie więcej niż jednej dwunastej środków budżetowych poprzedniego roku budżetowego może być wydana w każdym miesiącu w odniesieniu do każdego rozdziału lub innej jednostki podziału budżetu zgodnie z przepisami regulaminu finansowego; jednakże, powyższe ustalenie nie ma wpływu na pozostawienie do dyspozycji Instytutu środków w kwocie przewyższającej jedną dwunastą środków przewidzianych w przygotowywanym projekcie budżetu.

Wysoka Rada, stanowiąc większością kwalifikowaną, może zezwolić na wydatek powyżej jednej dwunastej pod warunkiem zachowania pozostałych warunków poprzedniego ustępu.

Umawiające się Państwa, na zasadzie tymczasowości i zgodnie z podziałem obowiązującym w poprzednim roku budżetowym, uiszczają miesięczne opłaty niezbędne do zapewnienia stosowania niniejszego Artykułu.

1. 
Wysoka Rada mianuje dwóch rewidentów, posiadających różne obywatelstwo, na okres czterech lat. Ich mandat jest odnawialny.

Celem audytu, który przeprowadzany jest na podstawie dokumentów i w razie potrzeby na miejscu, jest stwierdzenie czy otrzymano wszystkie wpływy oraz czy poczynione wydatki były legalne i prawidłowe oraz czy zarządzanie finansami jest należyte.

Rewidenci corocznie przedkładają swoje sprawozdania Wysokiej Radzie.

Dyrektor udziela wszelkich informacji oraz zapewnia rewidentom wsparcie, którego mogą potrzebować przy wykonywaniu swoich obowiązków.

2. 
Regulamin finansowy ustanawia warunki, na jakich udziela się Dyrektorowi absolutorium z wykonania budżetu.
1. 
Dyrektor opracowuje projekt trzyletniej prognozy finansowej oraz po konsultacji z Radą Akademicką przedkłada go Wysokiej Radzie w celu zbadania i oceny.
2. 
Procedura wykonania ustępu 1 jest ustanawiana w regulaminie finansowym.
1. 
Republika Włoska zapewnia Instytutowi wolny od opłat grunt we Florencji i budynki niezbędne do prowadzenia działalności Instytutu oraz podejmuje się ich utrzymania. Republika Włoska na tych samych warunkach pozostawia do dyspozycji personelu dydaktycznego, studentów prowadzących badania i pracowników administracyjnych Instytutu w pełni wyposażoną restaurację i pomieszczenie socjalne na terenie Instytutu.
2. 
Procedura wykonania ustępu 1 zostanie ustanowiona w umowie dotyczącej siedziby.
1. 
Wysoka Rada, stanowiąc jednomyślnie na wniosek Dyrektora Instytutu lub jednego z członków Wysokiej Rady przyjmuje regulamin finansowy, określający w szczególności:
a)
procedurę ustanawiania i wykonywania rocznego budżetu oraz przedstawiania i weryfikacji rozliczeń;
b)
procedurę przygotowywania trzyletniej prognozy finansowej;
c)
metodę i procedurę opłacania i wykorzystywania wkładów Państw Członkowskich;
d)
zasady i procedurę dotyczące odpowiedzialności intendentów i księgowych.
2. 
Regulamin finansowy przewidziany w ustępie 1 może uwzględniać powołanie Komitetu do spraw budżetu i finansów, składającego się z przedstawicieli Umawiających się Państw, który odpowiadałby za przygotowanie obrad Wysokiej Rady dotyczących spraw budżetowych i finansowych.