Art. 11. - Konwencja dotycząca przeniesienia wierzytelności oraz wkładów posiadanych w Królewskiej Węgierskiej Pocztowej Kasie Oszczędności przez obywateli terytorjów odstąpionych przez b. Królestwo Węgierskie, względnie przez b. Cesarstwo Austrjackie. Budapeszt.1922.11.07.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.5.27

Akt utracił moc
Wersja od: 7 września 1931 r.
Artykuł  11.

Ad 1º artykułu 10. Podział tytułów dłużnych, przedwojennych b. Królestwa Węgierskiego, przewidzianych w paragrafie 1, artykułu 10, których to tytułów dłużnych wartość nominalna w nim ustalona na 135.000.000 (sto trzydzieści pięć miljonów) koron, - zostanie uregulowany na mocy specjalnego układa między Rumunją, Królestwem Serbsko-Chorwacko-Słoweńskiem i Czechosłowacją.

Z chwilą, gdy narodowe ryczałty (bloki) wierzytelności zostaną definitywnie ustalone w porozumieniu z Pocztową Kasą Oszczędności w Budapeszcie, - Rumunja, Królestwo Serbsko-Chorwacko-Słoweńskie i Czechosłowacja ustalą pokrycie w tytułach dłużnych, przypadające im zgodnie z powyższym układem i jednocześnie powiadomią o wyniku Pocztową Kasę Oszczędności w Budapeszcie, która przy podziale będzie się tym wynikiem kierować.

Ad 2º - 3º artykułu 10. W celu zabezpieczenia Państw, zainteresowanych od wahań kursów giełdowych, zostaje uchwalonem, że wypłata sumy ryczałtowej w wysokości 500.000.000 (pięciuset miljonów) koron, przewidziana w paragrafie 3 artykułu 10 zostanie uskutecznioną zapomocą wypłaty 21.500.000 (dwudziestu jednego miljona pięciuset tysięcy) lei - Rumunji, oraz zapomocą wypłaty 4.250.000 (czterech miljonów dwustu pięćdziesięciu tysięcy) dinarów, - Królestwu Serbsko-Chorwacko-Słoweńskiemu. W tym celu Pocztowa Kasa Oszczędności w Budapeszcie zaopatrzy się w przekazy na jedno z miejsc bankowych w Rumunji, względnie w Królestwie Serbsko-Chorwacko-Słoweńskiem i powiadomi o tem Rządy zainteresowane. Rządy Państw zainteresowanych zobowiązują się, z chwilą podpisania niniejszej konwencji, nie przedsiębrać żadnych miar fiskalnych ani innych, które mogłyby pozbawić w całości lub w części przekazy, nabyte przez Pocztową Kasę Oszczędności, ich przeznaczenia i któreby mogły przynieść im jakąkolwiek ujmę. W razie jednak, gdyby uzyskane przekazy zostały dotknięte przez takie miary, straty z nich wynikłe, zostaną zwrócone przez Państwo, które takie miary przedsiębrało.

Ad 4º artykułu 10. Wierzytelności lombardowane Pocztowej Kasy Oszczędności, przewidziane w artykule 10, zostaną oddane, jako pokrycie dodatkowe, trzem Państwom, zainteresowanym, bez zapisywania ich na rachunek.

Wyżej wymienione wierzytelności lombardowane zostaną zakomunikowane każdej poszczególnej instytucji odbiorczej (nabywczej) w oddzielnej liście, którą to listę te instytucje będą musiały sprawdzić co do przynależności państwowej i miejsca zamieszkania (siedziby prawnej) dłużników. Wspomniane wierzytelności lombardowane, zostaną uznane, po wprowadzeniu do nich poprawek za wspólną zgodą,- i nabyte przez odnośną instytucję narodową wraz z listami zastawnemi (hipotecznemi).

Wydawanie części składowych pokrycia, przewidzianego w artykule 10, będzie miało miejsce jednocześnie z definitywnem przeniesieniem ryczałtów należytości i przy uwzględnianiu przepisów wyżej podanych.