Art. 10. - Konwencja dotycząca przeniesienia wierzytelności oraz wkładów posiadanych w Królewskiej Węgierskiej Pocztowej Kasie Oszczędności przez obywateli terytorjów odstąpionych przez b. Królestwo Węgierskie, względnie przez b. Cesarstwo Austrjackie. Budapeszt.1922.11.07.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.5.27

Akt utracił moc
Wersja od: 7 września 1931 r.
Artykuł  10.

Wierzytelności i długi, wynikające z bilansu rozrachunków Pocztowej Kasy Oszczędności względem zarządów pocztowych Rumunji, Królestwa Serbsko-Chorwacko-Słoweńskiego i Czechosłowacji oraz saldo rachunkowe z wzajemnych rozrachunków {Budapeszteńskiej Pocztowej Kasy Oszczędności z Serajewską Pocztową Kasą Oszczędności, będą zapisane na oddzielny rachunek dla każdego poszczególnego bloku (ryczałtu) narodowego Państw, wyżej wymienionych, biorąc jako proporcję koronę za koronę.

Wszystkie ryczałty narodowe, razem zebrane i w ten sposób skorygowane stanowić będą blok (ryczałt) ogólny Państw wyżej wymienionych. Na pokrycie tego ogólnego bloku będą przeznaczone następujące części składowe własności Pocztowej Kasy Oszczędności.

1º Przedewszystkiem tytuły dłużne pożyczki przedwojennej b. Królestwa Węgierskiego, które to tytuły dłużne zgodnie ze spisem, załączonym przy niniejszem, znajdują się w posiadaniu własnem Pocztowej Kasy Oszczędności w Budapeszcie w nominalnej ogólnej wysokości 135.000.000 (sto trzydzieści pięć miljonów) koron, bez nacechowania ich przez Węgry, że do nich należą. Te tytuły dłużne winny być dostarczone wraz ze wszystkiemi kuponami i talonami, względnie z listami procentowemi, począwszy od dat, wskazanych w liście załączonej przy niniejszem. Ryczałt tytułów dłużnych, wyszczególniony w tej liście, a ustalony w wysokości nominalnej koron 766.880 (siedemset sześćdziesiąt sześć tysięcy, osiemset osiemdziesiąt) będzie zarezerwowany na pokrycie wierzytelności, posiadanych przez obywateli Fiume w Pocztowej Kasie Oszczędności w Budapeszcie.

Tytuły dłużne, nabyte z pożyczki przedwojennej b. Królestwa Węgierskiego będą zaliczone na rachunek pokrycia ryczałtu ogólnego, według ich wartości nominalnej, korona za koronę. Kupony przeterminowane i już oderwane nie będą zaliczone i nie będą miały wartości ani wobec Państwa nabywczego (odbiorczego), ani wobec Węgier.

W razie, gdyby wysokość ryczałtu ogólnego, który zostanie ustalony, okazała się mniejszą lub równą sumie 135.000.000 (stu trzydziestu pięciu miljonów) koron, ilość tytułów dłużnych, które mają być wydane, nie będzie mogła przekraczać wysokości ryczałtu ogólnego.

Natomiast, w razie, gdyby wysokość ogólnego ryczałtu przekraczała sumę 135.000.000 (stu trzydziestu pięciu miljonów) koron, ogólna suma ryczałtu zostanie pokryta, oprócz tytułami dłużnemi, wyżej wspomnianemi, również i wartościami, wyszczególnionemi w paragrafach 2 i 3 niniejszego artykułu.

2º Wierzytelności Pocztowej Kasy Oszczędności względem zagranicy, wyrażone w walucie innej niż w koronach węgierskich, będą zużyte, przedewszystkiem, na spłacenie obligacyj pieniężnych Pocztowej Kasy Oszczędności, podlegających przepisom Traktatu z Trianon, a obejmujących również należytości obywateli b. Cesarstwa Austrjackiego, którzy na mocy Traktatu z St. Germain otrzymali obywatelstwo włoskie, lecz z wyjątkiem należytości, których uregulowanie (wyrównanie) przewidzianem jest w niniejszej konwencji. Remanent wierzytelności zagranicznych, który nie będzie zaliczony do podlegających uregulowaniu, dotyczącemu obligacyj wyżej wymienionych, lub który nie będzie mógł podlegać temu uregulowaniu, - będzie służył za pokrycie dla ryczałtów narodowych. Pocztowa Kasa Oszczędności wykupi sumę tego remanentu wierzytelności drogą wpłaty 50.000.000 (pięćdziesięciu miljonów) koron węgierskich, która to suma stanowić będzie oszacowany równoważnik tego remanentu, a która jest objęta przez sumę, przewidzianą w paragrafie 3 niniejszego artykułu.

3º Suma ustalona w wysokości 500.000.000 (pięciuset miljonów) koron węgierskich, wypłacona zgodnie ze sposobem, przewidzianym w paragrafach 2º - 3º artykułu 11.

4º Wreszcie, jako pokrycie dodatkowe, wierzytelności Pocztowej Kasy Oszczędności, pochodzące z pożyczek, opartych na tytułach dłużnych (papierach wartościowych) (pożyczek lombardowych) względem dłużników, odpowiadających warunkom, artykułu 9 pod względem obywatelstwa oraz miejsca zamieszkania (siedziby prawnej).