Rozdział 4 - Uczestnictwo przedsiębiorstw przewozowych i spedycyjnych w postępowaniu celnym. - Kontrola celna i postępowanie celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1975.22.123

Akt utracił moc
Wersja od: 15 maja 1979 r.

Rozdział  4

Uczestnictwo przedsiębiorstw przewozowych i spedycyjnych w postępowaniu celnym.

§  24.
Do uczestnictwa w postępowaniu celnym są obowiązane trudniące się przewozem towarów przez granicę publiczne przedsiębiorstwa przewozowe i spedycyjne oraz zarządy portów morskich, rzecznych i lotniczych.
§  25.
1.
Do obowiązków przedsiębiorstw powołanych do uczestnictwa w postępowaniu celnym należy:
1)
zgłaszanie towarów z urzędu do odprawy celnej (art. 34),
2)
w razie zgłoszenia towarów do odprawy celnej z upoważnienia osoby określonej w art. 33 pkt 1 - wykonywanie wszelkich czynności ciążących na zgłaszającym, a zwłaszcza dostarczanie dokumentów potrzebnych w postępowaniu celnym, uiszczanie należności celnych i podjęcie towarów po odprawie celnej,
3)
wykonywanie czynności przygotowawczych związanych z przeprowadzaniem kontroli celnej, a zwłaszcza otwarcie przesyłki, rozpakowanie towaru i zapakowanie go do dalszego przewozu.
2.
Zgłoszenie towaru do odprawy celnej z urzędu nie pozbawia osoby uprawnionej (art. 33 pkt 1) prawa do udziału w dalszym postępowaniu. O decyzjach urzędu celnego zawiadamia się zgłaszającego, który jest obowiązany przekazać zawiadomienie osobie uprawnionej za pisemnym potwierdzeniem odbioru.
3.
Przedsiębiorstwa, z wyjątkiem państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon", zwanego dalej "PPTT", są obowiązane w porozumieniu z urzędem celnym wyznaczyć pracowników uprawnionych do zgłaszania towarów do odprawy celnej; na wniosek urzędu celnego przedsiębiorstwa te są obowiązane wyznaczyć innego pracownika do tych czynności.