Rozdział 3 - Przyjęcie środków przewozowych i towarów pod dozór celny oraz przechowywanie towarów celnych. - Kontrola celna i postępowanie celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1975.22.123

Akt utracił moc
Wersja od: 15 maja 1979 r.

Rozdział  3

Przyjęcie środków przewozowych i towarów pod dozór celny oraz przechowywanie towarów celnych.

§  20.
1.
Po doręczeniu dokumentów przez przewoźnika funkcjonariusz celny sprawdza stan zamknięć celnych na środkach przewozowych, zgodność cech i numerów tych środków z dokumentami, a w miarę potrzeby może sprawdzić stan opakowań towarów, ich ilość, znaki i numery.
2.
W razie stwierdzenia rozbieżności z treścią dokumentów lub uszkodzenia opakowania albo zamknięć celnych albo w razie dokonania przeładunku określonego w § 18 ust. 2 funkcjonariusz celny przeprowadza rewizję celną towaru. Odpowiedni protokół na powyższą okoliczność przy przewozie pojazdami drogowymi sporządza funkcjonariusz celny z udziałem przewoźnika, a w innych rodzajach przewozu przewoźnik albo przedstawiciel zarządu magazynu, przyjmujący towar na przechowanie, z udziałem funkcjonariusza celnego.
3.
W toku wykonywania czynności przewidzianych w ust. 1 i 2 funkcjonariusz celny przeszukuje w miarę potrzeby środek przewozowy.
§  21.
1.
Po dokonaniu czynności przewidzianych w § 20 funkcjonariusz celny nakłada zamknięcia celne bezpośrednio na dostarczone towary lub na środki przewozowe albo na stanowiące ich część pomieszczenia (§ 7 ust. 1).
2.
Nie nakłada się zamknięć celnych na towary:
1)
znajdujące się na statkach morskich, z wyjątkiem napojów alkoholowych, wyrobów tytoniowych, używek oraz przedmiotów innych lub w ilościach większych niż potrzebne do osobistego użytku, a posiadanych przez poszczególnych członków załogi,
2)
przewożone zgodnie z przepisami o przewozach bez opakowania w niektórych wagonach, otwartych barkach albo innych środkach przewozowych.
3.
Główny Urząd Ceł może zezwolić na zaniechanie nakładania zamknięć celnych również w innych wypadkach niż określone w ust. 2.
§  22.
1.
Jeżeli odprawy celnej towarów nie można dokonać na środku przewozowym lub podczas przeładunku, towary te na zarządzenie urzędu celnego podlegają złożeniu do magazynu celnego.
2.
Zarząd magazynu jest obowiązany przyjąć do magazynu celnego towary określone w ust. 1 bez względu na sposób ich przewozu przez granicę.
3.
Do towaru celnego złożonego w magazynie celnym stosuje się odpowiednio przepis § 8 ust. 4.
4.
Zarząd magazynu celnego jest obowiązany prowadzić ewidencję przechowywanych towarów w sposób uzgodniony z Głównym Urzędem Ceł.
§  23.
Przewoźnik, spedytor, zarząd portu lub magazynu są obowiązani zapewnić wykonanie prac fizycznych związanych z dokonywaniem czynności przewidzianych w § 20 i 21 oraz udzielać niezbędnych wyjaśnień dotyczących środków przewozowych i przewożonych towarów.