Rozdział 2 - Przewóz towarów przez granicę. - Kontrola celna i postępowanie celne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1975.22.123

Akt utracił moc
Wersja od: 15 maja 1979 r.

Rozdział  2

Przewóz towarów przez granicę.

§  9.
1.
Przedsiębiorstwa przewozowe, niezależnie od uzgodnień z innymi organami, określają w porozumieniu z organami administracji celnej czas postoju środków przewozowych w przejściach granicznych oraz czas przekraczania przez te środki granicy państwowej.
2.
Zarządy portów morskich, rzecznych i lotniczych oraz graniczne stacje kolejowe są obowiązane zawiadamiać graniczne urzędy celne o czasie i miejscu przybycia środków przewozowych na polski obszar celny oraz o czasie i miejscu opuszczenia przez nie tego obszaru.
§  10.
Graniczne stacje kolejowe są obowiązane zawiadomić graniczny urząd celny:
1)
o oczekiwanym przybyciu, opóźnieniu lub odwołaniu pociągu kursującego według rozkładu jazdy mającego przyjechać z zagranicy albo wyjechać za granicę - niezwłocznie po nadejściu na stację odpowiedniego zawiadomienia,
2)
o oczekiwanym przybyciu z zagranicy pociągu dodatkowego towarowego - niezwłocznie po nadejściu na stację odpowiedniego zawiadomienia, a pasażerskiego - najpóźniej na 48 godzin przed jego przyjazdem na stację graniczną; o odjeździe za granicę pociągu dodatkowego towarowego - najpóźniej na 2 godziny przed jego odjazdem ze stacji granicznej, a pasażerskiego - najpóźniej na 48 godzin przed jego odjazdem z tej stacji,
3)
o doczepieniu do kursującego według rozkładu jazdy pociągu pasażerskiego wagonów towarowych - najpóźniej na 6 godzin przed przyjazdem pociągu z zagranicy na stację graniczną, jak i przed odjazdem pociągu za granicę,
4)
o oczekiwanym przybyciu lub odjeździe oddzielnych lokomotyw i innych niż pociągi pojazdów kolejowych - najpóźniej na 1 godzinę przed ich przyjazdem z zagranicy lub odjazdem za granicę.
§  11.
1.
Pojazdy kolejowe przyjeżdżające z zagranicy i wyjeżdżające za granicę powinny być zatrzymywane w miejscach odpraw celnych. Opuszczenie przez pojazdy kolejowe tych miejsc wymaga zezwolenia urzędu celnego niezależnie od zezwoleń innych organów.
2.
O nieprzewidzianym zatrzymaniu się pojazdu kolejowego między granicą państwową a miejscem odpraw celnych kierownik pojazdu, a jeżeli zatrzymanie nastąpiło w obrębie stacji kolejowej - stacja ma obowiązek zawiadomić niezwłocznie graniczny urząd celny.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do pojazdów drogowych.
§  12.
W pociągach, w których odprawa celna odbywa się w czasie ruchu, kierownik pociągu obowiązany jest przed jej rozpoczęciem oddzielić podróżnych pozostających w kraju od podróżnych wyjeżdżających za granicę.
§  13.
Przedsiębiorstwo przewozowe międzynarodowej komunikacji autobusowej jest obowiązane zawiadomić graniczny urząd celny o wprowadzeniu dodatkowych kursów autobusowych na 24 godziny przed wyjazdem za granicę lub przyjazdem z zagranicy autobusu.
§  14.
1.
Przewoźnik morski lub jego pośrednik jest obowiązany:
1)
zawiadamiać urząd celny codziennie na piśmie o spodziewanym przybyciu z zagranicy statków morskich w następnych 48 godzinach oraz o przewidzianym w ciągu najbliższych 24 godzin wyjściu statków morskich za granicę,
2)
zawiadomić urząd celny na 2 godziny przed zamierzonym przeprowadzeniem statku morskiego na inne miejsce postoju w porcie lub zamierzonym wyjściu statku w morze.
2.
Kapitanat portu jest obowiązany zawiadomić urząd celny o przybyciu statku morskiego najpóźniej na 2 godziny przed oczekiwanym przybyciem statku na wyznaczone miejsce postoju.
3.
Urząd celny może wyrazić zgodę na skrócenie czasu zawiadomień, o których mowa w ust. 1 i 2, lub na odstąpienie od wykonania tego obowiązku.
§  15.
Do statków żeglugi śródlądowej stosuje się odpowiednio przepisy § 14 ust. 1 pkt 2 oraz ust. 2 i 3, z tym że zawiadomienia urzędu celnego o oczekiwanym przybyciu statku i o zamierzonym wyjściu statku dokonuje przedsiębiorstwo żeglugi śródlądowej.
§  16.
Do statków powietrznych stosuje się odpowiednio przepisy § 10 pkt 1 i 2.
§  17.
1.
Osoba przekraczająca granicę państwową jest obowiązana zgłosić do odprawy celnej wszystkie przewożone ze sobą towary bez względu na to, czy stanowią one jej własność, a na żądanie funkcjonariusza celnego rozpakować swój bagaż i okazać przewożone przedmioty.
2.
Przez towary przewożone ze sobą przez osobę przekraczającą granicę państwową rozumie się towary, którymi ona w czasie kontroli celnej bezpośrednio włada.
§  18.
1.
Przewoźnik jest obowiązany dostarczyć do granicznego urzędu celnego wszystkie towary przewożone przez granicę państwową. Nie wolno mu przyjmować ani wydawać towarów podczas przejazdu środka przewozowego pomiędzy granicą a granicznym urzędem celnym.
2.
W razie dokonania przeładunku między granicą państwową a granicznym miejscem odpraw celnych bez udziału przedstawiciela urzędu celnego (art. 24 ust. 2) przewoźnik obowiązany jest zawiadomić o tym graniczny urząd celny jednocześnie z dostarczeniem towaru przywiezionego z zagranicy, a w stosunku do towaru wywożonego przed jego wywozem za granicę.
§  19.
1.
Jednocześnie z dostarczeniem towarów przewoźnik obowiązany jest doręczyć urzędowi celnemu dokumenty dotyczące ich przewozu:
1)
przy przewozie koleją:
a)
wykaz zdawczy przesyłek towarowych oraz wykaz przesyłek bagażowych; wykazy te w razie przywozu z zagranicy doręcza się niezwłocznie po przyjeździe pociągu lub po otrzymaniu wykazu od organu kolei zdającej, a w razie wywozu za granicę przed odjazdem pociągu w czasie niezbędnym do dokonania kontroli celnej,
b)
wykaz wagonowy - do wglądu,
c)
listy przewozowe z dokumentami załączonymi przez nadawcę przesyłki - do wglądu,
2)
przy przewozie statkami morskimi:
a)
zgłoszenie ładunku w liczbie egzemplarzy niezbędnej na potrzeby kontroli celnej,
b)
zgłoszenie ogólne - gdy statek nie ma ładunku do wyładowania lub załadowania w danym porcie,
c)
spis bagaży rejestrowanych,
d)
konosamenty - do wglądu,
e)
listę załogi i pasażerów,
f)
zgłoszenie zasobów statku,
g)
zgłoszenie rzeczy załogi - z wyjątkiem przedmiotów w ilościach niezbędnych do codziennego osobistego użytku na statku,
3)
przy przewozie statkami żeglugi śródlądowej:
a)
listy przewozowe lub konosamenty - do wglądu,
b)
listę załogi i pasażerów,
c)
w przywozie także zgłoszenia, o których mowa w pkt 2 lit. c) i g),
4)
przy przewozie statkami powietrznymi:
a)
manifest lotniczy,
b)
listy przewozowe do wglądu,
5)
przy przewozie ciężarowymi pojazdami samochodowymi - listy przewozowe, a w razie ich braku dokumenty określone w odrębnych przepisach - do wglądu,
6)
przy przewozie pocztowym - wykaz ładunku.
2.
Główny Urząd Ceł może zwolnić przewoźnika z obowiązku doręczania niektórych dokumentów wymienionych w ust. 1.