Rozdział 4 - Obowiązki i prawa komorników. - Komornicy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1932.107.886

Akt utracił moc
Wersja od: 20 lutego 1939 r.

Rozdział  IV.

Obowiązki i prawa komorników.

§  31. 
Komornik pełni czynności osobiście z wyjątkiem przypadków, oznaczonych w instrukcji dla komorników.

Do załatwiania czynności kancelaryjnych komornik może utrzymywać na własny koszt personel pomocniczy, za którego czynności jest osobiście odpowiedzialny.

§  32.  1
 Komornik powinien utrzymywać biuro w siedzibie sądu grodzkiego, przy którym urzęduje.

Prezes sądu okręgowego może zlecić komornikowi utrzymywanie biura w obrębie jego rewiru, nawet poza siedzibą sądu.

Prezes sądu apelacyjnego może zlecić komornikom danej miejscowości utrzymywanie biur w jednym budynku, w miarę możności sądowym.

§  33. 
Komornik powinien dostosować do warunków miejscowych godziny przyjęć dla stron interesowanych. Po uzyskaniu zatwierdzenia tych godzin przez kierownika sądu komornik poda je do wiadomości powszechnej na tablicy u wejścia do biura, a w razie potrzeby także drogą komunikatów do czasopism.

Na tablicy należy również podać miejsce (ulica i dom) zamieszkania komornika.

§  34. 
W sprawach pilnych komornik powinien przyjąć osoby interesowane poza godzinami przyjęć.
§  35. 
Komornik, wyjeżdżając w sprawach urzędowych, pozostawia w biurze zawiadomienie, dokąd się udał i kiedy powróci.

W razie urlopu lub przerwy w urzędowaniu z innej przyczyny, komornik na drzwiach biura wywiesza zawiadomienie o osobie i miejscu urzędowania zastępcy.

§  36. 
Komornik używa tytułu: "Komornik Sądu Grodzkiego w ......", "Komornik Sądu Grodzkiego w ...... rewiru ...... " lub "Komornik Sądu Grodzkiego do spraw ...... w ......".

Jeżeli siedziba komornika nie jest siedzibą sądu grodzkiego, określenie powyższe uzupełnia się dodatkiem: "z siedzibą w ......".

§  37. 
Pieczęć urzędowa komornika o średnicy 36 mm do tłoczenia w papierze i do tuszu, a 30 mm do laku powinna odpowiadać przepisom o pieczęciach urzędowych w Zarządzie Centralnym Ministerstwa Sprawiedliwości, jako też w sądach i urzędach wymiaru sprawiedliwości i więziennictwa.

Napis na pieczęciach komornika będzie następujący: "Komornik Sądu Grodzkiego w ......".

§  38. 
Komornik używa oznak, przewidzianych w rozporządzeniu Ministra Sprawiedliwości, wyda-nem w porozumieniu z Prezesem Rady Ministrów oraz Ministrem Wyznań Religijnych i Oświecenia Publicznego z dnia 11 lipca 1931 r. w sprawie oznak urzędów i organów pomocniczych i wykonawczych w dziale Ministerstwa Sprawiedliwości (Dz. U. R. P. Nr. 74, poz. 601) z napisem, wymienionym w § 5 punkt 2) tego rozporządzenia.
§  39.  2
 (uchylony).
§  40. 
Komornik otrzymuje ze Skarbu Państwa uposażenie, określone w ustawie o uposażeniu urzędników państwowych.

Na pokrycie kosztów utrzymania biura (wydatki osobowe i rzeczowe) komornik zatrzymuje dla siebie 40% pobieranych za czynności opłat.

Komornik ponosi koszt wykonania pieczęci, oznak i emblematu.

1 § 32 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 15 lutego 1939 r. (Dz.U.39.13.77) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 20 lutego 1939 r.
2 § 39 uchylony przez § 6 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1935 r. o stroju urzędowym komorników sądowych (Dz.U.36.9.93) z dniem 1 lipca 1936 r.