Rozdział 4 - Zasady wyborów członków zespołów Komitetu - Komitet Badań Naukowych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.33.389 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 kwietnia 2003 r.

Rozdział  4

Zasady wyborów członków zespołów Komitetu

1.
Członków zespołów Komitetu, z których każdy reprezentuje dyscyplinę naukową określoną przez Komitet na podstawie art. 8 ust. 3 i 4, wybiera się w bezpośrednich wyborach dwustopniowych, obejmujących zgłaszanie kandydatów i wybory do zespołów.
2.
Wyborcy zgłaszają kandydatów na członków wybranego przez siebie zespołu Komitetu, a jeżeli zgadzają się na kandydowanie, równocześnie wskazują dyscyplinę naukową, którą reprezentują w tym zespole.
1.
Czynne prawo wyborcze przysługuje osobie posiadającej tytuł naukowy lub stopień naukowy, zatrudnionej w jednostce naukowej.
2.
Każdy wyborca może tylko raz zgłaszać kandydatów i tylko raz głosować.
3.
Bierne prawo wyborcze przysługuje osobie posiadającej tytuł naukowy lub stopień naukowy doktora habilitowanego, zatrudnionej w jednostce naukowej, z zastrzeżeniem ust. 4.
4.
Bierne prawo wyborcze nie przysługuje osobie, która:
1)
była członkiem zespołu Komitetu pochodzącym z wyboru przez dwie kolejne kadencje poprzedzające wybory,
2)
pełni funkcję rektora, prorektora lub dziekana w szkole wyższej,
3)
pełni funkcję dyrektora placówki naukowej Polskiej Akademii Nauk lub dyrektora jednostki badawczo-rozwojowej,
4)
pełni funkcję Prezesa Polskiej Akademii Nauk lub Prezesa Polskiej Akademii Umiejętności.
5.
Kadencja członków zespołów Komitetu pochodzących z wyboru trwa cztery lata.
6.
W razie zmniejszenia się składu osobowego zespołu komitetu w okresie trwania kadencji, skład zespołu zostaje uzupełniony o osoby, które uzyskały w wyborach kolejno największą liczbę głosów, a nie weszły w skład zespołu, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 7.
7.
W przypadku gdy członek zespołu w okresie trwania kadencji obejmuje funkcję wymienioną w ust. 4 pkt 2-4, jego członkostwo w zespole Komitetu ustaje z dniem objęcia tej funkcji.
1.
Wybory do zespołów Komitetu przeprowadza Komisja Wyborcza, powołana przez Przewodniczącego Komitetu.
2.
Przewodniczący Komitetu, w drodze rozporządzenia, ustala regulamin wyborów do zespołów Komitetu, uwzględniając w szczególności terminy poszczególnych czynności wyborczych, zadania komisji wyborczych, sposób przeprowadzenia wyborów i ogłoszenia ich wyników.
3.
Jednostki naukowe powołują miejscowe komisje wyborcze zgodnie z regulaminem wyborczym.
1.
Zgłaszanie kandydatów na członków zespołów Komitetu przeprowadza się drogą ankietowania wszystkich wyborców.
2.
Każdy wyborca zgłasza nie więcej niż trzech kandydatów tylko do jednego zespołu Komitetu, do właściwości którego należy reprezentowana przez niego dyscyplina naukowa, w tym tylko jednego zatrudnionego w tej samej co wyborca szkole wyższej, wyższej szkole zawodowej lub innej jednostce naukowej.
3.
Komisja Wyborcza sporządza listy kandydatów do zespołów, kierując się następującymi zasadami:
1)
liczba kandydatów jest trzykrotnie większa od liczby członków zespołu,
2)
kandydatami zostają osoby, które kolejno uzyskały największą liczbę zgłoszeń i wyraziły zgodę na kandydowanie do określonego zespołu Komitetu, jako reprezentanci wskazanych przez nich dyscyplin naukowych,
3)
w razie równej liczby zgłoszeń zwiększa się odpowiednio listę kandydatów,
4)
na liście nie może się znaleźć więcej niż trzech przedstawicieli tej samej dyscypliny nauki, a jeżeli dla zespołu określono mniej niż pięć dyscyplin naukowych, na liście nie może się znaleźć więcej niż sześciu kandydatów reprezentujących dyscyplinę określoną przez Komitet na podstawie art. 8 ust. 3, która będzie reprezentowana przez dwóch członków zespołu.
4.
Na podstawie list kandydatów do poszczególnych zespołów przeprowadza się wybory drogą ponownego ankietowania wszystkich wyborców.
5.
Wybory członków zespołów są tajne.
6.
Każdy wyborca głosuje co najwyżej na pięciu kandydatów do zespołu Komitetu, do właściwości którego należy reprezentowana przez niego dyscyplina naukowa.
7.
Członkami każdego zespołu zostają kandydaci, którzy kolejno otrzymali największą liczbę głosów, z tym że w zespole nie może być więcej niż dwóch przedstawicieli jednej dyscypliny nauki. W razie równej liczby głosów, Komisja Wyborcza przeprowadza losowanie.
8.
W przypadku gdy wybory nie wyłonią składu zespołu Komitetu zgodnego z określonym przez Komitet podziałem na dyscypliny naukowe, Przewodniczący Komitetu wybiera brakującego reprezentanta dyscypliny naukowej z listy kandydatów zgłoszonych do tego zespołu Komitetu.