Rozdział 7 - Prawomocność orzeczeń komisji rozjemczych i komisji odwoławczych do spraw pracy. - Komisje rozjemcze oraz komisje odwoławcze do spraw pracy.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1976.31.183 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1984 r.

Rozdział  7

Prawomocność orzeczeń komisji rozjemczych i komisji odwoławczych do spraw pracy.

§  55.
1.
Orzeczenie komisji rozjemczej lub komisji odwoławczej do spraw pracy staje się prawomocne, jeżeli nie wniesiono od niego odwołania albo gdy zostało utrzymane w mocy w postępowaniu odwoławczym.
2.
Na żądanie pracownika przewodniczący komisji rozjemczej oraz komisji odwoławczej do spraw pracy zarządza niezwłoczne wydanie odpisu prawomocnego orzeczenia komisji albo wyciągu z protokołu posiedzenia zawierającego treść ugody zawartej między pracownikiem a zakładem pracy.
3.
Prawomocność orzeczenia komisji rozjemczej lub komisji odwoławczej do spraw pracy stwierdza jej przewodniczący na odpisie orzeczenia w formie adnotacji o treści następującej: "Stwierdzam, że niniejsze orzeczenie jest prawomocne", opatrzonej podpisem przewodniczącego komisji.
4.
Prawomocne orzeczenie komisji rozjemczej lub odwoławczej do spraw pracy zaopatrzone w stwierdzenie jego prawomocności (ust. 3), a także poświadczony przez przewodniczącego komisji wyciąg z protokołu, zawierający treść ugody zawartej przed komisją, stanowią tytuły egzekucyjne.
5.
Po uprawomocnieniu się orzeczenia w sprawie, w której w związku z uprzednim jej rozpoznaniem przez sąd pracy i ubezpieczeń społecznych powstał obowiązek zwrotu kosztów postępowania sądowego, przewodniczący komisji rozjemczej lub komisji odwoławczej do spraw pracy przekazuje akta sprawy właściwemu sądowi w celu orzeczenia o tych kosztach.