Rozdział 3 - Tryb postępowania komisji lekarskich - Komisje lekarskie i komisje poborowe, wynagradzanie za udział w ich pracy oraz odpłatność za badania specjalistyczne.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1998.64.415 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 28 maja 1998 r.

Rozdział  3

Tryb postępowania komisji lekarskich

§  13.
1.
Pracą komisji lekarskiej kieruje jej przewodniczący.
2.
Do przewodniczącego komisji należy:
1)
przewodniczenie posiedzeniom komisji,
2)
organizowanie i nadzorowanie pracy członków komisji oraz prowadzenie listy obecności,
3)
reprezentowanie komisji na zewnątrz,
4)
decydowanie o wyłączeniu członka komisji,
5)
występowanie do wojewody o odwołanie członka komisji,
6)
zwalnianie z obowiązku osobistego zgłaszania się poborowego przed komisją,
7)
kierowanie poborowych na badania specjalistyczne lub obserwację szpitalną,
8)
formułowanie propozycji orzeczeń komisji,
9)
informowanie poborowych, uznanych za czasowo niezdolnych do służby wojskowej, o skierowaniu z urzędu wniosku do komisji poborowej o udzielenie odroczenia tej służby,
10)
składanie sprawozdań z działalności komisji,
11)
wykonywanie innych zadań przewidzianych w przepisach ustawy.
3.
Do lekarzy - członków komisji lekarskiej należy:
1)
badanie stanu zdrowia poborowych,
2)
występowanie, w uzasadnionych przypadkach, z wnioskami o skierowanie poborowych na badania specjalistyczne lub obserwację szpitalną,
3)
opiniowanie podań o zwolnienie z obowiązku osobistego zgłoszenia się do poboru i przedstawianie wniosków w tej sprawie przewodniczącemu,
4)
nadzorowanie pracy średniego personelu medycznego, a w szczególności prowadzenia księgi orzeczeń lekarskich; w wojewódzkiej komisji lekarskiej księgę orzeczeń lekarskich prowadzi wyznaczony członek tej komisji,
5)
propagowanie oświaty sanitarnej i honorowego krwiodawstwa wśród poborowych.
4.
Do zadań sekretarza komisji lekarskiej należy prowadzenie dokumentacji związanej z działalnością i orzecznictwem komisji.
§  14.
Do zadań średniego personelu medycznego należy prowadzenie księgi orzeczeń lekarskich i pomoc medyczna, zgodnie z zadaniami określanymi przez przewodniczącego rejonowej komisji lekarskiej.
§  15.
1.
Badanie lekarskie poborowych odbywa się w obecności całego składu komisji lekarskiej, z tym że sekretarz komisji nie bierze udziału w głosowaniu przy orzekaniu o stanie zdrowia poborowych.
2.
Jeżeli poborowy z powodu chorób, ułomności lub wad fizycznych zgłasza prośbę o zbadanie go bez obecności osób nie będących lekarzami, należy taką prośbę uwzględnić.
3.
Jeżeli po dokonaniu badań lekarze wchodzący w skład komisji nie mogą ustalić stanu zdrowia poborowego i stopnia jego zdolności do służby wojskowej, stawiają wniosek o skierowanie poborowego do zakładu opieki zdrowotnej na badania specjalistyczne albo na obserwację szpitalną. Wzór skierowania stanowi załącznik nr 1 do rozporządzenia.
4.
W wypadku, o którym mowa w ust. 3, wydanie orzeczenia o stopniu zdolności do służby wojskowej może nastąpić z uwzględnieniem wyników badań specjalistycznych lub obserwacji szpitalnej w czasie ponownego stawienia się poborowego przed komisją.
§  16.
1.
Poborowy trwale niezdolny do osobistego stawienia się przed komisją wskutek kalectwa lub ułomności może wnieść do tej komisji podanie o zwolnienie od obowiązku osobistego stawiennictwa. Podanie takie może wnieść również osoba sprawująca opiekę nad poborowym.
2.
W podaniu o zwolnienie od obowiązku osobistego stawienia się poborowy, do celów ewidencji wojskowej, jest obowiązany podać nazwisko, imię, imię ojca, datę i miejsce urodzenia, wykształcenie, zawód, numer i serię dowodu osobistego oraz nazwę i siedzibę organu, który go wydał. Do podania należy dołączyć zaświadczenie zakładu opieki zdrowotnej, stwierdzające rodzaj kalectwa lub ułomności uniemożliwiającej osobiste stawienie się poborowego do poboru.
3.
W razie gdy rejonowa komisja lekarska nie może orzec o stopniu zdolności poborowego do czynnej służby wojskowej na podstawie zaświadczenia zakładu opieki zdrowotnej, przewodniczący komisji zarządza zbadanie poborowego w miejscu jego pobytu przez lekarzy wchodzących w skład komisji, bez wezwania poborowego do osobistego stawienia się.
§  17.
Orzeczenie rejonowej komisji lekarskiej uznające poborowego za czasowo niezdolnego do czynnej służby wojskowej przekazuje się rejonowej komisji poborowej.
§  18.
1.
Orzeczenie wojewódzkiej komisji lekarskiej doręcza się poborowemu i wojskowemu komendantowi uzupełnień.
2.
Orzeczenie wojewódzkiej komisji lekarskiej o czasowej niezdolności poborowego do czynnej służby wojskowej przewodniczący tej komisji przesyła rejonowej komisji poborowej w celu udzielenia przez nią odroczenia zasadniczej służby wojskowej.
§  19.
Przepisy niniejszego rozdziału stosuje się odpowiednio do poboru kobiet, które zostały poddane obowiązkowi stawienia się do poboru, z tym że:
1)
badania stanu zdrowia dokonuje się z udziałem pomocniczego personelu kobiecego,
2)
w pomieszczeniu, w którym badania są przeprowadzane, nie mogą być obecne w tym czasie osoby nie będące lekarzami,
3)
w czasie przeprowadzania poboru kobiet nie powinni być wzywani do komisji lekarskiej mężczyźni,
4)
orzeczeń rejonowej komisji lekarskiej lub wojewódzkiej komisji lekarskiej dotyczących kobiet nie przekazuje się rejonowej komisji poborowej w celu udzielenia odroczenia służby wojskowej.
§  20.
Przepisy niniejszego rozdziału stosuje się również do badania ochotników zgłaszających się do poboru, z tym że niestawienie się ochotnika przed rejonową komisją lekarską jest traktowane jako rezygnacja z ubiegania się o ochotnicze odbycie zasadniczej służby wojskowej.