Rozdział 3 - DORĘCZENIE, TERMINY, KOSZTY POSTĘPOWANIA. - Komisje dyscyplinarne i postępowanie dyscyplinarne przeciwko pracownikom państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".

Dziennik Ustaw

Dz.U.1936.57.417

Akt utracił moc
Wersja od: 27 lipca 1936 r.

Rozdział  III.

DORĘCZENIE, TERMINY, KOSZTY POSTĘPOWANIA.

§  45.
(1)
Wszelkie doręczenia, które mają nastąpić według rozporządzenia niniejszego, są ważne i powodują bieg terminów, jeżeli uskutecznione są do rąk własnych oskarżonego, dorosłego domownika, bądź obrońcy tudzież do rąk rzecznika dyscyplinarnego lub jego zastępcy.
(2)
Jeżeli doręczenie nie może być dokonane do rąk oskarżonego, dorosłego domownika lub obrońcy, wówczas pismo składa się u kierownika jednostki organizacyjnej, do której personelu oskarżony należy, a o złożeniu pisma wywiesza się w lokalu tej jednostki w widocznem miejscu zawiadomienie.
(3)
Doręczenie uważa się za dokonane z upływem siódmego dnia, licząc od dnia następnego po wywieszeniu zawiadomienia.
(4)
Bieg terminu rozpoczyna się z dniem następnym po doręczeniu, lub ogłoszeniu. Niedziela i dni świąteczne nie wstrzymują ani rozpoczęcia, ani biegu terminu. Jeżeli koniec terminu przypada na niedzielę lub na dzień świąteczny, termin kończy się następnego dnia powszedniego.
(5)
Dzień nadania zażalenia i odwołania na pocztę lub w drodze służbowej na ręce bezpośredniego przełożonego uważa się za dzień ich wniesienia.
(6)
Odwołania i zażalenia wnosi się do przełożonego lub komisji dyscyplinarnej, wydających decyzję, postanowienie lub orzeczenie w pierwszej instancji.
§  46.
(1)
W razie uchybienia terminu do wniesienia zażalenia lub odwołania, instancja odwoławcza może przywrócić termin na prośbę oskarżonego, jeżeli tenże wykaże, że niezależnie od jego woli i winy okoliczności nie pozwoliły mu dotrzymać terminu.
(2)
Prośbę o przywrócenie terminu, z równoczesnem złożeniem odwołania lub zażalenia, należy wnosić w ciągu 7 dni od ustania przeszkody do właściwego przełożonego, względnie komisji I instancji (§ 45 ust. (5)), która przesyła je z wnioskiem rzecznika dyscyplinarnego do władzy rozstrzygającej lub do Komisji Odwoławczej.
§  47.
(1)
Koszty postępowania dyscyplinarnego ponosi w razie uwolnienia oskarżonego państwowe przedsiębiorstwo "Polska Poczta, Telegraf i Telefon", a w razie prawomocnego nałożenia kary dyscyplinarnej - skazany.
(2)
Wydatki w toku postępowania pokrywa jednostka organizacyjna, przed którą toczy się postępowanie dyscyplinarne, a wydatki w postępowaniu przed komisją dyscyplinarną - jednostka organizacyjna, przy której znajduje się komisja dyscyplinarna, wydatki zaś przed Komisjami Dyscyplinarnemi przy Ministrze Poczt i Telegrafów - jednostka organizacyjna, do której pracownik jest służbowo przynależny.
(3)
Do kosztów postępowania należą:
a)
wydatki na doręczenie wezwań i innych pism,
b)
należności świadków i biegłych,
c)
koszty podróży i diety obrońcy.
(4)
Należności świadków i biegłych, będących pracownikami P. P. T. T. lub funkcjonariuszami państwowymi, przysługują według norm przewidzianych przy podróżach służbowych.
(5)
Świadkowie i biegli, nie będący pracownikami P. P. T. T. lub funkcjonariuszami państwowymi, zamieszkali poza siedzibą komisji dyscyplinarnej, jeżeli odległość ich miejsca zamieszkania od komisji dyscyplinarnej wynosi najmniej 10 km, otrzymują zwrot niezbędnych kosztów przejazdu i strawne w wysokości po 5 zł: za pierwszy dzień pobytu w siedzibie komisji dyscyplinarnej i za każdą dalszą dobę.
(6)
Świadkowie, żyjący z zarobku dziennego, otrzymują wynagrodzenie za utracony wskutek stawiennictwa zarobek.
(7)
Biegli i tłumacze otrzymują prócz wynagrodzenia za pracę pokrycie wydatków niezbędnych do jej wykonania.
(8)
Decyzję o obowiązku zwrotu kosztów postępowania i ich wysokości wydaje po uprawomocnieniu się orzeczenia skazującego przełożony, przy którym istnieje komisja dyscyplinarna I instancji. Przeciw decyzji tej służy skazanemu w ciągu 7 dni prawo wniesienia zażalenia do Ministra Poczt i Telegrafów.
(9)
W przypadkach wyjątkowych Minister Poczt i Telegrafów może z urzędu lub na wniosek komisji dyscyplinarnej uwolnić skazanego w całości albo w części od zwrotu kosztów, zależnie od wymiaru kary lub, jeżeli uzna, że uiszczenie ich byłoby zbyt uciążliwe dla skazanego, albo najbliższej rodziny, będącej na jego utrzymaniu.
(10)
Koszty postępowania dyscyplinarnego i kary określone w § 27 ulegają ściągnięciu w trybie administracyjnym.
(11)
Oskarżonemu, którego uwolniono od winy i kary, należy zwrócić koszty podróży na rozprawę dyscyplinarną.
§  48.
(1)
Prośby o ułaskawienie, wnoszone do Prezydenta Rzeczypospolitej, mogą być przesyłane do zaopiniowania komisjom dyscyplinarnym.
(2)
Komisja dyscyplinarna, o ile możności w tym samym składzie, w którym wydała orzeczenie w danej instancji, rozpatruje sprawę na posiedzeniu niejawnem i wydaje opinję z uzasadnieniem, czy proszący o ułaskawienie zasługuje na nie czy nie zasługuje. Przed wydaniem opinji komisja dyscyplinarna zasięga zdania rzecznika dyscyplinarnego.