Rozdział 1 - KOMISJE DYSCYPLINARNE, RZECZNICY DYSCYPLINARNI, OBRONA. - Komisje dyscyplinarne i postępowanie dyscyplinarne przeciwko pracownikom państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon".

Dziennik Ustaw

Dz.U.1936.57.417

Akt utracił moc
Wersja od: 27 lipca 1936 r.

Rozdział  I.

KOMISJE DYSCYPLINARNE, RZECZNICY DYSCYPLINARNI, OBRONA.

§  1.
(1)
Do orzekania w sprawach dyscyplinarnych pracowników państwowego przedsiębiorstwa "Polska Poczta, Telegraf i Telefon" (P. P. T. T.), podlegających rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 1 stycznia 1934 r. (Dz. U. R. P. Nr. 4, poz. 25), powołane są komisje dyscyplinarne.
(2)
Komisje dyscyplinarne są następujące:
1)
Komisje dyscyplinarne przy dyrektorach okręgów poczt i telegrafów,
2)
Komisja Dyscyplinarna przy Ministrze Poczt i Telegrafów,
3)
Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna przy Ministrze Poczt i Telegrafów,
(3)
Komisja dyscyplinarna składa się z przewodniczącego, 2 zastępców przewodniczącego oraz członków w ilości od 10 do 20 osób w zależności od potrzeb okręgu.
§  2.
(1)
Komisje dyscyplinarne przy dyrektorach okręgów poczt i telegrafów są I instancją, orzekającą w sprawach dyscyplinarnych pracowników dyrekcyj okręgów poczt i telegrafów oraz pracowników, podległych dyrekcjom jednostek organizacyjnych.
(2)
Dla pracowników innych jednostek organizacyjnych P. P. T. T., podległych bezpośrednio Ministrowi Poczt i Telegrafów, właściwa jest komisja dyscyplinarna przy tym dyrektorze okręgu poczt i telegrafów, w którego okręgu dana jednostka się znajduje, przyczem kierownik tej jednostki sprawuje czynności i wydaje decyzje, zastrzeżone w postępowaniu dyscyplinarnem dyrektorowi okręgu.
(3)
Dla pracowników Okręgu Poczt i Telegrafów Rzeczypospolitej Polskiej w Gdańsku właściwa jest w I instancji Komisja Dyscyplinarna przy Dyrektorze Okręgu Poczt i Telegrafów w Bydgoszczy.
(4)
Komisja Dyscyplinarna przy Ministrze Poczt i Telegrafów jest I instancją w sprawach dyscyplinarnych: dyrektorów okręgów poczt i telegrafów, wicedyrektorów, naczelników wydziałów i kierowników innych jednostek organizacyjnych, podległych bezpośrednio Ministrowi Poczt i Telegrafów.
(5)
Odwoławcza Komisja Dyscyplinarna przy Ministrze Poczt i Telegrafów jest II (ostateczną) instancją w sprawach dyscyplinarnych pracowników, wymienionych w ustępach poprzedzających.
§  3.
(1)
Przewodniczących, ich zastępców oraz członków komisyj dyscyplinarnych powołuje i odwołuje Minister Poczt i Telegrafów spośród podległych mu pracowników, mianowicie: przewodniczących, ich zastępców i członków komisyj dyscyplinarnych przy dyrektorach okręgów poczt i telegrafów - spośród pracowników przynależnych służbowo do danej dyrekcji i zatrudnionych w jej siedzibie, przewodniczących, i ich zastępców i członków Komisji Dyscyplinarnej oraz Odwoławczej Komisji Dyscyplinarnej przy Ministrze Poczt i Telegrafów - spośród urzędników Ministerstwa Poczt i Telegrafów.
(2)
W przypadkach, gdy właściwość komisji dyscyplinarnej rozciąga się też na inną jednostkę organizacyjną podległą bezpośrednio Ministrowi Poczt i Telegrafów (§ 2 ust. (2)), część członków komisji będzie powołana spośród pracowników tej jednostki organizacyjnej, zatrudnionych w okręgu danej komisji.
(3)
Pracownik karany dyscyplinarnie nie może być do czasu skreślenia kary powołany na członka komisji dyscyplinarnej.
§  4.
(1)
Właściwa miejscowo jest komisja dyscyplinarna czynna przy tym dyrektorze okręgu poczt i telegrafów, w którego okręgu pracownik pełnił służbę w czasie naruszenia obowiązków służbowych.
(2)
Jeżeli naruszenie obowiązków służbowych zostało dokonane przez pracowników różnych dyrekcyj okręgów poczt i telegrafów, właściwą jest komisja dyscyplinarna, czynna przy tej jednostce organizacyjnej, w której najpierw zostało stwierdzone naruszenie obowiązków.
(3)
Spory o właściwość komisyj dyscyplinarnych rozstrzyga Minister Poczt i Telegrafów.
(4)
Minister Poczt i Telegrafów ma prawo wyznaczyć do przeprowadzenia postępowania dyscyplinarnego inną komisję dyscyplinarną niż właściwą w myśl ust. (1).
§  5.
(1)
Komisje dyscyplinarne obradują, postanawiają i orzekają w składzie złożonym z przewodniczącego komisji lub jego zastępcy i dwóch członków, których wyznacza przewodniczący komisji.
(2)
Przewodniczący powinien posiadać wykształcenie prawnicze.
(3)
Do składu powinien w miarę możności należeć, jako członek, co najmniej jeden pracownik tego samego działu służby, do którego należy odpowiadający dyscyplinarnie pracownik.
§  6.
Członkowie komisyj dyscyplinarnych są w wykonywaniu swych funkcyj samodzielni i niezawiśli.
§  7.
(1)
W celu strzeżenia dobra służby, naruszonego przez uchybienie obowiązkom służbowym, kierownik jednostki organizacyjnej, przy której istnieje komisja dyscyplinarna, wyznacza z grona podległych sobie pracowników (urzędników) rzecznika dyscyplinarnego z odpowiednią ilością zastępców.
(2)
Przy wyznaczaniu rzeczników dyscyplinarnych i ich zastępców ma zastosowanie postanowienie § 3 ust. (3).
(3)
Obowiązkiem rzecznika dyscyplinarnego jest przy przeprowadzaniu postępowania dyscyplinarnego stać na straży dobra służby, ścisłego wykonywania obowiązków służbowych przez pracowników P. P. T. T. oraz godności i powagi zajmowanego przez nich stanowiska.
(4)
Komisja dyscyplinarna wydaje każde postanowienie i orzeczenie po wysłuchaniu zdania rzecznika dyscyplinarnego; przy naradach i głosowaniu kompletu orzekającego rzecznik nie może być obecny.
(5)
Rzecznicy dyscyplinarni, działając w ścisłej zależności od swych przełożonych (ust. (1)), mają obowiązek:
a)
uczestniczenia we wszystkich posiedzeniach komisji dyscyplinarnej;
b)
stawiania w razie potrzeby wniosków o wezwanie świadków, biegłych i przeprowadzenie innych dowodów;
c)
brania udziału w dochodzeniach na zlecenie swych przełożonych;
d)
donoszenia przełożonemu o wszystkich przypadkach uchybień służbowych, które doszły do ich wiadomości w toku postępowania dyscyplinarnego, o wyniku każdej rozprawy dyscyplinarnej, przyczem rzecznicy dyscyplinarni przy komisjach dyscyplinarnych I instancji powinni odpowiednio uzasadnić potrzebę wniesienia odwołania lub zaniechania tegoż.
(6)
Minister Poczt i Telegrafów może do poszczególnej sprawy wyznaczyć rzecznika dyscyplinarnego innej komisji dyscyplinarnej.
§  8.
(1)
Oskarżonemu służy prawo przybrania sobie obrońcy spośród pozostających w stosunku służbowym pracowników P. P. T. T. i funkcjonarjuszów państwowych, zamieszkałych na obszarze, na który rozciąga się zakres działania komisji dyscyplinarnej.
(2)
Na prośbę oskarżonego kierownik jednostki organizacyjnej, przy której czynna jest komisja dyscyplinarna, przydaje oskarżonemu z grona podwładnych sobie pracowników obrońcę z urzędu, jeżeli oskarżony nie przybrał sobie obrońcy z wyboru.
(3)
Nie może być obrońcą pracownik w czasie, gdy jest zawieszony w służbie lub gdy toczy się przeciw niemu postępowanie dyscyplinarne albo karno-sądowe.
(4)
Obrońcy winien właściwy przełożony udzielić urlopu nieodzownie potrzebnego do spełnienia czynności, związanej z obroną.
(5)
Obrońca ma obowiązek przytoczyć w obronie wszystkie okoliczności, które uważa w tym celu za konieczne i przydatne, oraz zastosować przewidziane w niniejszem rozporządzeniu środki obrony.
(6)
Jest on obowiązany zachować w tajemnicy wszystkie poufne informacje, udzielone mu w związku z obroną.
(7)
Obrońcy nie wolno przyjmować wynagrodzenia za obronę.