Rozdział 6 - Postępowanie odwoławcze. - Komisje dyscyplinarne dla nauczycieli i tryb postępowania dyscyplinarnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1982.26.193

Akt utracił moc
Wersja od: 9 września 1982 r.

Rozdział  6

Postępowanie odwoławcze.

§  38.
1.
Od orzeczenia komisji dyscyplinarnej pierwszej instancji rzecznikowi dyscyplinarnemu i obwinionemu lub jego obrońcy przysługuje prawo wniesienia odwołania. Wniesienie odwołania zawiesza wykonanie orzeczenia.
2.
Odwołanie wnosi się w dwóch egzemplarzach do komisji dyscyplinarnej, która wydała orzeczenie, w ciągu 14 dni od dnia doręczenia orzeczenia wraz z uzasadnieniem. Przewodniczący komisji dyscyplinarnej przesyła niezwłocznie odwołanie wraz z aktami do odwoławczej komisji dyscyplinarnej, a odpis odwołania - stronie przeciwnej.
3.
Odwołanie może być wycofane do rozpoczęcia rozprawy w postępowaniu odwoławczym.
§  39.
Przewodniczący odwoławczej komisji dyscyplinarnej po stwierdzeniu, że odwołanie zostało wniesione w przepisanym terminie:
1)
wyznacza skład orzekający i kieruje sprawę na posiedzenie niejawne albo wyznacza rozprawę odwoławczą,
2)
rozstrzyga o wezwaniu na rozprawę świadków i biegłych lub dopuszczeniu innych dowodów wskazanych w odwołaniu,
3)
wydaje postanowienie o uzupełnieniu we wskazanym kierunku materiału dowodowego przez rzecznika dyscyplinarnego.
§  40.
1.
Przewodniczący odwoławczej komisji dyscyplinarnej odrzuca odwołanie w razie wniesienia go przez osobę nie uprawnioną lub po upływie terminu przewidzianego w § 38 ust. 2.
2.
Na postanowienie przewodniczącego przysługuje zażalenie do odwoławczej komisji dyscyplinarnej, która rozpoznaje zażalenie na posiedzeniu niejawnym.
§  41.
1.
Strona, która uchybiła terminowi odwołania, może złożyć wniosek o jego przywrócenie.
2.
Wniosek o przywrócenie terminu składa się wraz z odwołaniem za pośrednictwem komisji dyscyplinarnej, która wydała zaskarżone orzeczenie, w ciągu 14 dni od dnia ustania przeszkody. Wniosek ten rozpatruje przewodniczący odwoławczej komisji dyscyplinarnej. Przepis § 40 ust. 2 stosuje się odpowiednio.
3.
W razie przywrócenia terminu stosuje się odpowiednio przepisy § 39.
§  42.
Na posiedzeniu niejawnym odwoławcza komisja dyscyplinarna może postępowanie umorzyć lub zawiesić, jeżeli zachodzą okoliczności określone w § 3 i § 5 rozporządzenia lub w art. 81 ust. 1 ustawy.
§  43.
1.
Rozprawę rozpoczyna ustne sprawozdanie, w którym przewodniczący lub inny członek składu orzekającego wyznaczony jako sprawozdawca przedstawia przebieg dotychczasowego postępowania dyscyplinarnego, treść zaskarżonego orzeczenia, przytoczone w odwołaniu zarzuty oraz okoliczności faktyczne sprawy, jak również informuje strony o dopuszczonych dowodach.
2.
Przed zakończeniem rozprawy przewodniczący składu orzekającego udziela głosu rzecznikowi dyscyplinarnemu, obwinionemu i obrońcy, przy czym pierwszy głos przysługuje stronie, która wniosła odwołanie. Jeżeli odwołanie wniesione zostało przez obie strony, pierwszy głos przysługuje rzecznikowi dyscyplinarnemu.
§  44.
1.
Odwoławcza komisja dyscyplinarna utrzymuje w mocy zaskarżone orzeczenie, uchyla orzeczenie w całości lub w części i wydaje nowe orzeczenie albo przekazuje sprawę komisji dyscyplinarnej pierwszej instancji do ponownego rozpatrzenia.
2.
Wydane orzeczenia na niekorzyść obwinionego może nastąpić jedynie w razie odwołania wniesionego przez rzecznika dyscyplinarnego.
3.
Odwoławcza komisja dyscyplinarna uchyla lub zmienia orzeczenie na korzyść współobwinionych, choćby nie wnieśli odwołania, jeśli je uchyliła lub zmieniła na korzyść obwinionego, który wniósł odwołanie, a te same względy przemawiają za uchyleniem lub zmianą na korzyść pozostałych współobwinionych.
§  45.
Przepisy o postępowaniu przed komisją dyscyplinarną pierwszej instancji stosuje się odpowiednio.