Rozdział 4 - Postępowanie wyjaśniające. - Komisje dyscyplinarne dla nauczycieli i tryb postępowania dyscyplinarnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1982.26.193

Akt utracił moc
Wersja od: 9 września 1982 r.

Rozdział  4

Postępowanie wyjaśniające.

§  18.
1.
Organ, przy którym działa komisja dyscyplinarna, po otrzymaniu wiadomości o naruszeniu przez nauczyciela jego obowiązków służbowych lub uchybieniu godności zawodu nauczyciela, zleca rzecznikowi dyscyplinarnemu przeprowadzenie postępowania wyjaśniającego.
2.
Jeżeli przeciwko nauczycielowi toczy się postępowanie karne, wszczęcie postępowania wyjaśniającego powinno nastąpić w ciągu 7 dni od otrzymania przez organ, o którym mowa w ust. 1, wiadomości o toczącym się postępowaniu karnym.
3.
W postępowaniu wyjaśniającym rzecznik dyscyplinarny może przesłuchiwać świadków i biegłych, jak również przeprowadzać wszelkie inne dowody konieczne do całkowitego wyjaśnienia sprawy.
4.
Obwinionemu należy umożliwić złożenie wyjaśnień, a po zakończeniu postępowania - zapoznanie się z treścią zebranych dowodów i złożenie dodatkowych wyjaśnień. Obwiniony ma prawo zgłaszać wnioski o przesłuchanie wskazanych przez niego osób w charakterze świadków oraz zapoznać się z dokumentami związanymi ze sprawą.
5.
Odmowę złożenia wyjaśnień przez nauczyciela ocenia się z uwzględnieniem całokształtu okoliczności sprawy.
6.
Postępowanie wyjaśniające powinno być przeprowadzone w czasie możliwie najkrótszym. O wynikach postępowania należy niezwłocznie zawiadomić organ, który zarządził postępowanie.
§  19.
1.
W zależności od wyników postępowania wyjaśniającego rzecznik dyscyplinarny sporządza wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego i kieruje go wraz z aktami sprawy do komisji dyscyplinarnej albo wydaje postanowienie o umorzeniu postępowania wyjaśniającego.
2.
Wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego powinien zawierać:
1)
imię i nazwisko, stanowisko służbowe, miejsce pracy i inne dane osobowe obwinionego,
2)
dokładne określenie zarzucanego przewinienia ze wskazaniem sposobu, czasu i miejsca jego popełnienia,
3)
wykaz zawierający imiona i nazwiska oraz adresy świadków, którzy mają być wezwani na rozprawę dyscyplinarną, jak również wyliczenie innych dowodów; do wykazu może być dołączony wniosek o zaniechanie wezwania i odczytanie na rozprawie zeznań świadków przesłuchanych w toku postępowania wyjaśniającego,
4)
proponowaną karę dyscyplinarną,
5)
uzasadnienie oparte na wynikach postępowania wyjaśniającego,
6)
datę i podpis rzecznika dyscyplinarnego.
3.
Odpis postanowienia o umorzeniu postępowania wyjaśniającego przesyła się obwinionemu, organowi, przy którym działa komisja dyscyplinarna, oraz organowi zatrudniającemu obwinionego.