Rozdział 2 - Skład, tryb powoływania i właściwość komisji dyscyplinarnych. - Komisje dyscyplinarne dla nauczycieli i tryb postępowania dyscyplinarnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1982.26.193

Akt utracił moc
Wersja od: 9 września 1982 r.

Rozdział  2

Skład, tryb powoływania i właściwość komisji dyscyplinarnych.

§  7.
1.
W sprawach dyscyplinarnych orzekają w pierwszej instancji:
1)
komisje dyscyplinarne przy terenowych organach administracji państwowej stopnia wojewódzkiego - dla nauczycieli szkół podległych pośrednio i bezpośrednio tym organom,
2)
komisje dyscyplinarne przy właściwych ministrach - dla nauczycieli szkół podległych tym ministrom i szkół nie podporządkowanych terenowym organom administracji państwowej.
2.
W drugiej instancji orzekają odwoławcze komisje dyscyplinarne przy właściwych ministrach.
§  8.
1.
Członków komisji dyscyplinarnych, w tym również przewodniczącego i zastępców przewodniczącego, powołuje się na okres 3 lat spośród mianowanych nauczycieli zatrudnionych w szkołach.
2.
Na członków komisji dyscyplinarnych mogą być powoływani również nauczyciele zatrudnieni w urzędach organów administracji państwowej lub innych organów nadzorujących szkoły na stanowiskach wymagających kwalifikacji pedagogicznych.
3.
Członków komisji dyscyplinarnych powołuje, odwołuje i ustala ich liczbę organ, przy którym ta komisja działa.
4.
Liczba członków komisji dyscyplinarnej powinna być taka, by zapewniała sprawne rozpatrywanie spraw.
§  9.
1.
Przed upływem okresu kadencji członka komisji można odwołać tylko na jego wniosek.
2.
Członek komisji dyscyplinarnej zostaje z mocy prawa zawieszony w obowiązkach, jeżeli przeciwko niemu toczy się postępowanie karne lub dyscyplinarne; gdy postępowanie takie zakończy się prawomocnym orzeczeniem skazującym, traci on mandat.
3.
Członek komisji dyscyplinarnej traci również mandat, gdy w jego zatrudnieniu zajdą zmiany powodujące utratę warunków do powołania na członka komisji.
§  10.
Na członków komisji dyscyplinarnej należy powoływać nauczycieli cieszących się autorytetem, o wysokich walorach moralnych oraz posiadających co najmniej pięcioletni staż pracy pedagogicznej w szkołach.
§  11.
1.
Właściwość miejscową komisji dyscyplinarnej ustala się według miejsca zatrudnienia obwinionego w chwili wszczęcia postępowania wyjaśniającego.
2.
Jeżeli w jednej sprawie o uchybienie godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom służbowym odpowiada kilku nauczycieli, dla których właściwe są różne komisje dyscyplinarne, do rozpoznania sprawy dyscyplinarnej wszystkich obwinionych właściwa jest komisja dyscyplinarna wyznaczona przez Ministra Oświaty i Wychowania.
§  12.
1.
Komisje dyscyplinarne orzekają w składach 3-osobowych. Przewodniczącym składu orzekającego jest przewodniczący komisji dyscyplinarnej albo wyznaczony przez niego zastępca.
2.
Do składu orzekającego powinien wchodzić co najmniej jeden nauczyciel tego samego rodzaju szkoły, w której zatrudniony jest obwiniony.
3.
Do składu orzekającego komisji dyscyplinarnej nie mogą być wyznaczeni członkowie, którzy poprzednio brali udział w sprawie w jakimkolwiek charakterze.
§  13.
Przewodniczący komisji kieruje pracą komisji, a w szczególności:
1)
zaznajamia się z każdą sprawą wpływającą do komisji i wyznacza terminy poszczególnych posiedzeń,
2)
ustala składy orzekające oraz wyznacza przewodniczącego składu, jeżeli sam nie przewodniczy składowi,
3)
zapewnia szybki i sprawny przebieg postępowania dyscyplinarnego.