Rozdział 1 - Przepisy ogólne. - Komisje dyscyplinarne dla nauczycieli i tryb postępowania dyscyplinarnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1982.26.193

Akt utracił moc
Wersja od: 9 września 1982 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
1.
Przepisom rozporządzenia podlegają mianowani nauczyciele, o których mowa w art. 1 pkt 1-5 ustawy.
2.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
szkole bez bliższego określenia - rozumie się przez to szkoły i inne placówki, o których mowa w art. 1 pkt 1-5 ustawy,
2)
właściwych ministrach bez bliższego określenia - rozumie się przez to również właściwe centralne organy związków spółdzielczych, instytucji i organizacji społecznych prowadzących statutową działalność oświatowo-wychowawczą lub kształcenie artystyczne.
§  2.
Do orzekania w sprawach kar dyscyplinarnych za uchybienia godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom, o których mowa w art. 6 ust. 1 ustawy, właściwe są komisje dyscyplinarne pierwszej i drugiej instancji.
§  3.
1.
Postępowanie dyscyplinarne za czyn podlegający ukaraniu w postępowaniu karnym lub w sprawach o wykroczenia może być prowadzone równocześnie z tym postępowaniem. Postępowanie to komisja dyscyplinarna może zawiesić do czasu wydania prawomocnego orzeczenia w postępowaniu karnym lub w sprawach o wykroczenia.
2.
Orzeczenie wydane w postępowaniu karnym lub w sprawach o wykroczenia oraz rozwiązanie stosunku pracy po popełnieniu czynu nie stanowią przeszkody do wszczęcia i prowadzenia postępowania dyscyplinarnego i wymierzenia kary dyscyplinarnej.
§  4.
Komisje dyscyplinarne orzekają na mocy przekonania opartego na ocenie całokształtu dowodów ujawnionych w toku rozprawy.
§  5.
Postępowanie dyscyplinarne podlega umorzeniu:
1)
w razie śmierci obwinionego,
2)
jeżeli właściwy organ społecznej służby zdrowia stwierdzi chorobę psychiczną obwinionego w chwili popełnienia przewinienia dyscyplinarnego,
3)
jeżeli nastąpiło przedawnienie odpowiedzialności dyscyplinarnej.
§  6.
1.
Rozprawa dyscyplinarna jest jawna dla nauczycieli wymienionych w art. 1 ustawy. Inne osoby mogą być obecne za zgodą składu orzekającego.
2.
Skaład orzekający może wyłączyć jawność rozprawy w całości w części.
3.
Orzeczeń komisji dyscyplinarnej nie podaje się do wiadomości publicznej. W szczególnych wypadkach właściwy minister może zezwolić na odstąpienie od tej zasady, jeżeli przemawia za tym interes społeczny.