Rozdział 2 - Tryb i termin zgłaszania kandydatów na członków komisji, powoływania i odwoływania członków komisji oraz wysokość ich wynagrodzenia - Komisja egzaminacyjna do spraw aplikacji notarialnej oraz szczegółowy tryb i sposób przeprowadzania egzaminu konkursowego i notarialnego.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2005.258.2168

Akt utracił moc
Wersja od: 5 czerwca 2008 r.

Rozdział  2

Tryb i termin zgłaszania kandydatów na członków komisji, powoływania i odwoływania członków komisji oraz wysokość ich wynagrodzenia

§  2.
Członków komisji egzaminacyjnej do spraw aplikacji notarialnej przy Ministrze Sprawiedliwości, zwanej dalej "komisją", powołuje Minister Sprawiedliwości w terminie do dnia 31 marca.
§  3.
1.
Minister Sprawiedliwości może zwrócić się do prezesów sądów apelacyjnych o wskazanie, w terminie do dnia 31 stycznia, kandydatów na członków komisji - przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości - spośród sędziów orzekających w sądach na obszarze właściwości sądu apelacyjnego oraz sędziów w stanie spoczynku z tego samego obszaru, po wyrażeniu przez nich zgody.
2.
Krajowa Rada Notarialna zgłasza swoich przedstawicieli w terminie określonym w ust. 1.
3.
Minister Sprawiedliwości zwraca się do dziekanów wydziałów prawa w szkołach wyższych w Rzeczypospolitej Polskiej oraz do Prezesa Polskiej Akademii Nauk o wskazanie w terminie określonym w ust. 1 osób będących pracownikami naukowymi, naukowo-dydaktycznymi lub dydaktycznymi i posiadających co najmniej stopień naukowy doktora habilitowanego z zakresu nauk prawnych, jako kandydatów na członków komisji.
§  4.
Minister Sprawiedliwości odwołuje członka komisji niezwłocznie po uzyskaniu informacji o zaistnieniu przesłanek odwołania wskazanych w art. 71g § 2 i 3 ustawy.
§  5. 1
1.
 Przewodniczący oraz członkowie komisji, którzy nie są pracownikami administracji rządowej, otrzymują z tytułu każdorazowego przeprowadzenia egzaminu konkursowego wynagrodzenie w wymiarze odpowiadającym miesięcznemu wynagrodzeniu zasadniczemu sędziego sądu okręgowego w pierwszej stawce awansowej.
2.
Członkowie komisji, którzy nie są pracownikami administracji rządowej, otrzymują z tytułu każdorazowego przeprowadzenia egzaminu notarialnego wynagrodzenie w wysokości:
1)
jednokrotności kwoty bazowej przewidzianej dla sędziów określonej na podstawie odrębnych przepisów, jeżeli do egzaminu przystępuje mniej niż 5 zdających egzamin notarialny;
2)
dwukrotności kwoty bazowej przewidzianej dla sędziów określonej na podstawie odrębnych przepisów, jeżeli do egzaminu przystępuje co najmniej 5, ale mniej niż 20 zdających egzamin notarialny;
3)
trzykrotności kwoty bazowej przewidzianej dla sędziów określonej na podstawie odrębnych przepisów, jeżeli do egzaminu przystępuje co najmniej 20 zdających, ale mniej niż 30 zdających egzamin notarialny;
4)
czterokrotności kwoty bazowej przewidzianej dla sędziów określonej na podstawie odrębnych przepisów, jeżeli do egzaminu przystępuje co najmniej 30 zdających egzamin notarialny.
3.
Przewodniczący komisji, który nie jest pracownikiem administracji rządowej, otrzymuje wynagrodzenie z tytułu każdorazowego przeprowadzenia egzaminu notarialnego w wysokości 200 % wynagrodzenia członka komisji, jednakże nie większe niż miesięczne wynagrodzenie zasadnicze sędziego sądu okręgowego w pierwszej stawce awansowej.
1 § 5 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 27 maja 2008 r. (Dz.U.08.96.616) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 5 czerwca 2008 r.