Art. 33. - Koleje.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1989.52.310 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 1 stycznia 1997 r.
Art.  33. 
1. 
Do zabezpieczenia mienia kolejowego i powierzonego kolei oraz nadzoru nad przestrzeganiem porządku na kolejach użytku publicznego powołane są organy ochrony kolei.
2. 
Organami ochrony kolei są: Służba Ochrony Kolei oraz inne organy określone przez Ministra Transportu, Żeglugi i Łączności w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.
3. 
Zakres działania i uprawnień organów ochrony kolei obejmuje:
1)
ochronę mienia kolejowego i powierzonego kolei,
2)
sprawowanie nadzoru nad przestrzeganiem przepisów o porządku na kolejach użytku publicznego,
3)
ochronę życia, zdrowia i mienia obywateli korzystających z usług kolei.
4. 
W celu wykonywania swych zadań organy ochrony kolei mają prawo:
1)
nakładania w trybie obowiązujących przepisów grzywien w drodze mandatu karnego,
2)
legitymowania lub stwierdzania w inny sposób tożsamości osób, które przekroczyły przepisy o porządku na kolejach, oraz zatrzymania winnego w razie dokonania przestępstwa lub wykroczenia na obszarze kolejowym i doprowadzeniu go przymusowo do najbliższego organu Milicji Obywatelskiej,
3)
noszenia i użycia broni palnej.
5. 
Minister Transportu, Żeglugi i Łączności w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych wyda w drodze rozporządzenia przepisy o porządku na kolejach użytku publicznego.
6. 
Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrem Transportu, Żeglugi i Łączności określi w drodze rozporządzenia organy ochrony kolei, którym przysługuje prawo noszenia broni palnej w czasie pełnienia służby na obszarze kolejowym, oraz przypadki, w których dopuszczalne jest użycie broni przez organy ochrony kolei, i tryb postępowania przy użyciu broni.
7. 
Szczegółowy zakres działania oraz organizację Służby Ochrony Kolei określi Minister Transportu, Żeglugi i Łączności w porozumieniu z Ministrem Spraw Wewnętrznych.