Rozdział 4 - Opieka naukowo-dydaktyczna i nadzór nad kolegiami - Kolegia pracowników służb społecznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2016.1543

Akt obowiązujący
Wersja od: 26 września 2016 r.

Rozdział  4

Opieka naukowo-dydaktyczna i nadzór nad kolegiami

§  27.
1.
Opiekę naukowo-dydaktyczną nad kolegium, o której mowa w § 3 ust. 1, sprawuje się w celu zapewnienia słuchaczom warunków do realizacji standardów określonych w przepisach wykonawczych wydanych na podstawie art. 9f ust. 5 ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty.
2.
Opieka naukowo-dydaktyczna nad kolegium może być świadczona tylko przez uczelnię prowadzącą studia wyższe na kierunku praca socjalna.
3.
Organ prowadzący kolegium zawiera porozumienie, w formie pisemnej, z uczelnią mającą sprawować opiekę naukowo-dydaktyczną na okres co najmniej jednego pełnego cyklu kształcenia.
4.
Porozumienie, o którym mowa w ust. 3, powinno wskazywać jednostkę organizacyjną uczelni odpowiedzialną za realizację porozumienia, opiekuna naukowo-dydaktycznego oraz określać zasady sprawowania opieki naukowo-dydaktycznej, a w szczególności:
1)
współdziałania z kolegium w ustalaniu zasad i trybu postępowania rekrutacyjnego i egzaminów dyplomowych oraz w ich przeprowadzaniu;
2)
współpracy z kolegium w doborze nauczycieli kolegium oraz sposób prowadzenia niektórych zajęć dydaktycznych przez nauczycieli akademickich;
3)
udziału uczelni w pracach Rady Programowej;
4)
udziału uczelni w doskonaleniu nauczycieli kolegium;
5)
finansowania opieki naukowo-dydaktycznej;
6)
przesłanki rozwiązania porozumienia.
5.
Opiekunem naukowo-dydaktycznym może być jedynie nauczyciel akademicki posiadający stopień naukowy doktora lub doktora habilitowanego.
6.
Do zadań opiekuna naukowo-dydaktycznego należy w szczególności koordynacja działań uczelni związanych z realizacją porozumienia o opiece naukowo-dydaktycznej.
§  28.
Organ prowadzący kolegium:
1)
zapewnia jego utrzymanie oraz kadrowe, organizacyjne i finansowe warunki niezbędne do pełnej realizacji planów i programów nauczania, w tym również odbywania praktyk zawodowych oraz innych zadań statutowych;
2)
sprawuje nadzór nad działalnością kolegium w zakresie spraw finansowych i administracyjnych.
§  29.
1.
Nad kolegium sprawowany jest nadzór pedagogiczny.
2.
Nadzór pedagogiczny ma na celu mierzenie jakości pracy kolegiów, a w szczególności:
1)
sprawdzenie warunków do realizacji standardów kształcenia określonych dla kolegiów, w tym warunków lokalowych i bazy dydaktycznej, a także kwalifikacji nauczycieli realizujących te standardy;
2)
ocenę realizacji porozumienia o opiece naukowo-dydaktycznej;
3)
analizowanie i ocenianie efektów działalności dydaktycznej kolegium oraz innej działalności statutowej kolegium;
4)
udzielanie pomocy nauczycielom kolegium w realizacji zadań dydaktycznych;
5)
inspirowanie nauczycieli do innowacji pedagogicznych, metodycznych i organizacyjnych.
§  30.
1.
W ramach czynności nadzorczych przeprowadzane są kontrole.
2.
Organ sprawujący nadzór pedagogiczny nad kolegium powołuje zespół przeprowadzający kontrolę, zwany dalej "zespołem kontrolującym".
3.
O terminie i zakresie kontroli zawiadamia się: dyrektora kolegium, organ prowadzący kolegium i uczelnię sprawującą opiekę naukowo-dydaktyczną nad kolegium, co najmniej na miesiąc przed terminem kontroli.
4.
Przed rozpoczęciem kontroli dyrektor kolegium przekazuje przewodniczącemu zespołu kontrolującego, opracowaną w porozumieniu z Radą Programową własną, opisową ocenę działalności kolegium oraz plan rozwoju kolegium.
5.
Przed rozpoczęciem kontroli przewodniczący zespołu kontrolującego informuje dyrektora kolegium, Radę Programową i organ prowadzący kolegium o szczegółowym zakresie, programie i czasie trwania kontroli.
6.
Zespół kontrolujący ma wgląd do dokumentów wyłącznie niezbędnych do prawidłowego przeprowadzenia kontroli i adekwatnych do zakresu kontroli.
7.
W terminie 30 dni od dnia zakończenia kontroli, przewodniczący zespołu kontrolującego przekazuje opisową ocenę działalności kolegium, wnioski pokontrolne, w tym zalecenia pokontrolne, uwzględniające plan rozwoju kolegium, o którym mowa w ust. 4, dyrektorowi kolegium, organowi prowadzącemu kolegium oraz uczelni sprawującej opiekę naukowo-dydaktyczną.
8.
W terminie 14 dni od dnia otrzymania wniosków pokontrolnych dyrektor kolegium, organ prowadzący kolegium oraz uczelnia sprawująca opiekę naukowo-dydaktyczną mogą zgłosić do organu sprawującego nadzór pedagogiczny umotywowane zastrzeżenia.
9.
Dyrektor kolegium, organ prowadzący kolegium oraz uczelnia sprawująca opiekę naukowo-dydaktyczną, w terminie 30 dni od otrzymania zaleceń pokontrolnych lub odpowiedzi na zgłoszone zastrzeżenia, zawiadamiają organ sprawujący nadzór pedagogiczny o sposobie i terminie ich realizacji.
§  31.
1.
W przypadku stwierdzenia nierealizowania zadań statutowych lub porozumienia o opiece naukowo-dydaktycznej, a także negatywnej oceny działalności dydaktycznej kolegium, albo nieprzestrzegania przepisów prawa, organ sprawujący nadzór pedagogiczny wydaje dyrektorowi kolegium lub organowi prowadzącemu kolegium polecenie usunięcia nieprawidłowości w wyznaczonym terminie. Polecenie wydane dyrektorowi kolegium jest przekazywane do wiadomości organowi prowadzącemu kolegium.
2.
W przypadku nieusunięcia nieprawidłowości w wyznaczonym terminie, organ sprawujący nadzór pedagogiczny zawiadamia o tym ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.
3.
Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego, po stwierdzeniu braku usunięcia nieprawidłowości w określonym przez organ sprawujący nadzór pedagogiczny terminie, może cofnąć zezwolenie, o którym mowa w § 4 ust. 2 pkt 2, a w przypadku kolegium publicznego może wystąpić do organu prowadzącego kolegium z wnioskiem o likwidację kolegium lub systemu kształcenia.
4.
Cofnięcie zezwolenia powoduje likwidację kolegium niepublicznego lub systemu kształcenia w kolegium niepublicznym. Przepisy § 9 ust. 1, 4 i 5 stosuje się.