Rozdział 2 - Szczegółowe zasady i warunki tworzenia, przekształcania i likwidowania kolegiów - Kolegia pracowników służb społecznych.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2016.1543

Akt obowiązujący
Wersja od: 26 września 2016 r.

Rozdział  2

Szczegółowe zasady i warunki tworzenia, przekształcania i likwidowania kolegiów

§  2.
1.
Organami tworzącymi i prowadzącymi kolegia są:
1)
w przypadku kolegiów publicznych - samorząd województwa;
2)
w przypadku kolegiów niepublicznych - osoby prawne, z wyłączeniem jednostek samorządu terytorialnego, oraz osoby fizyczne.
2.
Kolegia publiczne są jednostkami budżetowymi.
3.
Kolegium niepublicznemu tworzonemu i prowadzonemu zgodnie z przepisami rozporządzenia przysługują uprawnienia kolegium publicznego, z wyjątkiem uprawnień finansowych.
§  3.
1.
Warunkiem utworzenia i prowadzenia kolegium bądź wprowadzenia systemu kształcenia wieczorowego lub zaocznego jest zapewnienie przez szkołę wyższą, zwaną dalej "uczelnią", opieki naukowo-dydaktycznej.
2.
Warunkiem prowadzenia kształcenia wieczorowego lub zaocznego jest prowadzenie w kolegium kształcenia w systemie dziennym.
§  4.
1.
Kolegium tworzy się na podstawie aktu założycielskiego, który określa jego nazwę, siedzibę i organ prowadzący.
2.
Utworzenie kolegium i rozpoczęcie działalności w każdym systemie kształcenia wymaga uzyskania:
1)
w przypadku kolegium publicznego - pozytywnej opinii ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego;
2)
w przypadku kolegium niepublicznego - wydanego, w formie decyzji administracyjnej, zezwolenia ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.
3.
Opinia, o której mowa w ust. 2 pkt 1, powinna dotyczyć w szczególności: projektu aktu założycielskiego i statutu kolegium, porozumienia w sprawie opieki naukowo-dydaktycznej nad kolegium, kwalifikacji nauczycieli, a także zapewnienia warunków do pełnej realizacji planów i programów nauczania oraz innych zadań statutowych.
4.
Opinię negatywną minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego wydaje w formie decyzji administracyjnej.
§  5.
1.
Wniosek o wydanie opinii lub udzielenie zezwolenia, o których mowa w § 4 ust. 2, organ prowadzący składa do dnia 31 stycznia roku utworzenia kolegium lub wprowadzenia w kolegium nowego systemu kształcenia.
2.
Do wniosku o wydanie opinii lub udzielenie zezwolenia na utworzenie kolegium dołącza się:
1)
projekt aktu założycielskiego;
2)
porozumienie z uczelnią mającą sprawować opiekę naukowo-dydaktyczną, zawarte na okres przynajmniej jednego pełnego cyklu kształcenia;
3)
projekt statutu kolegium;
4)
szczegółowe informacje dotyczące warunków lokalowych i bazy dydaktycznej, zapewniających właściwe funkcjonowanie kolegium;
5)
wykaz nauczycieli, którzy będą prowadzić zajęcia w kolegium, z wyszczególnieniem:
a)
imienia (imion) i nazwiska,
b)
wykształcenia i uzyskanych kwalifikacji zawodowych,
c)
doświadczenia zawodowego w dziedzinie kształcenia pracowników służb społecznych,
d)
osiągnięć zawodowych,
e)
przedmiotów nauczania przewidzianych do realizacji;
6)
w przypadku dyrektora kolegium niepublicznego, informacje dotyczące:
a)
imienia (imion) i nazwiska,
b)
wykształcenia i uzyskanych kwalifikacji zawodowych,
c)
doświadczenia zawodowego w dziedzinie kształcenia pracowników służb społecznych,
d)
doświadczenia zawodowego w dziedzinie doskonalenia zawodowego pracowników służb społecznych,
e)
osiągnięć zawodowych;
7)
informację o planach i programach nauczania;
8)
opinię wojewódzkiej rady zatrudnienia dotyczącą zapotrzebowania na pracowników służb społecznych na terenie województwa;
9)
aktualny odpis z Krajowego Rejestru Sądowego i kopię statutu lub innego dokumentu stanowiącego podstawę funkcjonowania osoby prawnej, a w przypadku osoby fizycznej kopię dowodu osobistego lub paszportu;
10)
opinie właściwego miejscowo komendanta powiatowego (miejskiego) Państwowej Straży Pożarnej i państwowego powiatowego inspektora sanitarnego o warunkach bezpieczeństwa i higieny pracy w budynku, w którym będzie się mieścić kolegium, i najbliższym jego otoczeniu;
11)
zobowiązanie do zapewnienia warunków działania kolegium, w tym bezpiecznych i higienicznych warunków pracy i nauki.
3.
Dokument stanowiący podstawę funkcjonowania osoby prawnej mającej siedzibę za granicą, o którym mowa w ust. 2 pkt 9, wymaga poświadczenia przez właściwą ze względu na siedzibę założyciela polską placówkę dyplomatyczną. Jeżeli dokument taki został sporządzony w języku obcym, należy go przedstawić wraz z uwierzytelnionym tłumaczeniem na język polski.
4.
Do wniosku o wydanie opinii lub udzielenie zezwolenia na wprowadzenie nowego systemu kształcenia w kolegium dołącza się dokumenty wymienione w ust. 2 pkt 2, 4, 5, 7 i 8.
§  6.
1.
Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego odmawia wydania pozytywnej opinii lub udzielenia zezwolenia, o których mowa w § 4 ust. 2, jeżeli:
1)
organ prowadzący nie spełnia wymagań określonych w rozporządzeniu;
2)
projekty aktu założycielskiego lub statutu kolegium są sprzeczne z prawem.
2.
Zezwolenie na utworzenie kolegium lub wprowadzenie nowego systemu kształcenia wygasa, jeżeli kolegium nie rozpocznie działalności, nie wprowadzi nowego systemu kształcenia w okresie dwóch lat od jego wydania albo nie prowadzi kształcenia przez trzy kolejne lata szkolne.
§  7.
1.
Minister właściwy do spraw zabezpieczenia społecznego prowadzi wykaz kolegiów publicznych i niepublicznych.
2.
Wykaz kolegiów, o którym mowa w ust. 1, jest dostępny w Biuletynie Informacji Publicznej na stronach podmiotowych ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego.
§  8.
1.
Przekształcenie kolegium publicznego może polegać na połączeniu go z inną jednostką organizacyjną działającą w dziedzinie kształcenia i doskonalenia zawodowego pracowników służb społecznych.
2.
Zmiana nazwy kolegium może polegać tylko na poszerzeniu nazwy o nadanie imienia.
3.
Przekształcenie i zmiana nazwy kolegium publicznego wymaga podjęcia uchwały sejmiku województwa i wprowadzenia odpowiednich zmian do statutu kolegium.
4.
Dyrektor kolegium przekazuje do wiadomości ministrowi właściwemu do spraw zabezpieczenia społecznego zmiany w statucie kolegium w terminie 30 dni od dnia podjęcia decyzji o przekształceniu lub zmianie nazwy kolegium.
§  9.
1.
Organ prowadzący likwiduje kolegium lub system kształcenia z końcem roku szkolnego.
2.
Likwidacja kolegium publicznego lub systemu kształcenia w kolegium publicznym następuje w formie uchwały sejmiku województwa.
3.
W przypadku kolegium publicznego, likwidacja kolegium lub systemu kształcenia:
1)
może polegać na zaprzestaniu rekrutacji na pierwszy rok i likwidacji kolegium lub systemu kształcenia, po zakończeniu przez słuchaczy cyklu kształcenia lub
2)
powinna skutkować zapewnieniem słuchaczom możliwości kontynuowania nauki.
4.
W przypadku kolegium niepublicznego sposób likwidacji kolegium lub systemu kształcenia określa statut kolegium.
5.
O likwidacji kolegium lub systemu kształcenia organ prowadzący kolegium powiadamia ministra właściwego do spraw zabezpieczenia społecznego, w terminie 7 dni od dnia likwidacji.