Oddział 1 - Przepisy ogólne - Kodeks celny.

Dziennik Ustaw

Dz.U.2001.75.802 t.j.

Akt utracił moc
Wersja od: 10 sierpnia 2003 r.

Oddział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Określenie "procedura zawieszająca" odnosi się, w wypadku towarów niekrajowych, do następujących procedur:
1)
tranzytu,
2)
składu celnego,
3)
uszlachetniania czynnego podlegającego systemowi zawieszeń,
4)
przetwarzania pod kontrolą celną,
5)
odprawy czasowej.
§  2. 
Określenie "gospodarcza procedura celna" odnosi się do następujących procedur:
1)
składu celnego,
2)
uszlachetniania czynnego,
3)
przetwarzania pod kontrolą celną,
4)
odprawy czasowej,
5)
uszlachetniania biernego.
§  3. 
Użyte w niniejszym rozdziale określenia oznaczają:
1)
towary przywożone - towary objęte procedurą zawieszającą, jak również towary, dla których, w ramach uszlachetniania czynnego podlegającego systemowi ceł zwrotnych, zostały spełnione formalności dopuszczenia do obrotu oraz formalności określone w art. 131,
2)
towary w stanie niezmienionym - towary przywożone, które w ramach procedury uszlachetniania czynnego lub przetwarzania pod kontrolą celną nie zostały poddane żadnym formom uszlachetniania bądź przetwarzania.
§  1. 
Korzystanie z gospodarczej procedury celnej uzależnione jest od uzyskania pozwolenia organu celnego.
§  2. 
Pozwolenie, o którym mowa w § 1, wydaje i cofa organ celny.
§  3.  50
 Minister właściwy do spraw finansów publicznych w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw gospodarki określi, w drodze rozporządzenia, wzory wniosków i formularzy stosowanych przy wydawaniu pozwoleń, dokumenty, które należy dołączyć do wniosku, terminy składania wniosków oraz inne szczegółowe warunki wydawania pozwoleń, a także przesłanki ich cofania. Rozporządzenie powinno uwzględniać, w zakresie wydawania i cofania pozwoleń, różnice między poszczególnymi procedurami wynikające z przepisów prawa celnego, a w zakresie cofania pozwoleń w szczególności skalę naruszania prawa przez osoby posiadające pozwolenia oraz ochronę dochodów budżetu państwa.
§  1. 
Pozwolenie, o którym mowa w art. 90, wydawane jest z zachowaniem warunków dotyczących określonej procedury celnej:
1)
osobom, które udzielą gwarancji niezbędnych do prawidłowego przebiegu procedury celnej, oraz
2)
gdy organ celny może zapewnić właściwy dozór i kontrolę procedury bez konieczności stosowania środków i nakładów niewspółmiernych do zakresu wnioskowanej działalności.
§  2. 
Przepis § 1 stosuje się odpowiednio do pozwoleń, o których mowa w art. 105.
§  1. 
Organ celny określa w pozwoleniu warunki oraz terminy stosowania danej procedury celnej.
§  2. 
Osoba posiadająca pozwolenie ma obowiązek informować organ celny o każdej zmianie, która nastąpiła po wydaniu pozwolenia i mogła mieć wpływ na korzystanie z tego pozwolenia.
§  1. 
Objęcie towarów procedurą zawieszającą wymaga złożenia zabezpieczenia w celu zapewnienia pokrycia kwoty wynikającej z długu celnego, mogącego powstać w stosunku do tych towarów, chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.
§  2. 
Rada Ministrów określi, w drodze rozporządzenia, wypadki, w których organ celny może odstąpić od pobrania zabezpieczenia.

Procedura zawieszająca, z wyłączeniem procedury tranzytu, zostaje zakończona, gdy towary objęte tą procedurą bądź produkty kompensacyjne lub przetworzone pod kontrolą celną otrzymają inne przeznaczenie celne.

Organy celne podejmują wszelkie działania sprawdzające i wyjaśniające w celu uregulowania sytuacji towarów, wobec których procedura nie została zakończona zgodnie z określonymi warunkami i terminami.

Prawa i obowiązki osoby uprawnionej do korzystania z gospodarczej procedury celnej mogą, zgodnie z warunkami określonymi przez organ celny i za zgodą tego organu, zostać przeniesione na inne osoby spełniające warunki wymagane do korzystania z tej procedury.

50 Art. 90 § 3 zmieniony przez art. 1 pkt 5 ustawy z dnia 23 kwietnia 2003 r. (Dz.U.03.120.1122) zmieniającej nin. ustawę z dniem 10 sierpnia 2003 r.