Rozdział 2 - Umowa docelowego oszczędzania na cele mieszkaniowe - Kasy oszczędnościowo-budowlane i wspieranie przez państwo oszczędzania na cele mieszkaniowe.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1997.85.538

Akt utracił moc
Wersja od: 24 kwietnia 2001 r.

Rozdział  2

Umowa docelowego oszczędzania na cele mieszkaniowe

Przez umowę docelowego oszczędzania na cele mieszkaniowe należy rozumieć umowę zawartą między kasą a osobą fizyczną, określającą wysokość docelowej sumy umowy, warunki oszczędzania oraz udzielenia kredytu na cele mieszkaniowe realizowane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Celami mieszkaniowymi, o których mowa w art. 7, są:

1)
odpłatne nabycie, budowa, odbudowa, remont, z wyjątkiem bieżącej konserwacji, modernizacja, przebudowa, rozbudowa lub nadbudowa domu albo lokalu mieszkalnego,
2) 1
uzyskanie spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego albo prawa odrębnej własności lokalu lub domu jednorodzinnego,
3)
nabycie własności, a także udziału we współwłasności, gruntu przeznaczonego pod budowę domu jednorodzinnego lub lokalu mieszkalnego oraz uzbrojenie działki budowlanej,
4)
spłata kredytu bankowego zaciągniętego, po dniu wejścia w życie niniejszej ustawy, na cele określone w pkt 1-3,
5) 2
wniesienie przez członka spółdzielni mieszkaniowej wpłat przeznaczonych na przeniesienie przez spółdzielnię mieszkaniową na rzecz członka prawa własności lokalu mieszkalnego.
1.
Umowa docelowego oszczędzania powinna być pod rygorem nieważności zawarta na piśmie i określać w szczególności:
1)
cel mieszkaniowy, o którym mowa w art. 8,
2)
docelową sumę umowy,
3)
strony umowy,
4)
kwoty i terminy dokonywania wpłat środków pieniężnych przez osobę fizyczną oraz wysokość oprocentowania tych środków,
5)
kwoty kredytu i wysokość jego oprocentowania oraz sposób i terminy jego wypłacania,
6)
sposób zabezpieczenia zwrotu kredytu oraz sposób i terminy jego spłaty,
7)
warunki zmiany postanowień umowy,
8)
warunki cesji praw i obowiązków wynikających z umowy oraz Kodeksu cywilnego,
9)
warunki wypowiedzenia umowy,
10)
wysokość opłat i prowizji bankowych.
2.
Umowa nie może zawierać ograniczeń w obowiązku kasy do udzielenia kredytu mieszkaniowego, jeżeli oszczędzający wypełni warunki określone w umowie.
3.
Kasy wydają regulaminy umów docelowego oszczędzania, stanowiące załącznik będący integralną częścią umowy docelowego oszczędzania.
4.
Postanowienia regulaminów, o których mowa w ust. 3, są dla stron wiążące, jeżeli strony w umowie nie ustalą odmiennie swych praw i obowiązków.

Na docelową sumę umowy składają się:

1)
wpłaty pieniężne oszczędzającego,
2)
oprocentowanie od wkładów oszczędnościowych, naliczone przez kasę,
3)
premie mieszkaniowe,
4)
kredyt mieszkaniowy.
1.
Wysokość oprocentowania wkładów oszczędnościowych i kredytu mieszkaniowego określona w umowie docelowego oszczędzania jest niezmienna w czasie obowiązywania umowy.
2.
Różnica między wysokością oprocentowania kredytu mieszkaniowego a wysokością oprocentowania wkładów oszczędnościowych nie może przekraczać 3 punktów procentowych.
1.
Wysokość kredytu mieszkaniowego nie może przekraczać sumy zgromadzonych oszczędności, łącznie z premiami i oprocentowaniem, o których mowa w art. 5 ust. 1.
2.
Okres oszczędzania nie może być krótszy niż dwa lata.

Kasa udziela kredytu na cele mieszkaniowe, jeżeli spłata kredytu została zabezpieczona ustanowieniem hipoteki lub w inny sposób określony w umowie docelowego oszczędzania.

1 Art. 8 pkt 2 zmieniony przez art. 34 pkt 1 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U.01.4.27) z dniem 24 kwietnia 2001 r.
2 Art. 8 pkt 5 zmieniony przez art. 34 pkt 2 ustawy z dnia 15 grudnia 2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych (Dz.U.01.4.27) z dniem 24 kwietnia 2001 r.