Dział 8 - Odpowiedzialność służbowa. - Karta praw i obowiązków nauczyciela.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1972.16.114

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lutego 1982 r.

DZIAŁ VIII.

Odpowiedzialność służbowa.

1.
Mianowani nauczyciele i nauczyciele akademiccy ponoszą odpowiedzialność dyscyplinarną za naruszenie swoich obowiązków służbowych i uchybienie godności zawodu nauczyciela.
2.
Za mniejsze uchybienia obowiązkom służbowym wymierza się nauczycielom i nauczycielom akademickim kary porządkowe wytknięcia i upomnienia. Karę porządkową wytknięcia i upomnienia wymierza dyrektor szkoły i rektor szkoły wyższej, a dyrektorowi i rektorowi szkoły wyższej i ich zastępcom bezpośrednio przełożony organ administracji szkolnej.
1.
Karami dyscyplinarnymi są:
1)
nagana,
2)
nagana z ostrzeżeniem,
3)
zwolnienie z pracy,
4)
wydalenie ze służby nauczycielskiej,
5)
wydalenie ze służby nauczycielskiej z pozbawieniem szczególnych uprawnień emerytalnych związanych ze służbą nauczycielską.
2.
Kary dyscyplinarne wymierza komisja dyscyplinarna.
3.
Wymierzenie kary dyscyplinarnej określonej w ust. 1 pkt 4 i 5 jest równoznaczne z zakazem przyjmowania ukaranego do służby nauczycielskiej.
4.
Wymierzenie kary dyscyplinarnej określonej w ust. 1 pkt 3 jest równoznaczne z zakazem przyjmowania ukaranego do służby nauczycielskiej w okresie pięciu lat od ukarania.
5.
Nauczycielowi i nauczycielowi akademickiemu ukaranemu karą nagany przesuwa się jednorazowo termin awansu do najbliższego wyższego szczebla o 1 rok, a o 2 lata, jeżeli komisja dyscyplinarna wymierzyła karę dyscyplinarną nagany z ostrzeżeniem.
6.
Jeżeli nauczyciel lub nauczyciel akademicki pracował nienagannie w okresie do najbliższego awansu, nie krócej jednak niż przez rok, bezpośrednio przełożony organ administracji szkolnej może anulować skutki wymierzonej kary określone w ust. 5.
7.
Odpis orzeczenia wraz z uzasadnieniem włącza się do akt osobowych nauczyciela lub nauczyciela akademickiego.

W sprawach dyscyplinarnych nauczycieli akademickich orzekają:

1)
komisje dyscyplinarne dla nauczycieli akademickich w każdej szkole wyższej powołane przez rektora spośród profesorów, docentów, wykładowców i adiunktów,
2)
Wyższa Komisja Dyscyplinarna dla Nauczycieli Akademickich Zatrudnionych w Szkołach Wyższych nie wymienionych w pkt 3 i 4 przy Ministrze Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki; Komisję powołuje Minister Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki spośród profesorów i docentów tych szkół wyższych;
3)
Wyższa Komisja Dyscyplinarna dla Nauczycieli Akademickich Zatrudnionych w Wyższych Szkołach Artystycznych przy Ministrze Kultury i Sztuki; Komisję powołuje Minister Kultury i Sztuki spośród profesorów i docentów wyższych szkół artystycznych;
4)
Wyższa Komisja Dyscyplinarna dla Nauczycieli Akademickich Zatrudnionych w Akademiach Medycznych przy Ministrze Zdrowia i Opieki Społecznej; Komisję powołuje Minister Zdrowia i Opieki Społecznej spośród profesorów i docentów akademii medycznych.
1.
W sprawach dyscyplinarnych nauczycieli orzekają w I instancji:
1)
komisje dyscyplinarne przy kuratoriach okręgów szkolnych i wydziałach prezydiów rad narodowych stopnia wojewódzkiego prowadzących szkoły - dla nauczycieli szkół podległych pośrednio i bezpośrednio tym kuratoriom i wydziałom,
2)
komisje dyscyplinarne przy właściwych ministrach - dla nauczycieli szkół podległych tym ministrom i nie podporządkowanych prezydiom rad narodowych.
2.
Drugą instancją w sprawach dyscyplinarnych nauczycieli są odwoławcze komisje dyscyplinarne przy kuratoriach okręgów szkolnych, powołane do rozpatrywania odwołań od orzeczeń komisji wymienionych w ust. 1 pkt 1, oraz odwoławcze komisje dyscyplinarne przy właściwych ministrach, powołane do rozpatrywania odwołań od orzeczeń komisji dyscyplinarnych wymienionych w ust. 1 pkt 2.

Od orzeczenia o wymierzeniu kary porządkowej przez organ administracji szkolnej ukaranemu przysługuje odwołanie do organu administracji szkolnej wyższego stopnia.

Komisje dyscyplinarne są niezawisłe w zakresie orzecznictwa dyscyplinarnego.

1.
Organ administracji szkolnej, przy którym powołana została komisja dyscyplinarna, oraz rektor szkoły wyższej wyznaczą dla każdej komisji dyscyplinarnej rzecznika dyscyplinarnego i odpowiednią liczbę jego zastępców z grona podległych sobie pracowników.
2.
Rzecznikiem dyscyplinarnym przy komisji dyscyplinarnej w szkole wyższej i wyższej komisji dyscyplinarnej dla nauczycieli akademickich może być tylko profesor lub docent.
3.
Do rzecznika dyscyplinarnego należy:
1)
prowadzenie postępowania wyjaśniającego na skutek zawiadomienia o naruszeniu przez nauczyciela lub nauczyciela akademickiego jego obowiązków lub dowiedzenia się o tym w inny sposób,
2)
składanie do komisji dyscyplinarnej wniosków o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego,
3)
popieranie oskarżenia przed komisją,
4)
wnoszenie środków odwoławczych od orzeczeń i postanowień komisji dyscyplinarnej.
4.
Rzecznik dyscyplinarny jest związany zaleceniami organu, który go powołał do tej funkcji.
1.
Postępowanie dyscyplinarne wszczyna komisja dyscyplinarna na wniosek rzecznika dyscyplinarnego.
2.
Komisje dyscyplinarne wydają orzeczenia po przeprowadzeniu rozprawy oraz po wysłuchaniu głosów rzecznika dyscyplinarnego i obwinionego lub jego obrońcy.
1.
Postępowanie w przedmiocie odpowiedzialności dyscyplinarnej za czyn podlegający ukaraniu w postępowaniu karnym lub w sprawach o wykroczenia może być prowadzone równocześnie z tym postępowaniem. Postępowanie to może być także zawieszone do czasu wydania prawomocnego orzeczenia w postępowaniu karnym lub w sprawach o wykroczenia.
2.
Orzeczenie wydane w postępowaniu karnym lub w postępowaniu w sprawach o wykroczenia nie może stanowić przeszkody do wymierzenia kary dyscyplinarnej.
1.
Postępowanie dyscyplinarne nie może być wszczęte po upływie sześciu miesięcy od dnia uzyskania wiadomości o popełnieniu czynu uzasadniającego nałożenie kary i po upływie trzech lat od popełnienia takiego czynu. Jeżeli jednak czyn stanowi przestępstwo, okres ten nie może być krótszy od okresu przedawnienia ścigania tego przestępstwa.
2.
Rozwiązanie stosunku pracy po popełnieniu czynu nie stanowi przeszkody do wszczęcia i prowadzenia postępowania dyscyplinarnego oraz wymierzenia kary dyscyplinarnej.
1.
Kary przewidziane w art. 64, 65 ust. 1 pkt 1 i 2 podlegają zatarciu, a odpis orzeczenia o ukaraniu dołączony do akt osobowych nauczyciela lub nauczyciela akademickiego ulega zniszczeniu po upływie 3 lat od dnia doręczenia mu ostatecznego orzeczenia o ukaraniu, jeżeli w tym okresie nie był on karany dyscyplinarnie lub sądownie.
2.
Decyzję o zatarciu kary wydaje organ, przy którym ustanowiona jest komisja dyscyplinarna I instancji, a jeżeli karę wymierzył organ administracji szkolnej - ten organ.
1.
Właściwy minister w trybie nadzoru może zarządzić rewizję prawomocnego orzeczenia komisji dyscyplinarnej, jeżeli orzeczenie to wydane zostało z naruszeniem istotnych przepisów prawa; rewizję na niekorzyść zainteresowanego można założyć tylko w terminie do 6 miesięcy od uprawomocnienia się orzeczenia.
2.
Właściwy minister, zarządzając rewizję prawomocnego orzeczenia, zleca rozpatrzenie rewizji właściwej odwoławczej komisji dyscyplinarnej, a jeżeli rewizja dotyczy orzeczenia odwoławczej komisji dyscyplinarnej - tej komisji w zmienionym składzie.
3.
Orzeczenie komisji wydane w trybie określonym w ust. 2 są ostateczne.
1.
Rektor szkoły wyższej może zawiesić w pełnieniu obowiązków służbowych nauczyciela akademickiego, przeciwko któremu wszczęto postępowanie karne lub złożono wniosek o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego, jeżeli ze względu na powagę i wiarygodność wysuniętych zarzutów celowe jest odsunięcie go od wykonywania obowiązków w szkole wyższej. W sprawach nie cierpiących zwłoki rektor może zawiesić nauczyciela akademickiego przed złożeniem wniosku o wszczęcie postępowania dyscyplinarnego.
2.
Uprawnienia określone w ust. 1 przysługują również właściwemu ministrowi.
3.
Przepis ust. 1 ma zastosowanie również do nauczycieli, z tym że decyzję o zawieszeniu podejmuje organ administracji szkolnej sprawujący bezpośredni nadzór nad szkołą zatrudniającą danego nauczyciela.
4.
Nauczyciel i nauczyciel akademicki zostaje z mocy prawa zawieszony w pełnieniu obowiązków służbowych w razie jego tymczasowego aresztowania lub w razie pozbawienia go wolności w związku z postępowaniem karnym.
5.
Zawieszenie w służbie nie powinno trwać dłużej niż 6 miesięcy, chyba że przeciwko nauczycielowi lub nauczycielowi akademickiemu toczy się postępowanie karne, w związku z którym nastąpiło zawieszenie.
1.
Uposażenie nauczyciela i nauczyciela akademickiego w okresie zawieszenia w pełnieniu obowiązków może ulec ograniczeniu, a tymczasowo aresztowanego ulega ograniczeniu najwyżej do połowy w zależności od stanu rodzinnego pracownika, począwszy od pierwszego dnia miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zawieszenie.
2.
W okresie zawieszenia w pełnieniu obowiązków służbowych nie przysługuje dodatek funkcyjny oraz wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe.
3.
W okresie odbywania kary pozbawienia wolności nauczycielowi i nauczycielowi akademickiemu nie przysługuje uposażenie.
4.
Przepisy ust. 3 oraz art. 76 ust 4 stosuje się także do nauczycieli i nauczycieli akademickich zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.
5.
Jeżeli postępowanie dyscyplinarne lub karne zakończy się umorzeniem z braku dowodów winy albo wydaniem orzeczenia lub wyroku uniewinniającego, nauczycielowi i nauczycielowi akademickiemu należy zwrócić zatrzymane kwoty uposażenia, z wyjątkiem wymienionych w ust. 2.

Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia szczegółowe przepisy w zakresie składu i właściwości komisji dyscyplinarnych dla nauczycieli i nauczycieli akademickich, zasad i trybu ich powoływania, wyznaczania składów orzekających, powoływania rzeczników dyscyplinarnych i obrońców oraz trybu postępowania dyscyplinarnego i wykonywania kar dyscyplinarnych i ich zatarcia.