Dział 7 - Urlopy. - Karta praw i obowiązków nauczyciela.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1972.16.114

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lutego 1982 r.

DZIAŁ VII.

Urlopy.

1.
Ferie szkolne są okresem urlopu wypoczynkowego dla nauczyciela.
2.
Nauczyciel zatrudniony w szkole, której organizacja pracy przewiduje ferie szkolne, może być zobowiązany przez dyrektora do wykonywania w czasie tych ferii następujących czynności:

- zastępstwa dyrektora szkoły, w której nie ma etatowego zastępcy dyrektora albo zastępca ten nie może pełnić tej funkcji,

- przeprowadzania egzaminów,

- prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego,

- pełnienia dyżurów w szkole.

Wymienione czynności nie mogą zająć nauczycielowi więcej niż 15 dni w danym roku szkolnym.

3.
Nauczyciele obowiązani są do uczestniczenia w organizowanym przez władzę szkolną i ośrodki metodyczne doskonaleniu zawodowym nauczycieli w czasie nauki lub w okresie ferii szkolnych.
4.
Uczestnictwo w doskonaleniu i zajęcia, o których mowa w ust. 2, mogą być organizowane tylko w takich rozmiarach, które zapewnią każdemu nauczycielowi urlop wypoczynkowy w wymiarze co najmniej 6 tygodni w roku szkolnym.
5.
Nauczycielom zatrudnionym w szkołach przysposabiających do zawodu, w przedszkolach, w zakładach opiekuńczych, leczniczych i leczniczo-wychowawczych, leczniczo-opiekuńczych, zakładach rehabilitacji zawodowej inwalidów, w zakładach dla nieletnich i w innych szkołach, w których nie są przewidziane ferie szkolne, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 6 tygodni w czasie ustalonym w planie urlopów.

Nauczyciel akademicki ma prawo do urlopu wypoczynkowego wykorzystywanego w czasie wolnym od zajęć dydaktycznych w wymiarze 6 tygodni w ciągu roku.

1.
W razie niewykorzystania przez nauczyciela i nauczyciela akademickiego urlopu wypoczynkowego w całości lub w części w okresie ferii z powodu niezdolności do pracy trwającej co najmniej 3 dni wywołanej chorobą lub z powodu odosobnienia w związku z chorobą zakaźną - nauczycielowi i nauczycielowi akademickiemu przysługuje urlop w ciągu roku szkolnego w wymiarze uzupełniającym do 6 tygodni.
2.
W razie niewykorzystania przysługującego w myśl art. 54 ust. 1 lub 5 oraz art. 55 urlopu wypoczynkowego z powodu rozwiązania lub wygaśnięcia stosunku pracy, powołania do zasadniczej lub okresowej służby wojskowej - przysługuje ekwiwalent pieniężny za okres niewykorzystania urlopu, nie więcej jednak niż za 6 tygodni, o ile rozwiązanie stosunku pracy nie nastąpiło z przyczyn powodujących utratę prawa do urlopu wypoczynkowego.
3.
Przepis ust. 2 stosuje się do nauczycieli, którzy przepracowali co najmniej rok.

Nauczycielowi i nauczycielowi akademickiemu w okresie urlopu wypoczynkowego przysługuje uposażenie w takiej wysokości, w jakiej otrzymałby, gdyby w tym czasie pracował, z wyjątkiem wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe.

1.
Nauczycielowi i nauczycielowi akademickiemu udziela się płatnego urlopu dla poratowania zdrowia na okres do jednego roku, o ile organ społecznej służby zdrowia stwierdzi, że stan zdrowia nauczyciela wymaga powstrzymania się od pracy celem przeprowadzenia zaleconego leczenia. Jeżeli jednak do nabycia praw emerytalnych brak jest mniej niż jeden rok - płatny urlop dla poratowania zdrowia nie może być udzielony na okres dłuższy niż do końca miesiąca kalendarzowego, w którym nauczyciel nabędzie prawa emerytalne.
2.
Tryb i sposób postępowania organów społecznej służby zdrowia w sprawach, o których mowa w ust. 1, określi Minister Zdrowia i Opieki Społecznej.
3.
Urlopu, o którym mowa w ust. 1, udziela bezpośrednio przełożony organ administracji szkolnej lub rektor.
1.
Nauczyciel i nauczyciel akademicki może otrzymać urlop płatny lub bezpłatny dla dalszego kształcenia się, dla celów naukowych, artystycznych lub oświatowych.
2.
Rada Ministrów określa warunki uzasadniające udzielenie urlopu płatnego lub bezpłatnego oraz organy uprawnione do wydawania decyzji w tych sprawach.
1.
Urlopu macierzyńskiego udziela się na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
2.
W okresie urlopu macierzyńskiego wypłaca się pełne ostatnio pobierane uposażenie z zachowaniem wszystkich innych uprawnień służbowych określonych w ustawie.
3.
W wypadku gdy czas pracy kobiety karmiącej dziecko wynosi ponad 4 godziny ciągłej pracy dziennie, przysługuje jej prawo korzystania z jednej godziny przerwy wliczanej do czasu pracy.

Zasady udzielania urlopu bezpłatnego na wychowanie dziecka określają odrębne przepisy.

1.
Nauczycielowi i nauczycielowi akademickiemu, który wniósł podanie o przeniesienie do miejscowości będącej miejscem stałego zamieszkania jego współmałżonka, organ administracji szkolnej udziela urlopu bezpłatnego, jeżeli podanie o przeniesienie nie może być uwzględnione z powodu niemożności zatrudnienia go w służbie nauczycielskiej w miejscu stałego zamieszkania współmałżonka.
2.
Okres urlopu bezpłatnego, o którym mowa w ust. 1, nie może przekroczyć 2 lat. O ile w tym okresie nauczyciel lub nauczyciel akademicki nie podjął ponownie pracy, stosunek pracy powinien być rozwiązany z ostatnim dniem tego miesiąca, w którym kończy się 2-letni okres pozostawania na urlopie bezpłatnym.

Przepisy ustawy dotyczące obowiązków i uprawnień z wyjątkiem uprawnień określonych w art. 43 ust. 7, art. 58, 59 i art. 62 dotyczą również nauczycieli i nauczycieli akademickich zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, z tym że do nauczycieli i nauczycieli akademickich zatrudnionych w wymiarze niższym niż 50% obowiązkowego wymiaru godzin nie mają zastosowania ponadto przepisy art. 40, art. 43 ust. 1-6, 44-51 i art. 103-105.