Dział 6 - Uprawnienia socjalne oraz inne szczególne uprawnienia. - Karta praw i obowiązków nauczyciela.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1972.16.114

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lutego 1982 r.

DZIAŁ VI.

Uprawnienia socjalne oraz inne szczególne uprawnienia.

Fundusz socjalny.

1.
Dla nauczycieli i nauczycieli akademickich oraz innych pracowników szkół i szkół wyższych tworzy się fundusz socjalny. Utworzenie funduszu socjalnego zostanie zrealizowane w czterech kolejnych etapach w okresie od 1 maja 1972 r. do 1975 r., po 0,5% planowanego rocznego osobowego funduszu płac tych pracowników w każdym etapie.
2.
Rada Ministrów określa zasady tworzenia oraz sposób wykorzystywania funduszu socjalnego.

Inne szczególne uprawnienia nauczycieli i nauczycieli akademickich.

1.
Nauczyciele zatrudnieni na terenie wszystkich wsi i osiedli oraz na terenie miast liczących nie więcej niż 2.000 mieszkańców mają prawo do bezpłatnych mieszkań w miejscu pracy według stałych norm zaludnienia ustalonych dla właściwego miasta powiatowego i przeciętnego standardu mieszkań dla danej miejscowości. Włączenie wsi lub osiedla do miasta liczącego ponad 2.000 mieszkańców lub zaliczenie wsi lub osiedla w poczet miast albo zwiększenie się liczby mieszkańców w mieście do liczby ponad 2.000 - nie pozbawia nauczyciela nabytego prawa do bezpłatnego mieszkania.
2.
Mieszkania w budynkach szkolnych i użytkowanych przez szkoły mogą być zajmowane tylko przez pracowników pozostających w służbie czynnej i zatrudnionych w szkołach.
3.
W przypadku braku mieszkań w budynkach szkolnych lub gromadzkich prezydia rad narodowych obowiązane są do bezpośredniego zawierania umów o najem mieszkań dla nauczycieli z właścicielami mieszkań w miejscu ich pracy, a gdy to nie jest możliwe - w innej miejscowości umożliwiającej codzienny dojazd do pracy za zwrotem przez prezydium rady narodowej kosztów dojazdu.
4.
Jeżeli prezydium rady narodowej nie może dostarczyć nauczycielowi mieszkania (ust. 3), obowiązane jest wypłacać mu odpowiedni dodatek.
5.
Wysokość dodatku, o którym mowa w ust. 4, zasady wypłaty tego dodatku oraz zwrotu kosztów przejazdów, o których mowa w ust. 3, określi Minister Oświaty i Wychowania w porozumieniu z Ministrem Pracy, Płac i Spraw Socjalnych.
6.
Uprawnienia określone w ust. 1. dla czynnych nauczycieli szkół na terenie wszystkich wsi i osiedli oraz na terenie miast do 2.000 mieszkańców przysługują tym nauczycielom również po ich przejściu na emeryturę lub rentę inwalidzką, jeżeli bezpośrednio przed tym pracowali na takich terenach co najmniej 5 lat. Warunek pięciu lat pracy nie dotyczy nauczycieli przeniesionych z urzędu na te tereny.
7.
Nauczyciele i nauczyciele akademiccy mają prawo do dodatkowej powierzchni mieszkalnej. Zasady i tryb przydziału dodatkowej powierzchni określą Ministrowie: Oświaty i Wychowania oraz Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki w porozumieniu z Ministrem Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska.

Nauczycielom zatrudnionym na terenie wszystkich wsi i osiedli prezydia właściwych rad narodowych zapewnią bezpłatną dostawę opału do mieszkań nauczycieli.

1.
Nauczyciel zatrudniony na terenie gromady lub osiedla może otrzymać do osobistego i jego rodziny użytkowania działkę gruntu nie większą niż 0,25 ha.
2.
Zobowiązuje się prezydia rad narodowych do przydzielenia w miarę posiadanych możliwości potrzebnego obszaru gruntu, o ile przydzielone dotychczas grunty przyszkolne nie wystarczają na realizację uprawnienia określonego w ust. 1.

Nauczycielowi zatrudnionemu na terenie wsi oraz osiedli i miast liczących do 2.000 mieszkańców przysługuje prawo do zwrotu kosztów przejazdów publicznymi środkami lokomocji do lekarza lub szpitala, gdy zachodzi potrzeba udzielenia nauczycielowi pomocy lekarskiej poza miejscem zamieszkania, związanej z chorobą zawodową nauczyciela. Jeżeli nie ma możliwości dojazdu do lekarza lub szpitala publicznym środkiem lokomocji, prezydium właściwej rady narodowej obowiązane jest dostarczyć nauczycielowi nieodpłatnie środek przewozowy lub zwrócić poniesione koszty przejazdu.

1.
Niezależnie od przysługującego nauczycielowi i członkom jego rodziny prawa do korzystania z opieki lekarskiej i środków leczniczych na zasadach określonych w przepisach o ubezpieczeniu społecznym organy administracji szkolnej przeznaczą corocznie w budżetach dodatkowe środki finansowe z przeznaczeniem na pomoc zdrowotną dla nauczycieli korzystających z opieki zdrowotnej poza miejscem zamieszkania.
2.
Minister Zdrowia i Opieki Społecznej w porozumieniu z Ministrami Oświaty i Wychowania oraz Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki określi formy pomocy leczniczej dla nauczycieli i nauczycieli akademickich.

Dzieciom nauczycieli i nauczycieli akademickich przysługuje przy równych z innymi dziećmi wynikach kwalifikacyjnych prawo pierwszeństwa w korzystaniu z internatów, burs i domów akademickich oraz w przyjmowaniu do szkół i szkół wyższych.

Uprawnienia określone w art. 44-46 przysługują nauczycielom, a uprawnienia określone w art. 48 ich dzieciom również po przejściu nauczycieli na emeryturę lub rentę na warunkach przewidzianych w art. 43 ust. 6.

1.
Nauczyciele i nauczyciele akademiccy zatrudnieni po raz pierwszy bezpośrednio po studiach w szkołach lub szkołach wyższych otrzymują jednorazowy zasiłek na zagospodarowanie się w wysokości dwumiesięcznego należnego im uposażenia zasadniczego, jeśli podejmą pracę poza miejscem stałego zamieszkania.
2.
Zasiłek, o którym mowa w ust. 1, podlega zwrotowi, jeżeli nauczyciel lub nauczyciel akademicki dobrowolnie wystąpi ze służby albo zostanie zwolniony z pracy z jego winy przed upływem trzech lat pracy. W uzasadnionych przypadkach bezpośrednio przełożony organ administracji szkolnej lub rektor może zwolnić w całości lub w części od obowiązku zwrotu zasiłku.

Nauczycielowi i nauczycielowi akademickiemu w służbie czynnej i po przejściu na emeryturę lub rentę inwalidzką oraz ich współmałżonkom przysługuje prawo do korzystania z ulgi taryfowej przy przejazdach kolejami na zasadach określonych przez Radę Ministrów.

Nauczycielowi i nauczycielowi akademickiemu służy w związku z pełnieniem obowiązków służbowych prawo do ochrony przyznanej pracownikom państwowym. Organy administracji szkolnej obowiązane są z urzędu występować w obronie nauczycieli i nauczycieli akademickich, gdy ustalone dla nich uprawnienia zostaną naruszone.

Dzień Nauczyciela.

W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października, każdego roku obchodzony będzie Dzień Nauczyciela.