Dział 10 - Zaopatrzenie emerytalne. - Karta praw i obowiązków nauczyciela.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1972.16.114

Akt utracił moc
Wersja od: 1 lutego 1982 r.

DZIAŁ X.

Zaopatrzenie emerytalne.

Nauczyciele i nauczyciele akademiccy oraz członkowie ich rodzin mają prawo do zaopatrzenia emerytalnego określonego w przepisach o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin z uwzględnieniem art. 104 i 105 niniejszej ustawy, z tym że nauczycieli zalicza się do pracowników I kategorii zatrudnienia.

1.
Jeżeli podstawę wymiaru emerytury lub renty nauczyciela lub nauczyciela akademickiego ustala się, w całości lub w części, od zarobków osiągniętych w okresie od dnia 1 maja 1972 r. do dnia 31 sierpnia 1976 r., podstawę wymiaru świadczeń za ten okres stanowi:
1)
zarobek z tytułu zatrudnienia w szkole lub w szkole wyższej, obliczony według ustalonych dla V etapu podwyżki stawek uposażenia zasadniczego, dodatków i wynagrodzenia za godziny ponadwymiarowe,
2)
zarobek z tytułu równoczesnego zatrudnienia poza szkołą lub szkołą wyższą obliczony na zasadach ogólnych, określonych w przepisach o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio przy ustalaniu podstawy wymiaru renty rodzinnej po nauczycielu lub nauczycielu akademickim.
3.
Szczegółowe zasady ustalania podstawy wymiaru emerytur i rent, o których mowa w ust. 1 i 2, określa Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych w porozumieniu z Ministrami: Oświaty i Wychowania oraz Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki.
4.
Na wniosek nauczyciela pozostającego w dniu wejścia w życie ustawy w czynnej służbie nauczycielskiej emerytura wymierzona przed wejściem w życie ustawy i zawieszona na skutek wykonywania zatrudnienia w pełnym wymiarze godzin podlega przeliczeniu według zasad określonych w ust. 1-3.
1.
Nauczycielom i nauczycielom akademickim uprawnionym do emerytury lub renty inwalidzkiej przysługuje dodatek do emerytury lub renty w wysokości:
1)
20% tych świadczeń, jeśli uprawniony wykonywał pracę w szkole wyższej na stanowiskach profesora, docenta, adiunkta, starszego wykładowcy lub wykładowcy, starszego kustosza dyplomowanego lub kustosza dyplomowanego, starszego asystenta i asystenta oraz w instytutach naukowo-badawczych i innych placówkach naukowo-badawczych na stanowiskach określonych w trybie podanym w ust. 4,
2)
10% tych świadczeń, jeżeli uprawniony wykonywał pracę nauczycielską w szkole lub w szkole wyższej na innych stanowiskach niż wymienione w pkt 1.
2.
Dodatek, o którym mowa w ust. 1, przysługuje niezależnie od dodatku z tytułu posiadania odznaczeń państwowych.
3.
Przepis ust. 1 pkt 2 dotyczy zarówno nauczycieli, którzy przejdą na emeryturę lub rentę po dniu 1 maja 1972 r., jak i tych, którzy przeszli na emeryturę lub rentę inwalidzką przed tą datą.
4.
Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych określa w porozumieniu z Ministrami Oświaty i Wychowania oraz Nauki, Szkolnictwa Wyższego i Techniki w drodze rozporządzenia okresy pracy uprawniające do dodatków, o których mowa w ust. 1, oraz szczegółowe zasady przyznawania i obliczania tych dodatków.
3 Art. 104 zmieniony przez art. 10 ustawy z dnia 31 marca 1977 r. o dalszym zwiększeniu emerytur i rent oraz o zmianie niektórych przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym (Dz.U.77.11.43) z dniem 1 maja 1977 r.