Rozdział 4 - Przepisy wspólne. - Karta podatkowa oraz opłata skarbowa z tytułu wykonywania rzemiosła.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.57.294

Akt utracił moc
Wersja od: 23 grudnia 1985 r.

Rozdział  4

Przepisy wspólne.

§  18. 
1. 
Jeżeli z wniosku o wydanie potwierdzenia zgłoszenia wynika brak warunków do uiszczania przez podatnika opłaty skarbowej, a podatnik w terminie siedmiu dni od daty wydania potwierdzenia zgłoszenia nie zgłosi obowiązku podatkowego w podatkach obrotowym i dochodowym, urząd skarbowy wzywa podatnika do zgłoszenia tego obowiązku w terminie siedmiu dni. Jeżeli podatnik wykonuje działalność w warunkach uprawniających do zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej, urząd skarbowy jednocześnie zawiadamia go o możliwości zastosowania tej formy opodatkowania, pod warunkiem zgłoszenia w tym terminie właściwego wniosku.
2. 
Jeżeli brak jest warunków do zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej lub opłaty skarbowej, podatnik jest obowiązany do płacenia podatków obrotowego i dochodowego na ogólnych zasadach. Podatnicy korzystający dotychczas ze zwolnienia od obowiązku prowadzenia ksiąg obowiązani są do założenia i prowadzenia ksiąg (handlowych, podatkowych), poczynając od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została im doręczona ostateczna decyzja odmawiająca zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej lub opłaty skarbowej.
§  19. 
1. 
Podatnikowi przysługuje zrzeczenie się zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej lub opłaty skarbowej w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji.
2. 
W razie zrzeczenia się zastosowania opłaty skarbowej podatnik obowiązany jest zgłosić obowiązek podatkowy w podatku obrotowym. W tym wypadku, jeżeli podatnik wykonuje działalność w warunkach uprawniających do opodatkowania w formie karty podatkowej, może zgłosić wniosek o zastosowanie takiej formy opodatkowania w terminie siedmiu dni od daty zrzeczenia się.
3. 
W razie zrzeczenia się zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej lub opłaty skarbowej, jeżeli nie zachodzą okoliczności, o których mowa w ust. 2, powstaje obowiązek płacenia podatków obrotowego i dochodowego na ogólnych zasadach. Obowiązek prowadzenia ksiąg, jeżeli podatnik dotychczas nie miał obowiązku ich prowadzenia, powstaje w tym wypadku od pierwszego dnia miesiąca następującego po zrzeczeniu się zastosowania opodatkowania w formie karty podatkowej.
§  20. 
1. 
W razie rozpoczęcia wykonywania działalności w ciągu roku podatkowego, podatki w formie karty podatkowej lub opłaty skarbowej za pierwszy miesiąc pobiera się w pełnej wysokości należnej za ten miesiąc, chyba że wykonywanie działalności rozpoczęto po dniu 15 tego miesiąca; w tym wypadku pobiera się podatki za okres od dnia rozpoczęcia wykonywania działalności do końca miesiąca w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień.
2. 
W razie zaprzestania na stałe wykonywania działalności w ciągu roku podatkowego i zgłoszenia tego urzędowi skarbowemu, podatki w formie karty podatkowej lub opłaty skarbowej za ostatni miesiąc wykonywania działalności pobiera się w pełnej wysokości należnej za ten miesiąc, chyba że zaprzestanie działalności nastąpiło przed dniem 16 tego miesiąca; w tym wypadku pobiera się podatki za okres do dnia zaprzestania działalności w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień.
§  21. 
1. 
W razie zgłoszenia przez podatnika przerwy w wykonywaniu działalności, nie pobiera się podatków w formie karty podatkowej lub opłaty skarbowej za pełny okres przerwy trwającej nieprzerwanie co najmniej 10 dni w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy. Zgłoszenie przerwy przez podatnika powinno nastąpić w terminie trzech dni od jej rozpoczęcia.
2. 
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do podatników wykonujących przewóz osób taksówkami i dorożkami konnymi oraz przewóz ładunków taksówkami bagażowymi. Podatnicy ci są obowiązani prowadzić książkę ewidencji przerw w wykonywaniu działalności. Przed rozpoczęciem zapisów książka powinna być przedstawiona do poświadczenia urzędowi skarbowemu.
3. 
Zapisy w książce ewidencji przerw powinny być potwierdzone w razie przerwy spowodowanej chorobą - przez właściwą organizację samorządu społeczno-zawodowego podatników na podstawie zaświadczenia o czasowej niezdolności do pracy, a w pozostałych wypadkach - przez organ właściwy do wydawania uprawnień do wykonywania działalności, któremu uprawnienie powinno być złożone na okres przerwy.
4. 
Książka ewidencji przerw powinna być zbroszurowana, ponumerowana i zawierać: liczbę porządkową, datę wpisu, okres przerwy, przyczynę przerwy oraz potwierdzenie zapisu przez organizację lub organ, o których mowa w ust. 3. Zapisy powinny być dokonywane atramentem lub długopisem na oddzielnej karcie dla każdego półrocza roku podatkowego.
5. 
Książka ewidencji przerw za pierwsze półrocze roku podatkowego powinna być złożona urzędowi skarbowemu w terminie do dnia 7 lipca tego roku, a za drugie półrocze - w terminie do dnia 7 stycznia roku następującego po roku podatkowym.
6. 
Od podatników, o których mowa w ust. 2, nie pobiera się podatków w formie karty podatkowej za każdy pełny okres przerwy trwającej nieprzerwanie co najmniej 3 dni w wysokości 1/30 miesięcznej należności za każdy dzień przerwy.
§  22. 
1. 
Podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej lub opłaty skarbowej, z wyjątkiem prowadzących parkingi, jeżeli przy wykonywaniu działalności zatrudniają pracowników, w tym również wymienionych w § 5 ust. 6, ust. 7 pkt 1, 3 i 4 oraz ust. 8 i § 16 ust. 3, z wyjątkiem małżonka, obowiązani są prowadzić książkę ewidencji zatrudnienia tych osób. Przed rozpoczęciem zapisów książka powinna być przedstawiona do poświadczenia urzędowi skarbowemu.
2. 
Książka ewidencji zatrudnienia powinna być zbroszurowana, ponumerowana i zawierać: liczbę porządkową, imię i nazwisko osoby zatrudnionej, daty: rozpoczęcia i zakończenia pracy przez tę osobę oraz adnotacje o przerwach w zatrudnieniu. Zapis dotyczący zatrudnienia danej osoby powinien być dokonany nie później niż przed rozpoczęciem pracy przez tę osobę.
§  23. 
1. 
Podatnicy opodatkowani w formie karty podatkowej lub opłaty skarbowej są obowiązani zawiadomić urząd skarbowy o zmianach, jakie zaszły w stosunku do stanu faktycznego podanego w złożonym wniosku o wydanie potwierdzenia zgłoszenia albo we wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej, a jeżeli małżonek podatnika prowadzi odrębną działalność na terenie objętym właściwością innego urzędu skarbowego - również o zmianach w stosunku do stanu faktycznego podanego we wniosku małżonka, a mianowicie:
1)
o zmianach, które powodują utratę warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej lub opłaty skarbowej,
2)
o następujących zmianach, które mają wpływ na wysokość podatków w formie karty podatkowej lub opłaty skarbowej: o zmianach w stanie zatrudnienia, o zmianach miejsca wykonywania działalności, o zmianach rodzaju i zakresu wykonywanej działalności, o zmianach liczby stanowisk na parkingu oraz liczby i rodzaju urządzeń przy wykonywaniu usług rozrywkowych, o zmianie pojazdu lub rodzaju silnika przy wykonywaniu usług transportowych, o zmianie liczby godzin przeznaczonych na wykonywanie wolnych zawodów w zakresie służby zdrowia.
2. 
Nie uważa się za zwiększenie stanu zatrudnienia czasowego zatrudnienia pracownika lub pełnoletniego członka rodziny w miejsce nieobecnego stałego pracownika, którego nieobecność jest uzasadniona szczególnymi względami, np. chorobą, urlopem, powołaniem na ćwiczenia wojskowe, i trwa nieprzerwanie co najmniej 10 dni.
3. 
O zmianach, o których mowa w ust. 1, podatnik jest obowiązany zawiadomić pisemnie urząd skarbowy najpóźniej w terminie siedmiu dni od powstania okoliczności powodujących zmiany. Jeśli zawiadomienie dotyczy zatrudnienia osoby, o której mowa w § 5 ust. 8, należy w nim również podać szczegółowy zakres czynności, które osoba ta ma wykonywać.
§  24. 
W razie zawiadomienia o zmianach, o których mowa w § 23 ust. 1 pkt 2, zmiana wysokości podatków w formie karty podatkowej lub opłaty skarbowej następuje poczynając od miesiąca, w którym zaszły okoliczności powodujące zmianę. Należność za ten miesiąc pobiera się w wysokości 1/30 dotychczasowej miesięcznej należności za każdy dzień części miesiąca przed dniem, w którym nastąpiła zmiana, zwiększonej lub zmniejszonej o 1/30 nowej miesięcznej należności za każdy dzień pozostałej części tego miesiąca.
§  25. 
1. 
Podatnicy, którzy zawiadomią urząd skarbowy o utracie warunków do uiszczania opłaty skarbowej, obowiązani są płacić podatki obrotowy i dochodowy, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków. Do podatników tych za tę część roku, w której nie przysługuje im zastosowanie opłaty skarbowej, może być zastosowane opodatkowanie w formie karty podatkowej lub opodatkowanie na zasadach określonych w odrębnych przepisach w sprawie opodatkowania podatkami obrotowym i dochodowym przychodów ze sprzedaży ewidencjonowanej bądź ze świadczeń wykonywanych za pośrednictwem spółdzielni rzemieślniczych, jeżeli wykonują działalność w warunkach uzasadniających zastosowanie tych form opodatkowania i zgłoszą odpowiedni wniosek w terminie określonym w § 23 ust. 3.
2. 
Podatnicy, którzy zawiadomią urząd skarbowy o utracie warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej, obowiązani są płacić podatki obrotowy i dochodowy na ogólnych zasadach, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata tych warunków. Do podatników tych za tę część roku, w której nie przysługuje im opodatkowanie w formie karty podatkowej, może być zastosowane opodatkowanie na zasadach określonych w odrębnych przepisach w sprawie opodatkowania podatkami obrotowym i dochodowym przychodów ze sprzedaży ewidencjonowanej bądź ze świadczeń wykonywanych za pośrednictwem spółdzielni rzemieślniczych, jeżeli wykonują działalność w warunkach uzasadniających zastosowanie tych form opodatkowania i zgłoszą odpowiedni wniosek w terminie określonym w § 23 ust. 3.
3. 
Podatnicy, o których mowa w ust. 1 i 2, są obowiązani do uiszczenia opłaty związanej ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego oraz do założenia właściwych ksiąg bądź właściwych książek ewidencji, poczynając od dnia, w którym nastąpiła utrata warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej lub opłaty skarbowej, chyba że są zwolnieni od tego obowiązku.
4. 
W stosunku do podatników, o których mowa w ust. 1 i 2, podlegających za część roku opodatkowaniu na ogólnych zasadach, za podstawę do ustalenia podatku dochodowego za ten okres przyjmuje się dochód osiągnięty w tym okresie i stosuje się zasadę określoną w art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku dochodowym (Dz. U. z 1983 r. Nr 43, poz. 192 i z 1985 r. Nr 12, poz. 51).
§  26. 
1. 
Podatnicy, którzy:
1)
podadzą we wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej albo we wniosku o wydanie potwierdzenia zgłoszenia dane niezgodne ze stanem faktycznym, powodujące nieuzasadnione zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej lub opłaty skarbowej bądź ustalenie wysokości podatków w formie karty podatkowej lub opłaty skarbowej w kwocie niższej od należnej,
2)
prowadzą nierzetelnie (niezgodnie ze stanem faktycznym) książkę ewidencji zatrudnienia bądź mimo obowiązku nie prowadzą jej w ogóle, a stwierdzony stan zatrudnienia jest wyższy od zgłoszonego urzędowi skarbowemu,
3)
nie zawiadomią urzędu skarbowego o zmianach powodujących utratę warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej lub opłaty skarbowej albo mających wpływ na podwyższenie wysokości podatków w formie karty podatkowej lub opłaty skarbowej bądź w zawiadomieniu podadzą dane w tym zakresie niezgodne ze stanem faktycznym,
4)
w wypadku określonym w § 12 prowadzą nierzetelnie książkę ewidencji sprzedaży produktów lub usług luksusowych bądź nie prowadzą jej w ogóle albo nie przedstawią jej urzędowi skarbowemu, uniemożliwiając przez to sprawdzenie obliczenia wysokości podatku obrotowego,
5)
osiągną udowodniony obrót oczywiście wyższy od możliwego do uzyskania w warunkach zgłoszonych we wniosku o wydanie potwierdzenia zgłoszenia lub we wniosku o zastosowanie opodatkowania w formie karty podatkowej albo w zawiadomieniu o zmianach i okoliczność ta, po przeprowadzeniu postępowania wyjaśniającego z udziałem podatnika i zasięgnięciu opinii właściwej organizacji samorządu społeczno-zawodowego podatników, zostanie potwierdzona opinią biegłego,

podlegają wyłączeniu z opodatkowania w formie karty podatkowej lub opłaty skarbowej i są obowiązani płacić podatki obrotowy i dochodowy na ogólnych zasadach za cały rok podatkowy. Podatnikom tym nie ustala się również w okresie dwóch następnych lat podatkowych opodatkowania w formie karty podatkowej lub opłaty skarbowej oraz opodatkowania w innych formach zryczałtowanych, z wyjątkiem stosowanych z mocy prawa, oraz od przychodów ze świadczeń na eksport wykonywanych za pośrednictwem spółdzielni rzemieślniczej.

2. 
Utrata warunków do opodatkowania w formie karty podatkowej lub opłaty skarbowej powoduje obowiązek uiszczenia opłaty związanej ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego. W wypadkach określonych w ust. 1 obowiązek założenia właściwych ksiąg powstaje od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym została doręczona ostateczna decyzja wyłączająca podatnika z opodatkowania w formie karty podatkowej lub opłaty skarbowej.
§  27. 
W razie wyłączenia podatnika z opodatkowania w formie karty podatkowej lub opłaty skarbowej kwoty wpłacone z tego tytułu zalicza się na opłatę związaną ze zgłoszeniem obowiązku podatkowego oraz na podatki obrotowy i dochodowy za dany rok podatkowy - ustalone na ogólnych zasadach.
§  28. 
Podatnikowi przysługuje zrzeczenie z opodatkowania w formie karty podatkowej lub opłaty skarbowej w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji zmieniającej wysokość podatków w formie karty podatkowej lub opłaty skarbowej. Przepisy § 19 ust. 2 i 3 stosuje się odpowiednio.