Rozdział 1 - Przepisy ogólne - Karta podatkowa oraz opłata skarbowa z tytułu wykonywania rzemiosła.

Dziennik Ustaw

Dz.U.1985.57.294

Akt utracił moc
Wersja od: 23 grudnia 1985 r.

Rozdział  1

Przepisy ogólne

§  1. 
Podatnicy wykonujący działalność w zakresie i na warunkach określonych w rozporządzeniu płacą zryczałtowane podatki obrotowy i dochodowy w formie karty podatkowej lub uiszczają opłatę skarbową z tytułu wykonywania rzemiosła zamiast tych podatków.
§  2. 
1. 
Podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej lub uiszczający opłatę skarbową są zwolnieni, z zastrzeżeniem § 12, od obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych, deklaracji o obrocie i dochodzie oraz wpłacania zaliczek na podatki obrotowy i dochodowy. Podatnicy ci są obowiązani jednak wydawać na żądanie klienta kolejno numerowane rachunki stwierdzające sprzedaż wyrobu lub wykonanie usługi oraz przechowywać w kolejności numerów kopie tych rachunków w okresie pięciu lat podatkowych, licząc od początku roku, w którym wystawiono rachunek.
2. 
Do podatników, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy płacili podatki obrotowy i dochodowy na ogólnych zasadach lub w innej formie niż karta podatkowa albo którzy w roku podatkowym rozpoczęli działalność, z wyjątkiem uiszczających opłatę skarbową, nie stosuje się zwolnień, o których mowa w ust. 1, w okresie przed doręczeniem decyzji ustalającej opodatkowanie w formie karty podatkowej.
3. 
Podatnicy, którzy w roku poprzedzającym rok podatkowy płacili podatki obrotowy i dochodowy od przychodów ze sprzedaży ewidencjonowanej, w okresie przed doręczeniem decyzji ustalającej opodatkowanie w formie karty podatkowej są obowiązani prowadzić ewidencję sprzedaży, składać deklaracje o obrocie i dochodzie oraz wpłacać zaliczki na poczet tych podatków.
§  3. 
1. 
W razie osiągania przez podatników określonych w § 1 dochodów z innych źródeł, podlegających opodatkowaniu tylko podatkiem dochodowym, dochody te podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym na ogólnych zasadach. Do dochodu osiągniętego z tych źródeł przychodów stosuje się stopę podatku odpowiadającą dochodowi osiągniętemu ze wszystkich źródeł przychodów podatnika i jego małżonka, z wyjątkiem przychodów zwolnionych od podatku dochodowego bądź odrębnie opodatkowanych tym podatkiem z mocy przepisów szczególnych.
2. 
Przepis ust. 1 zdanie drugie nie ma zastosowania do podatników uiszczających opłatę skarbową zamiast podatków obrotowego i dochodowego.