Rozdział 4 - Szkolenie i wykorzystywanie psów - Kandydaci na przewodników psów służbowych oraz psów służbowych w Służbie Celno-Skarbowej

Dziennik Ustaw

Dz.U.2021.1332 t.j.

Akt obowiązujący
Wersja od: 21 lipca 2021 r.

Rozdział  4

Szkolenie i wykorzystywanie psów

§  13. 
1. 
Pies przeznaczony do wykonywania kontroli celno-skarbowej, zwanej dalej "kontrolą", przechodzi szkolenie o określonym profilu.
2. 
Przed rozpoczęciem wykonywania kontroli jest wymagane ukończenie przez psa szkolenia podstawowego o profilu wyroby tytoniowe, środki odurzające lub innym, zgodnym z bieżącymi potrzebami kontroli.
3. 
W celu zwiększenia skuteczności i efektywności kontroli psy są kierowane na szkolenie doskonalące, uzupełniające lub współpracy.
§  14. 
1. 
Pies jest poddawany corocznej centralnej weryfikacji prowadzonej podczas szkolenia w celu sprawdzenia jego dalszej przydatności do wykorzystywania podczas kontroli.
2. 
W uzasadnionych przypadkach, gdy wystąpią okoliczności uniemożliwiające przeprowadzenie weryfikacji, o której mowa w ust. 1, może zostać ona przeprowadzona w innym terminie niż określony w ust. 1, nie później jednak niż w terminie 2 lat od:
1)
ostatniej weryfikacji albo
2)
ukończenia przez psa szkolenia podstawowego, w przypadku gdy pies nie był dotychczas poddany weryfikacji.
§  15. 
1. 
Pies może być skierowany do wykonywania kontroli wyłącznie z przewodnikiem, któremu został przydzielony.
2. 
Wykorzystywanie psa do kontroli podczas nieobecności przewodnika psa w służbie trwającej powyżej sześciu miesięcy albo w przypadku braku możliwości dalszego pełnienia przez funkcjonariusza funkcji przewodnika psa wymaga przekazania psa innemu przewodnikowi, za zgodą dyrektora izby administracji skarbowej, której własnością jest pies.
§  16. 
1. 
Wykorzystywanie psa do kontroli nie może:
1)
zagrażać zdrowiu i bezpieczeństwu psa;
2)
nastąpić w przypadku występowania niekorzystnych warunków kontroli, takich jak temperatura powietrza powyżej +25°C albo poniżej -10°C, bardzo silne wiatry, intensywne opady, intensywne zapachy lub wysokie stężenia spalin.
2. 
W trakcie wykonywania kontroli psu zapewnia się czas na wypoczynek i inne niezbędne czynności fizjologiczne, w wymiarze 60 minut podczas służby trwającej do 8 godzin albo 90 minut podczas służby trwającej do 12 godzin.
§  17. 
1. 
Warunkiem wykorzystywania psa jest zapewnienie psu ubezpieczenia obejmującego:
1)
padnięcie;
2)
uśpienie;
3)
nieszczęśliwy wypadek;
4)
szkody wyrządzone przez psa.
2. 
Umowę ubezpieczenia, o którym mowa w ust. 1, zawiera dyrektor izby administracji skarbowej.